BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu tells when the Albanian opposition will unite: PD today is at its weakest point in 32 years

Kreshnik Spahiu tells when the Albanian opposition will unite: PD today is at
x
BREAKING NEWS

The accident in Tirana, the police come out with the official reaction

The accident in Tirana, the police come out with the official reaction
x
BREAKING NEWS

Accident in Tirana, the bus full of passengers overturned

Accident in Tirana, the bus full of passengers overturned
x
BREAKING NEWS

May 14 elections/ Here are the DP candidates in 17 municipalities (NAMES)

May 14 elections/ Here are the DP candidates in 17 municipalities (NAMES)
x
BREAKING NEWS

May 14 elections/ Ngjela shows what would 'save' the DP from defeat and reacts harshly: Alibeaj is incompetent, they don't know how to work

May 14 elections/ Ngjela shows what would 'save' the DP from defeat
x
BREAKING NEWS

A car is engulfed in flames, black smoke covers the area

A car is engulfed in flames, black smoke covers the area
x
BREAKING NEWS

The agreement with Serbia/ Kurti meeting with Nikola in the Assembly, the discussion becomes clear

The agreement with Serbia/ Kurti meeting with Nikola in the Assembly, the
x
BREAKING NEWS

Serious/ A person is found dead, the first details emerge

Serious/ A person is found dead, the first details emerge
x

Lifestyle

"The universe will help you make your dreams come true"/ Find out what the lucky day is for each zodiac sign this week

"The universe will help you make your dreams come true"/ Find out what

A new week begins with a slight fog and sense of confusion. Signs are also attracted to this atmosphere, thanks to the aspects that Neptune forms almost every day. It will square Mars and conjunct the Sun with Mercury.

Neptune in astrology brings a foggy landscape, intensifies phobias and creates irrational thoughts. At the same time, however, it also brings discoveries. So don't be surprised if these days you find out a lot about the people you trusted. Of course, on the 17th of the month, Venus moves into Taurus and will help us relax from the great tension.

However, the above is general. What will be the luckiest day of the week for each zodiac sign?

Aries: Tuesday, March 14
This week the last quarter of the Moon in Sagittarius activates the possibilities around you. However, something is blocking your thoughts and movements, which must be released in order to embrace the richness that surrounds you. All the adventure you seek is right in front of you if you just open your arms and embrace it.

Taurus: Thursday, March 16
Capricorn energy rules all matters of fate this week. At the same time, Pluto squares Venus in Aries, activating secret discussions. In order to move forward and expand your life, you may need to admit that a factor (that you thought was unknown) has deeply affected you. Once you do, you'll be ready to take off.

Gemini: Thursday, March 16
The Sun and Neptune join Pisces this week, which means that if you want the outcome you want to happen, you'll need to act. The Sun represents action, while Neptune is about your deepest dreams, which are grounded by Saturn moving into Pisces. It's safe to believe in your dreams, but even more so to seize opportunities when they present themselves.

Cancer: Thursday, March 16
The energy of Pisces rules all matters of luck and abundance for you. As the Sun and Neptune conjoin in this sign, it's your chance to ask the universe for what you want. Believe in yourself so that you don't miss the opportunities that come your way. All the work you've done over the past few years will help you succeed.

Luani: E diel, 19 mars
Mërkuri është planeti i komunikimit dhe do t’ju ndihmojë të drejtoni jo vetëm fjalët tuaja, por edhe mendimet tuaja të brendshme në rrugët e duhura. Kjo javë do të sjellë edhe disa mundësi pozitive për biseda romantike. Reflektoni për atë që ka ndodhur dhe kushtojini vëmendje vetes, në mënyrë që të zgjidhni edhe personin që do t’i shtojë vlerë jetës suaj.

Virgjëresha: E enjte, 16 Mars
Afërdita sundon dashurinë, financat dhe pasuritë e paluajtshme. Ndërsa kalon në Demi këtë javë, ajo ndriçon shtëpinë tuaj të nëntë, pjesa e tabelës suaj që rregullon fatin. Afërdita në Dem do t’ju ndihmojë të identifikoni se çfarë është e mirë për ju dhe çfarë gjithashtu ushqen pasionin tuaj, kështu që ju mund të përfitoni me besim nga disa nga mundësitë emocionuese që ju vijnë.

Peshorja: E premte, 17 mars
Edhe pse katrorët rrallë konsiderohen me fat, për ju këtë javë, ato mund të jenë pikërisht ajo që ju nevojitet. Marsi në Binjakët sheshon Neptunin tek Peshqit, duke aktivizuar temat e bollëkut dhe inovacionit duke përmirësuar mentalitetin tuaj të përgjithshëm. Tani do të shihni të ndodhin ato ndryshime të vonuara që keni pritur. Vetëm kini kujdes që të mos lejoni që mendimet e inferioritetit t’ju rrëzojnë. Është koha t’i lini pas, në mënyrë që të “rriteni”.

Akrepi: E premte, 17 mars
Në javën që nisi, një ngjarje e pamundur do t’ju ndihmojë të forconi komunikimin tuaj me kufij të shëndetshëm. Ky vit ka shumë për t’ju dhënë, ju duhet të lini pas barrë dhe mendime që ju rëndojnë, pasi asgjë nuk e shkatërron fatin si të mos e pranoni kur të vijë.

Shigjetari: E martë, 14 mars
Tremujori i fundit i Hënës në Shigjetar ju ndihmon të mendoni më thellë për atë që duhet të lëshoni dhe të hiqni dorë nga ajo që ju pengon. Juve po ju jepet një ‘çelës’ në zonën tuaj të shërimit, shtëpisë dhe familjes tani – nëse do të sjellë apo jo ndryshimet që mendonit se do të ndodhnin, është ende për debat, por kjo nuk do të thotë që nuk duhet të ndodhë. Vetëm ju mund të shkelmoni fatin që ju pret thjesht sepse nuk mund të çliroheni nga ajo që nuk ju përshtatet më.

Bricjapi: E enjte, 16 Mars
Afërdita është planeti i dashurisë, bukurisë, financave dhe pasurive të paluajtshme. Pas kaq shumë veprimesh planetare në shtëpinë tuaj të katërt, atë të shtëpisë dhe familjes, Afërdita më në fund zhvendoset në shtëpinë tuaj të pestë. Shtëpia juaj e pestë rregullon gëzimin dhe vetë-shprehjen, kështu që ndoshta më në fund mund të uleni dhe të shijoni atë që keni punuar kaq shumë për të krijuar, në vend që të mendoni se diçka duhet të shkojë keq.

Ujori: E diel, 19 mars
Dashi është shenja që sundon sektorin tuaj të komunikimit. Ndërsa Mërkuri lëviz nëpër këtë pjesë të grafikut tuaj, nevoja juaj për të diskutuar çështje të rëndësishme do të intensifikohet. Tani do të ndiheni më të fortë mendërisht për të shprehur veten dhe ndërsa e bëni këtë do të ndiheni të fuqizuar për të marrë një rol më të fortë në krijimin e jetës që keni imagjinuar gjatë gjithë këtyre viteve.

Pisces: Tuesday, March 14
Sagittarius energy rules your career and professional life. As the last quarter Moon makes its mark in this sign, it's letting you know it's time to release something from that part of your life. You need to remove what is no longer growing so you can make room for this other part of your life. With Jupiter in Aries and Saturn in Pisces, the universe will help you realize your dreams.