BREAKING NEWS

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic changes that will take place from the vice presidents to the appointments of supporters who are in the position of members of the Presidency

The new structure of the Reestablishment is revealed, here are the drastic
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from NATO, the summit for Ukraine was not an advertisement for the prime minister, here is the American plan that is being woven in complete secrecy for Albania

Kreshnik Spahiu: I show you the orders that Rama and Zelensky received from
x
BREAKING NEWS

Daut Gumeni reveals the reason why Ilir Meta abandoned the Re-establishment protest and confesses the unsaid of February 20, 1991: Here are the tricks of Sali Berisha, the bust of Enver Hoxha was prepared by the dictatorship to overthrow him

Daut Gumeni reveals the reason why Ilir Meta abandoned the Re-establishment
x
BREAKING NEWS

SPAK interrogates Damian Gjiknur for 7 hours, in the scanner his assets, travels, houses and suspicions about hidden bank accounts in Malta, here are the affairs that could sink the deputy, from the abuses in the Tirana-Elbasan road project, to the fil...

SPAK interrogates Damian Gjiknur for 7 hours, in the scanner his assets,
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta seals the "divorce" with Sali Berisha after isolation at home, "comes down" to the field and seeks to take the head of the opposition

Ilir Meta seals the "divorce" with Sali Berisha after isolation at
x
BREAKING NEWS

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi, their mafia codes to threaten each other, the connections with the oligarchs, the behind the scenes allegations of wiping the servers on "January 21" and the details of the bi...

Here are the secret bargains between Rama, Berisha, Meta and Gazment Bardhi,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can save Sali Berisha from 'house arrest' and the only case when his mandate as a deputy can be burned, why the former prime minister can give him peace if the file is investigated of 'Januar...

Spartak Ngjela: Here is the 'Achilles' heel' in justice that can
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of January 21, 2011, the scheme to bill the murders to the opposition, the fabrication of close-up wounds and the reward that was given to the guards, we are ready to take to SPAK ...

Idajet Beqiri: Here are all of Berisha's attempts to cover up the crime of
x

Kultura

The premiere of the restored film "Poppies on the Walls" in December, a 1976 production directed by cinematographer Dhimitër Anagnosti, features some of the best actors of the time

The premiere of the restored film "Poppies on the Walls" in December,

The film "Poppies on the Walls" is a 1976 production directed by Dhimitër Anagnostin, whose script was based on the novel "Bonjakët" by the writer Petraq Qafëzezi. The premiere of the restored film "Poppies on the Wall" will be shown on December 6. This is reported by the Central State Film Archive. The film, a production of Kinostudio "New Albania", from 1976, directed by Anagnosti, has well-known actors of the time in roles, but according to AQSHF, its restoration was done before in Bari. "The long-awaited premiere of the restored film "Poppies on the Walls" is held on December 6, 2023, 17:00 at the Millennium Cinema. The film was restored at the Dabimus srl studio in Bari, with the financial support of the ACE - Association des Cinémathèques Européennes "Season of Classic Films" 2023 project of the Creative Europe Desk - MEDIA program," says the Film Archive. Timo Flloko, Agim Qirjaqi, Kadri Roshi, Pavlina Mani, Alfred Kote, Liza Laska, Anastas Kristofori, Luan Qerimi, Enver Dauti, Enea Zhegu, etc., are some of the actors in the roles. Earlier, AQSHF stated on its website in social networks that the premiere will be in the presence of the director Dhimitër Anagnosti, as well as the actors. "Poppies" are coming together again... They have confirmed their presence at the premiere on December 6: Strazimir Zaimi, Krenar Arifi (who will travel to Tirana just for the premiere), Artur Hoxholli, Roland Ohri, Agron Domi . And, of course, it is a special pleasure to have director Dhimitër Anagnosti and actor Timo Flloko among us", says AQSHF.

Movie ratings

Ngjarja në filmin “Lulëkuqet mbi mure” zhvillohet në një nga jetimoret e Tiranës në vitet e pushtimit të Shqipërisë nga Italia fashiste gjatë Luftës së Dytë Botërore. Muzika e filmit është nga Kujtim Laro. Sipas një materiali nga AQSHF, më 9 janar 1977 u mbajt në Tiranë premiera e filmit "Lulëkuqet mbi mure", ndërsa ka publikuar në faqen e tij dhe foto unike të premierës nga fototeka. Po atë vit, filmi u shfaq në Festivalin e II të Filmit Artistik, të mbajtur në Tiranë nga 16 deri 23 prill 1977, ku u nderua edhe me Kupën e Festivalit si “Filmi më i Mirë”. Aktorët Timo Flloko, Agim Qirjaqi e Kadri Roshi morën medalje. Më vonë, në vitin 1979, regjisori Dhimitër Anagnosti merr çmimin e Republikës së Klasit të Parë. Në vitin 1980, filmi merr çmimin e parë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Beograd. Piktori i filmit Namik Prizreni dhe kompozitori Kujtim Laro u nderuan me medalje. Gjithashtu sipas materialit nga AQSHF, filmi "Lulëkuqet mbi mure" merr Medaljen e Artë në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit GIFFONI në Salerno, Itali, 1985. Dhimitër Anagnosti (Vuno, 23 janar 1936) është një nga regjisorët shqiptarë më të rëndësishëm të shekullit XX. Në karrierën e tij ka realizuar filma artistikë, filma dokumentarë dhe është autor i 15 skenarëve dhe pothuajse në të gjithë filmat e tij skenarin e ka shkruar vetë.