BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi intercepted by BKH, here are the details from the file that prosecutor Sotir Kllapi is investigating, in the scanner properties and bank accounts, from the withdrawal of 20 thousand euros in 2008, building permits, villas in Lalzi Bay, t...

Meta-Kryemadhi intercepted by BKH, here are the details from the file that
x
BREAKING NEWS

The arrest warrant is ready for Ilir Meta, this is the last session of his questions in SPAK, here is the evidence that has sunk him, the lawyer Romeo Kara brings out the hard details

The arrest warrant is ready for Ilir Meta, this is the last session of his
x
BREAKING NEWS

The alliance between Sali Berisha and Ilir Meta has broken, Myslym Murrizi reveals what is happening within the opposition and shows the "recipe" that will overthrow Edi Rama from power

The alliance between Sali Berisha and Ilir Meta has broken, Myslym Murrizi
x
BREAKING NEWS

Donald Lu speaks for the first time about the high-ranking Albanian officials who are all being put in prison for corruption by SPAK and "reveals" the Rama government, how the former US ambassador lined up 140 deputies to vote for the justice reform

Donald Lu speaks for the first time about the high-ranking Albanian officials
x
BREAKING NEWS

The maneuvers of the oligarch Klodian Allajbeu, this is how he bought his American hospital for 24 million euros, gave a loan to the company that was in his name, suspicious transactions are revealed, should SPAK start an investigation for money launde...

The maneuvers of the oligarch Klodian Allajbeu, this is how he bought his
x
BREAKING NEWS

This is why Monika Kryemadhi was called to SPAK, the prosecutors are looking at the possibility of initially leaving her under "house arrest", the lawyer Idajet Beqiri who denounced the PL couple revealed other bombastic details about the affairs of th...

This is why Monika Kryemadhi was called to SPAK, the prosecutors are looking at
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha without a mandate after June 21, the victory of the stamp of the DP like that of Pirros of Epirus, Argita takes the reins of the Democratic Party and excludes the group of Basha from the union

Sali Berisha without a mandate after June 21, the victory of the stamp of the DP
x
BREAKING NEWS

Generals, soldiers, ministers and oligarchs to prison for the base of Saranda, at the head of this affair is President Bajram Begaj, the character who "made a hole" in SPAK warns Edi Rama after his attacks on justice

Generals, soldiers, ministers and oligarchs to prison for the base of Saranda,
x

Kultura

Skender Jaçe: There are many factors that have caused the cinema to lose its luster and that have brought about its crisis and the abandonment of theaters by spectators.

Skender Jaçe: There are many factors that have caused the cinema to lose

The destruction of cinema halls in our country has caused problems for the showing of films. But in the meantime, there are a number of other factors that have brought about the cinema crisis. Filmmaker and producer Skender Jaçe, one of the professionals in the field, makes an analysis of what happened to the cinema and why today it is in crisis and in the world. In the interview for the "SOT" newspaper, the producer Skënder Jaçe says that since its creation it has had various crises, which were overcome quickly and without such an obvious loss of the spectator as is happening today. Jaçe says that the grandeur of the architecture of the cinema buildings guaranteed and imposed the respect of the spectator of the time, but according to him every cinema hall in every city of Albania was destroyed, growing up for 30 years generations who do not know the big screen at all of the cinema, thus ultimately losing the culture of going to the cinema. Cinematographer Jaçe also dwells on the distribution that, according to him, is lacking in Albania, especially that of Albanian films. He says that the few films that are produced, even by private initiative, are accompanied by the director who goes to those cities where there are a few theaters left to promote it.

-You spoke about the cinema today, where you say that it is in crisis all over the world. What is happening?

Today, cinema all over the world is in crisis. Of course, since its creation it has had various crises, which have been overcome quickly and without such an obvious loss of the spectator as is happening today. Those who experience it in a painful way are the owners of the theaters where a cinematic work comes to life.

