BREAKING NEWS

Deputeti i PD plas 'bombën': Është trishtuese. Ja çfarë bën për Sali Berishën njeriu i Tom Doshit (VIDEO)

Deputeti i PD plas 'bombën': Është trishtuese. Ja
x
BREAKING NEWS

“Denar Biba në krye të Autoritetit të Konkurencës”/ Erion Braçe bën opozitarin dhe shpërthen hapur kundër kandidaturës: Kam rezerva për integritetin e zotërisë, kur të jem ballë për ballë...

“Denar Biba në krye të Autoritetit të
x
BREAKING NEWS

Padia e Grida Dumës për Erion Veliajn, SPAK merr vendimin përfundimtarë. Zbardhet çfarë u vendos

Padia e Grida Dumës për Erion Veliajn, SPAK merr vendimin
x
BREAKING NEWS

“Ky është skenari i Berishës”, Roland Bejko plas deklaratën e fortë dhe parashikon se çfarë do të ndodhë në 11 Dhjetor: Mbreti del lakuriq!

“Ky është skenari i Berishës”, Roland Bejko plas
x
BREAKING NEWS

"Cikloni i fuqizuar prej 24 orësh"/ Lajda Porja tregon ndryshimin drastik të motit: Vendi jonë do goditet nga i ftohti polar. Ja ç'pritet të ndodhë nesër dhe sa do të shkojnë temperaturat

"Cikloni i fuqizuar prej 24 orësh"/ Lajda Porja tregon ndryshimin
x
BREAKING NEWS

Amerikanët vihen në lëvizje për të bllokuar skenarët destabilizues të Berishës, i dërguar i DASH vizitë në Tiranë 2 ditë para Kuvendit të 11 dhjetorit

Amerikanët vihen në lëvizje për të bllokuar
x
BREAKING NEWS

Berisha pranon dështimin, vetëm 2100 delegatë konfirmojnë firmat për 11 dhjetorin, degët akuza për falsifikime me formularët

Berisha pranon dështimin, vetëm 2100 delegatë konfirmojnë
x
BREAKING NEWS

Foltorja me shqiptarët e SHBA, Berishës i shkon vetëm një përfaqësues i Vatrës, sulmon Yuri Kim dhe kërcënon me protesta

Foltorja me shqiptarët e SHBA, Berishës i shkon vetëm një
x

Lifestyle

Jo shumë vonë! Studimi më i ri shkencor tregon orën e saktë kur duhet të flini

Jo shumë vonë! Studimi më i ri shkencor tregon orën e


Një analizë tregon orën më të përshtatshme për të shkruar në shtrat, rezultat i hulumtimeve të dekadave të fundit.

Bazuar te një studim i titulluar Biobank në Mbretërinë e Bashkuar, i cili ka përfshirë gjurmimin e shëndetit dhe zakoneve të stilit të jetesës të më shumë se 500,000 britanikëve gjatë 30 viteve, studiuesit analizuan të dhënat duke filluar nga viti 2006.

Grupi i shkencëtarëve qenë në gjendje të merrnin disa nga këto të dhëna – që kishin të bënin me rreth 88,000 pjesëmarrës – dhe t’i përdornin për të gjurmuar raportin midis zakoneve të gjumit dhe prirjes për të zhvilluar sëmundje të zemrës gjatë pesë viteve e gjysmë që pasuan.

Sipas studimit, të botuar në revistën European Heart Journal — Digital Health, konkretisht, ata që shkonin në shtrat vazhdimisht midis orës 22:00 dhe 11:00 kishin incidencën më të ulët të problemeve të zemrës. Njerëzit që shkonin në shtrat pas mesnate çdo ditë kishin një shans 25% më të lartë për të zhvilluar probleme me zemrën.

Autori kryesor i studimit Dr. David Plans i Universitetit të Exeter, sugjeroi se të shkosh në shtrat ose “shumë vonë” ose “shumë herët” mund të ndërhyjë në ritmet cirkadiane të trupit të njeriut, gjë që mund të ketë një efekt më të drejtpërdrejtë për sëmundjet e zemrës.

“Ndonëse ne nuk mund të përcaktojmë shkakun nga studimi ynë, rezultatet sugjerojnë se gjumi i hershëm ose i vonë mund të ketë më shumë gjasa të prishë orën e trupit, me pasoja negative për shëndetin kardiovaskular,” tha Plans në një deklaratë.