BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Lifestyle

Studimi/ Bëni këtë veprim gjatë drejtimit të mjetit? Keni tipare psikopatike

Studimi/ Bëni këtë veprim gjatë drejtimit të mjetit?

Nëse udhëtoni gjatë trafikut në orët e pikut, atëherë ndonjëherë mund të duket sikur rrugët janë plot me psikopatë. Por shkencëtarët kanë përcaktuar tani se ekziston një zakon i zakonshëm gjatë vozitjes që mund të jetë një shenjë se dikush është në të vërtetë një psikopat.

Studiuesit nga Universiteti i Regensburgut gjetën një lidhje të rëndësishme midis tipareve psikopatike dhe përdorimit të telefonit tuaj celular gjatë timonit. Drejtuesit që u testuan shumë për tipare të errëta të personalitetit, makiavelizmi, narcisizmi dhe psikopatia, kishin shumë më tepër gjasa të përdornin telefonat e tyre dhe të ndiheshin më pak fajtorë për këtë. Studimi zbuloi gjithashtu se shoferët me nivele të larta të psikopatisë kishin një të tretën më shumë gjasa se mesatarja për të kryer një shkelje trafiku në 12 muajt e fundit.

Në studim, studiuesit mblodhën të dhëna nga 989 shoferë gjermanë të cilët iu nënshtruan anketave për të testuar për secilën nga tre tiparet e personalitetit të errët, të renditura në një shkallë nga një deri në pesë. Sondazhi i tyre zbuloi se 61 për qind e pjesëmarrësve pranuan se përdornin smartfonin e tyre gjatë vozitjes të paktën herë pas here. Megjithatë, studiuesit zbuluan se rezultatet më të larta për cilindo nga tre tiparet e errëta treshe ishin të lidhura me rritjen e përdorimit të telefonit gjatë vozitjes.

Drejtuesit me rezultate më të larta për narcisizëm dhe psikopati kishin gjithashtu më pak gjasa të ndiheshin fajtorë për sjelljen e tyre problematike të drejtimit. Ata që shënuan shumë rezultate për makiavelizmin, një tipar personaliteti i lidhur shpesh me sjelljen manipuluese, kishin më shumë gjasa të përpiqeshin të fshihnin përdorimin e tyre të telefonit.

Studiuesit, në punimin e tyre të botuar në PLOS One, shkruajnë: ‘Kështu, njerëzit me personalitete të Triadës së Errët priren të përdorin telefonat e tyre më shpesh gjatë vozitjes.’

Studiuesit zbuluan gjithashtu se tiparet psikopatike ishin një parashikues i mirë nëse dikush do të kishte kryer një shkelje trafiku. Për dikë me rezultatin minimal të psikopatisë 1, studiuesit parashikojnë se ka një probabilitet prej 9.89 për qind që ata të kenë kryer një kundërvajtje drejtimi në 12 muajt e fundit. Për dikë me një nivel mesatar psikopatie, probabiliteti për të kryer një shkelje të drejtimit është 24 për qind. Kjo rritet në një shans 56 për qind për një rezultat psikopatie prej 4.33, që ishte rezultati më i lartë i matur nga studiuesit.

Pjesëmarrësit u testuan gjithashtu për përdorim problematik të telefonit inteligjent (PSU), që është një përdorim i tepruar i telefonave deri në pikën në të cilën ndikohen negativisht fushat e tjera të jetës. Studiuesit vërejnë se ky fenomen mund të jetë çuditërisht i zakonshëm, me 50 për qind të të anketuarve në një sondazh që thonë se nuk mund të jetonin pa një smartphone. Studiuesit zbuluan se PSU, pavarësisht nga tiparet e tjera të personalitetit, ishte parashikuesi më i fortë i përdorimit të telefonit gjatë vozitjes.