BREAKING NEWS

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's visit: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli and Ridvan Bode have been put on the US "blacklist", here's what the Americans are preparing

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are scared of SPAK, the Socialist Party is divided into factions, here is Rama's plan to 'block' the name of his replacement, I tell you what is happening inside the pink headquarters

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are
x
BREAKING NEWS

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration of former spies in Sali Berisha's DP, the bases where they were trained and the secret orders they received from the fascist government in Belgrade, the researcher of former comm...

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration
x
BREAKING NEWS

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights begin, believers try to drive the mufti of Tirana to the "Dine Hoxha" mosque, Bujar Spahiu is also in danger, threats to the life of the leader of the Muslim Community are disclosed

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights
x
BREAKING NEWS

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj speaks openly, from the conviction of Sali Berisha, the imprisonment of Fredi Beleri, to the escape of Arben Ahmetaj and SPAK's investigations against Ilir Beqaj, this is what is exp...

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991: Here is Ramiz Ali's plan to bring down the bust of Enver Hoxha, how they secretly released the bolts, Berisha's infiltration and the role of Hekuran Isai, most of the students...

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991:
x
BREAKING NEWS

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the unsaid: Here's what happened on February 20, 1991, from Adil Çarçani's alarming phone call about the disappearance of the video, the role of Sali Berisha, Ramiz, Nexhmije, the ...

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor Erion Veliaj reacts for the first time and shows how the truth is, calls his attacks slander and asks him to become a man and face justice

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor
x

Kultura

Worthily represented Albania at Miss Grand International, Angela Tanuzi: I take everything that comes into my life as a challenge

Worthily represented Albania at Miss Grand International, Angela Tanuzi: I take

Worthily represented Albania at Miss Grand International, Angela Tanuzi: I take everything that comes into my life as a challenge

Angela Tanuzi has worthily represented Albania at Miss Grand International, in the beauty pageant that was held in Vietnam this fall, where all the participating countries made their debut. The girl from Kruja, who triumphed in Miss Grand Albania, has amazed with her beauty in this international beauty competition. Persistent, determined, and working hard to see every challenge to the end, a feature that is also the key to her success. In an interview for the media, Angela Tanuzi tells us all this experience, but also her plans for the future, her projects and goals. But during the conversation, we got to know another side of her, that of humanity. For the beautiful Angela, the main focus is studies, and then the passion in the field of beauty. A beautiful girl, who has chosen to study law, without leaving behind contracts and projects related to beauty, shows and television. Angela stole the hearts of the viewers in the giant beauty show, dressed in red and black colors, being selected as one of the 25 most beautiful girls in the world, from 100 countries participating in this competition.

-Angela, you have been selected as one of the 25 most beautiful girls in the world, from 100 countries participating in Miss Grand International, held in Vietnam. What were your feelings and emotions at that moment?

When I started this journey, I was enthusiastic about the title I held and as a delegate of Albanian beauty. My presence in this competition was enough for me and to honor my country as best as possible. It's normal that I had my claims, but not for this selection. Even more so when it is in between and the large Asian public and the sponsors of the event, which are a critical jury in their own right. The top 25 most beautiful images in the world about the beauty industry is too much for me, because in my calculations I did not think. When my name was called the barbell, and it was the girls who pushed me towards Jury to thank him. I was speechless and I just remember crying.

-To whom do you dedicate this victory?

I dedicate my victories, not only this time at Miss Grand, but all without exception to my family and every person who supported me with a beautiful wish, comments and endless stories as well as the trust they had in me. I definitely dedicate it to myself that I never stopped persevering in this field to achieve what I truly believed I could do. And I did.

-Who is Anxela Tanuzi, for a wider audience that doesn't know you?

Angela Tanuzi është një vajzë me këmbë në tokë, shumë këmbëngulëse, që punon fort. Që i ka vënë vetes shumë detyra për të bërë, dhe qëllime për të arritur. Nuk më pëlqen të jem një vajzë që i merr gjërat e gatshme dhe kënaqet me pak. Nga ana tjetër, jam person pozitiv dhe që më pëlqen të kaloj kohën e lirë me njerëzit e mi të zemrës.

-Cilat janë planet tuaja në të ardhmen? Do i kushtoheni botës së bukurisë, spektaklit?

