BREAKING NEWS

The Ministry of Health publishes the case figures with Covid in the last 24 hours in Albania

The Ministry of Health publishes the case figures with Covid in the last 24
x
BREAKING NEWS

"Gerdec is a mass murder" / GJKKO closed the investigation for Fatmir Mediu, Erion Brace explodes in revolt and leaves nothing unsaid: Do not dare anyone to ... (VIDEO)

"Gerdec is a mass murder" / GJKKO closed the investigation for Fatmir
x
BREAKING NEWS

GJKKO closed the investigation for the former Minister Fatmir Mediu, SPAK does not waste time and makes urgent move, goes against the Special Court against Crime and Corruption and warns

GJKKO closed the investigation for the former Minister Fatmir Mediu, SPAK does
x
BREAKING NEWS

Will Fatmir Mediu be investigated? GJKKO gives the decision for the former minister

Will Fatmir Mediu be investigated? GJKKO gives the decision for the former
x
BREAKING NEWS

Arben Pëllumbi makes the important announcement, the Socialist Party is expected to appear in an urgent conference

Arben Pëllumbi makes the important announcement, the Socialist Party is
x
BREAKING NEWS

Strong blow comes for Lulzim Basha / Mass resignation in PD, the secretary of PD leaves and 13 members of the Presidency in this city of the country: Basha is turning him into a clientelist party (Letter is published)

Strong blow comes for Lulzim Basha / Mass resignation in PD, the secretary of
x
BREAKING NEWS

Visit to the US, Kreshnik Spahiu: Meta is trying to avoid his "funeral", even the goldsmiths do not work anymore, they closed every door in Washington

Visit to the US, Kreshnik Spahiu: Meta is trying to avoid his
x
BREAKING NEWS

DASH report, here are the ministers endangered by the concessions and are the Americans sending a message to SPAK to open the PPP files?

DASH report, here are the ministers endangered by the concessions and are the
x

Opinion / Editorial

Which is more harmful: the bad Rama or the bad Berisha-Meta ?!

Which is more harmful: the bad Rama or the bad Berisha-Meta ?!

