BREAKING NEWS

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e “SKY”, ja si do zëvendësohet kupola, shefat e komisariateve dhe drejtorët e drejtorive, gati 600 fytyra të reja në krye të rendit

“Tërmet” në Policinë e Shtetit, bie banda e
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep dorëheqjen pas të gjitha arrestimeve në qeverinë e tij dhe arsyeja që mund të ketë detyruar gjykatësen të çojë në arrest shtëpie Jamarbër Malltezin

“Bomba” e Spartak Ngjelës: Ja pse kryeministri Rama nuk jep
x
BREAKING NEWS

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin nga burgu është kushërira e parë e Ilir Metës, ja njerëzit e ish-presidentit brenda drejtësisë dhe kush është besniku i Sali Berishës që rrezikon të prangoset

Trondit Idajet Beqiri: Ilirjana Olldashi që liroi Jamarbër Malltezin
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga dëshmitarët për dosjen “CEZ-DIA”, ja skema që po përdor bashkë me Sali Berishën për të shpëtuar nga prangat e SPAK

Ilir Demalia tregon tmerrin që po përjeton Ilir Meta nga
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin vendimin për të çuar në burg Sali Berishën dhe Jamarbër Malltezin, ja praktika gjyqësore që i fundos, çfarë pritet të ndodhë në Gjykatën e Lartë

Kreshnik Spahiu: Ju tregoj pse prokurorët po hezitojnë të marrin
x
BREAKING NEWS

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale dhe zhvarrimi i kufomës së biznesmenit të njohur, Geri Kokalari thirrje SPAK të hetojë Berishën, ja disa nga krimet ku është përfshirë ish-kryeministri

Nga “Gërdeci” dhe vdekja e Trebickës, te firmat piramidale
x
BREAKING NEWS

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që dëshmojnë se Sali Berisha është vrasësi i padënuar i “21 Janarit”, zbardhen prapaskenat e bujshme

Ja provat në duart e FBI dhe shërbimeve të huaja sekrete që
x
BREAKING NEWS

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga Europol të përgjimeve të “EncroChat” dhe “Sky”, Rrumbullaku hap me urgjencë garën për gradat

Kupola e Policisë së Shtetit drejt shkrirjes pas dorëzimit nga
x

Lifestyle

Dërgimi i mesazheve me iPhone dhe Android do të jetë 'një përvojë më e mirë' për të gjithë përdoruesit pasi Apple të lëshojë në 2024 përditësimin që me zor po prisni

Dërgimi i mesazheve me iPhone dhe Android do të jetë

Do të ketë ende një ndarje midis flluskave blu dhe jeshile, por mesazhet mes përdoruesve të iPhone dhe Android do të bëhen më të këndshme.

Apple zbuloi se do të shtojë një standard të ri të mesazheve 'më vonë vitin e ardhshëm' për t'i lejuar pronarët e Android të përdorin disa veçori të iMessage.

Ndryshimi do të lejojë që të dy sistemet operative të përjetojnë marrjen e leximit, treguesit e shtypjes dhe ndarjen e përmirësuar të mediave.

Apple është vendosur të shtojë mbështetje për standardin RCS (Rich Communication Services) në një përditësim të softuerit më vonë vitin e ardhshëm.

Përditësimi, i zbuluar për herë të parë nga 9to5Mac , është gjithashtu mënyra e Apple për të qetësuar Aktin e Tregjeve Dixhitale të Bashkimit Evropian të lëshuar në vitin 2020, i cili parandalon 'rojtarët nga vendosja e kushteve të padrejta për bizneset dhe përdoruesit përfundimtarë'.

Kjo do të thotë se kompanitë si Apple duhet t'i bëjnë shërbimet të disponueshme në të gjitha platformat - madje edhe Android-et e saj rivale.

Në një deklaratë për 9to5 Mac, një zëdhënës i Apple tha: 'Më vonë vitin e ardhshëm, ne do të shtojmë mbështetje për RCS Universal Profile, standardi siç publikohet aktualisht nga Shoqata GSM.

"Ne besojmë se RCS Universal Profile do të ofrojë një përvojë më të mirë ndërveprueshmërie kur krahasohet me SMS ose MMS.

"Kjo do të funksionojë së bashku me iMessage, i cili do të vazhdojë të jetë përvoja më e mirë dhe më e sigurt e mesazheve për përdoruesit e Apple."

Google shpërndau RCS për klientët e tij në SHBA në 2019, duke përfshirë leximin e faturave, treguesit e shtypjes dhe përdorimin e ËiFi për të dërguar mesazhe.

Lëvizja ishte për të konkurruar me pëlqimet e iMessage dhe Facebook Messenger.

Por, standardi nuk është në përputhje me mesazhet e Apple.

Apple, megjithatë, nuk po i fton përdoruesit e Android në platformë, por po shton RCS veçmas.

RCS është projektuar për të zëvendësuar standardin e mesazheve të shkurtra (SMS) dhe është zhvilluar që nga viti 2007 me ndihmën e organit tregtar të Shoqatës së Sistemit Global për Komunikimet Mobile (GSMA).

 

Apple ka shtyrë prapa adoptimin e RCS për më shumë se një vit, edhe pse Google dhe të tjerët i kanë bërë presion prodhuesit të iPhone për të adoptuar teknologjinë, thuhet në raport.