Unë kam shumë plane, të cilat është shumë herët t’i zbuloj dhe pse do dëshiroja të ndaja diçka me ju, por preferoj dhe pak mos të flas për diçka që është ende në punë e sipër dhe disa janë plane të shtrira në një plan të dytë. Fokusin kryesor e kam tek shkolla, dua ta mbyll sa më mirë. Më pas vjen pasioni im i fushës së bukurisë. Kam disa kontrata që më duhet të përkushtohem pasi janë projekte intensive. Pa harruar dhe modën që me menaxheren time po përzgjedhim disa agjenci mode jashtë Shqipërisë. Ju studioni për juridik, do shikojmë në të ardhmen një Anxhela juriste dhe plot sukses? Po, unë studimet e mia të larta kam zgjedhur t’i ndjek për drejtësi, kjo pasi dhe nga natyra jam një person shumë i drejtë dhe nuk pranoj të bëj kompromise me të drejtën dhe të drejtat. Jam strikte në këtë gjë dhe më pëlqen që në një të ardhme të afërt ta ndjek dhe jashtë studimeve si një profesion që tashmë e kam zgjedhur. Dua të jap dhe unë kontributin tim në një shoqëri që shumë herë as të drejtat e saj si njeh. E nga kjo gjë lindin shumë konflikte të pa nevojshme dhe shkaktojnë një kaos shumë mbytës tek ne.

-Cili është çelësi i suksesit tuaj?

Siç e përmenda më lart unë jam një person që fokusin e kam të përqendruar në ato detyra dhe synime që ia kam vënë vetes, pra jam shumë këmbëngulëse. Jam sistematike dhe punoj shumë. I marr gjërat me qetësi dhe vullnetin e mirë për t’i çuar në fund. Pra, mund të them që çelësi i suksesit tim është këmbëngulja. Pjesëmarrja në këto kompeticione ishte për ju një eksperiencë e paharrueshme? Pjesëmarrja në këtë rrugëtim ishte dhe do vazhdojë të mbetet si një ndër eksperiencat e mia më të veçanta. Erdhi në një moment që fokusin nuk e kisha aty, mbase manifestimi im nuk e kishte lëshuar ende këtë dëshirë timen që në vogëli. Unë jam përzgjedhur nga një juri, e cila punoi me disa vajza njëherësh, në prova dhe takime individuale për të zgjedhur një përfaqësuese të denjë. Sidomos pas 3 vitesh mungese në këtë kompeticion. E di që jam lodhur shumë në prova, shooting, intervista me stafin jashtë, pasi unë nuk vija nga një konkurs publik, por le të themi me dyer të mbyllura. Dhe ishin disa vajza të tjera që ishin po aq të njohura sa unë në publik si modele të njohura. Pasi mu besua mua, emocionet ishim më të forta sepse kisha një përgjegjësi që s’më linte të fantazoja më shumë veçse të punoja fort. Nuk ka qenë një garë e lehtë, dhe realisht shtetet dhe vajzat atje kishin një shtet pas që suportonte ato. Ndaj u zgjata pak në këtë përgjigje që dhe ju ta kuptonit se si erdhi Angela.

-Si e kaloni kohën e lirë?

I share my free time with my family, friends and my closest friends. In the middle of this time, I find some time to take care of those people who unfortunately miss their family, I have done this several times. I went and visited, donated and helped some children who need attention. Every time I share clothes, books, or something that I no longer use that is in good condition, I go and share it with them. Every time I collect things I go and visit them. It has been years since I went 4 times in one year, 2 times personally, 1 time in a project of mine, and the last time I accompanied some friends to donate something to those children. This fulfills me and I do it.

- Can you share with our readers your journey in these competitions, the difficulties, obstacles, but also the unknown in these beauty contests?

I would love to, but in the end you see the beautiful photos and videos. And since this experience ended so beautifully, I want to remember it only with the most beautiful moments. Although I touched on the difficulties part above, many things were not easy, but I managed. When they passed the others, why not pass a girl, an Albanian. I took even more heart when I left and from my national dress I had transformed into an eagle and that's how I was called there. The girls even asked me to teach them some words in Albanian. We taught them. Among them and "Hey Shqipe". I still keep in touch with them, and I have even invited them to share beautiful Albania with them during this summer vacation.

-Where will we see the beautiful Angela Tanuzi in the future?

In the future, you will see Angela in every successful journey that the challenges will lead her to. Because I take everything that comes into my life as a challenge, otherwise I don't dedicate myself to it and I don't enjoy it. I take challenges for granted and by dedicating myself to them, I work hard and in other successes I promise that you will interview me. Be it in the field of beauty or my profession. But I can't leave out my attention and television projects. Thank you for these beautiful questions, special interview that brought back some memories and I really enjoyed it. Thank you!

Interviewed by: Eglantina Alliaj