BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Lifestyle

E kenii ditur? Mund të jetë serioze, çfarë do të thotë nëse ju skuqen papritur veshët

E kenii ditur? Mund të jetë serioze, çfarë do të

Sipas shumë studimeve shëndetësore, ekziston lidhje neurologjike midis disa pikave të trupit tonë dhe organeve të brendshme

Vëzhgimi i veshëve tanë mund të na ndihmojë të njohim gjendjen tonë aktuale shëndetësore apo edhe të parashikojmë problemet shëndetësore në të ardhmen.

Gjithashtu, veshët mund të na ndihmojnë të kurojmë disa sëmundje.

Doni ta dini se si është e mundur kjo? Gjeni përgjigjet më poshtë:

Veshët mund të shërbejnë në identifikim

Kur lindim, veshët tanë tashmë janë formuar plotësisht. Për këtë arsye, ata mund të përdoren për të njohur dhe identifikuar njerëzit, të ngjashëm me gjurmët e gishtërinjve.

Sipas studimeve, një llapë veshi e bashkuar (e ngjitur në kokë) është një tipar i trashëguar recesiv. Një llapë veshi e ndarë është një tipar mbizotërues në trashëgimi.

Sëmundje koronare të zemrës

Një rrudhë diagonale në llapët e veshit mund të tregojë se keni sëmundje të arterieve koronare ose mundësinë që ajo të ndodhë së shpejti.

Mungesa e vitaminave dhe kalciumit

Nëse veshët tuaj janë të zbehtë, kjo mund të tregojë se keni nivele të ulëta të disa vitaminave ose kalciumit në trupin tuaj.

Nëse veshët tuaj janë të kuq, kjo mund të nënkuptojë se keni probleme me veshkat.

Çrregullime të trurit

Nëse veshët tuaj janë të kuq të ndezur, mund të jetë një shenjë e humbjes së kujtesës, dhimbje koke të shpeshta ose sëmundje të trurit. Inflamacioni i kërcit të veshit është një simptomë e një sëmundjeje të quajtur polikondriti relapsues.

Refleksologjia e veshit është po aq efektive sa refleksologjia e këmbëve ose pëllëmbëve për lehtësimin e stresit dhe dhimbjes. Më shumë se 200 pika akupunkture në vesh janë të lidhura me organe të ndryshme dhe sistemin muskuloskeletal. Shtypja mbi këto pika mund t’ju ndihmojë të zgjidhni shumë probleme shëndetësore, fizike dhe emocionale. Shumica e pjesëve të trupit dhe organeve përkojnë me fëmijën e palindur në pozicionin e fetusit.

Duke vendosur pinca në këto pika në vesh, mund të shpëtoni nga dhimbjet e vogla në pjesët e mëposhtme të trupit:

1. Shpinë dhe shpatulla;
2. Organet e brendshme;
3. Nyje;
4. Sinuset e hundës dhe fyti;
5. Organet e tretjes;
6. Koka dhe zemra.