Skender Jaçe: There are many factors that have caused the cinema to lose

-What are the factors that, according to you, cinema has lost its luster. If you make an analysis, where will you stop as a filmmaker?

Janë shumë faktor subjektiv që kinemaja e djeshme ka humbur shkëlqimin e saj. Le të ndalemi konkretisht në disa prej tyre dhe sidomos në vendin tonë. Të analizojmë: Familjet shqiptare gjatë viteve ‘60-‘70 bënin përpjekje që njëherë në javë të shkonin në kinema familjarisht, s’kishte gjë më të bukur, të gjithë përgatisnin rrobat e tyre, dhe rrugët gumëzhinin nga padurimi për të ndjekur premierën e radhës. Madhështia e arkitekturave të godinave të kinemave garantonte dhe impononte, respektin e spektatorit të kohës. Shkatërruam çdo sallë kinemaje në çdo qytet të Shqipërisë, duke rritur për 30 vjet breza që se njohin fare ekranin e madh të kinemasë, e duke humbur kështu përfundimisht kulturën e shkuarjes në kinema. Sot duket e pabesueshme, por a e dini se në vitin 1972, kinematë në Shqipëri kapën shifrën rekord 20 milionë spektatorë në vit, prej këtyre 8 milionë i kishte filmi shqiptar. Një shikueshmëri tepër e lartë si popullatë, krahasuar edhe me vendet e mëdha dhe të zhvilluara në botë! Kjo ndodhi përpara se të humbnim brendësinë e gjerë të artit nga shkurtpamësia. Gdhendja e auditorit të zbukuruar bukur të teknologjisë digitale dhe tv, e cila prishi përvojën e të shkuarit në foto, u bë një parathënie e trishtuar e gjërave që do të vinin më pas. Heqja e formatit 35/mm nga projeksionet në kinema duke u zëvendësuar me një format Digital DCP, solli rrjedhje të madhe të spektatorit në të gjithë botën. Sipërmarrësit e sallave në të gjithë botën protestuan për këtë ndryshim të shpejtë, por e kotë. Në përgjithësi, vlerësimi midis tyre varion në varësi të preferencave të individëve, teknologjisë së disponueshme dhe kontekstit të përdorimit. Filmi 35mm ka një përvojë unike ishte më profesional, për specialistë të kësaj fushe. Ndërsa formati DCP është një zgjidhje më praktike dhe e përshtatshme për produksionin dhe shfaqjen e filmit në kinema sot. Kohët moderne sollën shkëlqimin e rremë duke ngritur kështu kinematë multipleks, duke vrarë kështu çdo gjurmë të fundit të magjisë së filmit. Banakët e shitjes që strehojnë këto ngrehina pa shpirt, i largojnë spektatorët në vende që ti mirëpresin. Marrja e familjes në kinema jo vetëm që është e keqe për xhepin tuaj, por mund të dëmtojë seriozisht shëndetin tuaj pasi të keni marrë parasysh të gjitha ato kova me kokoshka të shtrenjta, hotdogs të qelbur dhe nachos të mbytura në djathë plastik, zhurma e të cilave të shqetëson për të ndjekur një film. Njerëzit, minuta të tëra përtypen duke krijuar shqetësim për publikun që do ta shijojë veprën.  Siç mund ta shihni, qëndrimi në shtëpi sigurisht që ka tërheqjen e tij. Çmimet e biletave gjithashtu duhet të bien nëse kinematë do të konkurrojnë me shërbimet e projeksioneve dhe jo me taksa të fshehta për të ashtuquajturat “filma me ngjarje”. Volumi i zërit në sallat “moderne” është shumë i lartë, duke detyruar spektatorin ta ndjekë filmin në kushte shtëpie, thjesht përdor telekomandën në vend që t'ju duhet të mbushni me pambuk veshët tuaj. Pyetja e vërtetë tani është: Pse dikush do të zgjidhte të shkonte në kinema, kur kinemaja ka ardhur në mënyrë efektive tek ne? Dhe sinqerisht, përvoja e shikimit të filmave në shtëpi, është shumë më pak stresuese, e thënë kjo nga një profesionist është e dhimbshme, por prezente! Po, mund të humbisni emocionet e përbashkëta të dëgjimit të njerëzve të tjerë që shushurijnë, atë magji që kinemaja e ka në realitet. Në shtëpi, ju mund të shtriheni nëpër divan me pizhame, të ndaloni përdorimin e kokoshkave të zhurmshme dhe të shkoni në tualet pa u ndëshkuar. Në një sallë kinemaje sot, asgjë s’ke ç’bën, në se ata që ke afër duke ndjekur filmin fillojnë të bëjnë thashetheme ose mesazhe gjatë filmit, apo kërcet zilja e telefonit dhe ai ose ajo flet sikur është në arrë dhe po shkul qepë, guxo të flasësh! Kjo e largon spektatorin dhe zgjedh ngrohtësinë e shtëpisë, ku nuk i imponohet sjellja e tjetrit. Arkitektët duhet të fillojnë të ndërtojnë hapësira tërheqëse dhe të heqin dorë nga adoptimi i hangareve nëpër qendra komerciale, të cilat qysh në ndërtim nuk kanë pasur në planimetri salla kinemaje. Kinemaja është një institucion religjoz ndaj lipset më shumë respekt ndaj saj. Nga ana tjetër kriza e dukshme e prodhimit të filmave në Hollywood,  jo në numër por në skenarë të dobët, filma thjesht komercial, ka kohë që i mungojnë ekranit të madh të kinemasë filma që akoma janë hit. Filmi Evropian pothuajse është i munguar në Shqipëri, me përjashtim të eventeve që zhvillojnë ambasadat e huaja në Shqipëri ku promovojnë filmat e shteteve të tyre.