Në zgjedhjet e 25 prillit 2021 në Shqipëri çfarë u pa dhe ndodhi dhe pse ndodhi ajo çfarë edhe nuk edhe pritej? Në fakt duhej të ndodhte rotacioni politik, pra duhej që Partia Socialiste të shkonte në opozitë se edhe e meritonte humbjen. Por kjo nuk ndodhi. Nuk ndodhi edhe pse pushteti manipuloi, përdori pushtetin si dhe paranë për të blerë votën. Pra, u bë manipulimi demokratik. Mirëpo nëse manipulimi demokratik bëhet dhe i shërben mosriciklimit të një të keqeje më të madhe, atëherë përkohësisht ky lloj manipulimi edhe tolerohet edhe pranohet deri sa të kthjellohet, të përmirësohet dhe të bëhet e besueshme alternative opozitare. Mesa duket kjo ndodhi me 25 prill 2021. Pasi në fakt dukej dhe kjo ishte edhe bindja në një masë të konsiderueshme e publikut shqiptar dhe ajo e opinionit demokratik ndërkombëtar, se nëse do të vinte në pushtet opozita, atëherë qeverinë dhe pushtetin do ta komandonin e qeverisnin dyshja Berisha-Meta, këta të dy prej të cilëve Partia Demokratike humbi thellë në vitin 2013 dhe që po këta të dy mbetën aleatë antiRama edhe gjatë 8 viteve të pushtetit të Edi Ramës. Dhe cila është e keqja më e madhe Berisha-Meta?! Është pikërisht ajo e cila u shpall në deklaratën amerikane “non grata” për Berishën dhe ajo për të cilën Parlamenti shqiptar e shkarkoi si president Ilir Metën. Pra shqiptarët dhe Lulzim Basha kërkonin dhe shpresonin për ndryshimin, por ndryshimin e pengonin dhe do ta pengonin Berisha e presidenti Meta, ashtu sikurse ata edhe e penguan dhe vazhdojnë të jenë edhe kundër veting-ut dhe kundër SHBA-ve. Ata të dy e donin fitoren dhe pushtetin për të ruajtur e mbrojtur veten e tyre dhe të afërmit e shokët e tyre, për të mbrojtur privilegjet, paranë, pasurinë dhe mosndëshkimin e korrupsionit të tyre dhe për këtë arsye madje ata nuk kursyen as antiamerikanizmin, as antidemokracinë dhe as antiveting-un. Pra alternativa kombëtare, politike, demokratike, integruese dhe proamerikane e Lulzim Bashës kishte përballë jo vetëm pushtetin e korrupsionit të Edi Ramës, por edhe kundëralternativën brendaopozitare korruptive, penguese, antidemokratike e antiveting të drejtuar nga Sali Berisha dhe Ilir Meta. Dhe mesa duket kundëralernativa Berisha-Meta, si bllokuese, penguese dhe korruptuese për demokracinë dhe drejtësinë paska qenë edhe për ndërkombëtarët një e keqe më e madhe se sa edhe manipulimi i votës nga pushteti. Kjo vërtetohet edhe nga fakti se menjëherë pas 25 prillit 2021, menjëherë erdhi edhe shpallja amerikane “non grata” për ish-kryeministrin Sali Berisha si dhe shkarkimi nga Parlamenti i Presidentit Ilir Meta, ish-zëvendëskryeministri i Sali Berishës. Pra, Lulzim Bashës sikur i erdhën në ndihmë SHBA-të për ta bërë reformimin dhe ringritjen Partisë Demokratike, konform së cilës edhe anëtarësia e Partisë Demokratike e bëri më 13 qershor 2021, ku ata e votuan dhe ia besuan Bashës drejtimin dhe rinovimin e PD-së. Në dukje humbja e Partisë Demokratike në zgjedhjet e 25 prillit 2021 paraqitet si një zhgënjim i madh dhe per këtë forcat regresive, “të vjetrit” përfitues dhe shkaktarët e vërtetë të gjendjes së PD-së u orvatën që ta shfrytëzojnë si akuzë për largimi e Bashës. Mirëpo ky “manipulim” i demokracisë, pra blerja e votës nga pushteti më 25 prill 2021 sikur paska edhe të “mirën” e saj, ka atë se: nëse do të kishim një fitore PD-LSI me kompaninë Mediu, Ndoka, Duka e të tjerët gjë, e cila në fakt kjo do të ishte një kthim të keqqeverisjes së kohës 2009-2013 e ndoshta dhe më keq akoma, pasi Basha si kryeministër nuk do të kishte mundësinë për të shpalosur e zbatuar programin e vizionin e tij me këta aleatë sepse Basha do të ishte nën kushtet e nën presionin e këtyre aleatëve, të cilët donin dhe do të ishin të interesuar vetëm për zhvatje, për përfitime dhe për korrupsionin dhe aspak të interesuar për mirëqeverisjen, gjë për të cilën u ndëshkua ashpër Partia Demokratike kur ishte kryetar i saj dhe kryeministër Sali Berisha, i cili për këto arsye mori edhe meritën “non grata”nga SHBA-të. Kjo, pra një bashkëqeverisje e tillë e PD-së me këta aleatë do të kishte qenë një e keqe akoma më e madhe për Shqipërinë, por edhe për vetë Partinë Demokratike, pasi edhe elektorati i saj vetëm sa do të zhgënjehej akoma dhe më shumë, sepse nuk do të përfaqësohej në qeverisje plotësisht Partia Demokratike dhe nuk do të priteshin dhe as nuk do të realizoheshin nga një qeverisje e tillë ato për të cilat prisnin jo vetëm anëtarësia e PD-së, por të gjithë shqiptarët. Pra, në këtë realitet më mirë është edhe një bashkëqeverisje e mundshme qoftë edhe e përkohshme PD-PS se sa nëse PD do të kishte pas bashkëqeverisur me Kryemadhi-Metën dhe me Dukën, Mediun, Idrizin e kompani, me këta aleatë pa elektorat dhe që kanë 30 vite që lëpijnë dhe vetëm sa zhvatin e grabisin si vemje politike në kurriz të Partisë Demokratike.