Skender Jaçe: There are many factors that have caused the cinema to lose

- You are a producer and filmmaker and you have from time to time expressed the problems with cinematography in our country, one of them was the distribution of films. Being a film and cinema professional, what is happening with Albanian film?

Distribution is lacking in Albania, especially that of the Albanian film. The few films that are produced, even by private initiative, are accompanied by the director who roams in those cities where there are few theaters left to promote it, which is lame in the marketing that time demands today. Technology moves at a fast pace, it is "shrinking" the world. Televisions, cable, piracy, various platforms like Netflix, etc., have dimmed the former glory of cinema. While cinemas will continue to be an important part of movie culture, they will need to adapt to change to remain relevant and offer unique experiences that cannot be duplicated at home. This may include providing new interactive experiences, as well as using virtual reality technologies, to create a deeper sense of the image. The future of cinema will be a vibrant field of experimentation and innovation.

- You talk about some problems, but in the meantime it has been confirmed that there will be a reorganization of the National Center of Cinematography in our country, which is expected to move the building where the Ministry of Culture was. What do you expect from this reorganization?

Yes, I am aware that the Corps of the former Kinostudio, where the Ministry of Culture was located, is being transferred to the National Center of Cinematography, this is a good step for more spaces for our film and cinema.

Skender Jaçe: There are many factors that have caused the cinema to lose

-Meanwhile, the law on cinematography was also discussed before, where, as Minister Blendi Gonxhja said, there will be updates. For you, what should be aimed at in this part?

 Of course, with the updating of the law on cinematography, we will have new developments to support filmmakers with clear projects and a contemporary vision for the film, giving priority to deserving scripts. Also, according to the program announced by the new chairman of the KKK, attention will be paid to the implementation of the copyright law, especially the productions of films before the 90s, which have been used barbarically and without criteria by TV and digital platforms. cables, etc. The program announced by the new chairman of KKK himself, priority will be the distribution at the country level, which will make the distribution in a new and fast style like the European countries. Expectations are high.

Interviewed by: Julia Vrapi