BREAKING NEWS

Kush janë 10 kandidatët që mbeten në garë për fitimin e “Topit të Artë” (Lista)

Kush janë 10 kandidatët që mbeten në garë për
x
BREAKING NEWS

U qëllua me plumb pas shpine, ndërron jetë ish-deputeti, Pashko Ujka

U qëllua me plumb pas shpine, ndërron jetë ish-deputeti, Pashko
x
BREAKING NEWS

Pashko Ujka në gjendje të rëndë, familjarët e tij kërkojnë gjak

Pashko Ujka në gjendje të rëndë, familjarët e tij
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet me emra, paralajmëron arrestime “bombë” në nivele shumë të larta të politikës shqiptare: Goditja që do të marrë Sali Berisha së shpejti...

Spartak Ngjela flet me emra, paralajmëron arrestime
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x

Kultura

Panairi i librit, Frano Kulli: Ministria jonë e Kulturës është e pashembullt në Ballkan, në raport me librin është defiçente sa nuk bëhet

Panairi i librit, Frano Kulli: Ministria jonë e Kulturës

Në datë 17 nëntor në Pallatin e Kongreseve fillon panairi i 24 i librit. Një ngjarje në jetën kulturore, që bën bashkë botuesit nga data 17-deri më 21 nëntor. Libra të rinj, takime me autorë e përkthyes, tryeza diskutimi, etj, do të jenë gjatë ditëve të panairit. Pak ditë na ndajnë nga edicioni i 24 i panairit në Tiranë, por botuesit shprehen me kritika për Ministrinë e Kulturës. Sipas tyre këtë vit nuk ka treguar mbështetjen ndaj panairit. Frano Kulli nga enti botues “Gjergj Fishta” shprehet se Ministria e Kulturës në vendin tonë është e pashembullt në Ballkan. Sipas tij, Ministria e Kulturës nuk ka treguar vëmendjen e duhur ndaj zhvillimit të Panarit të Librit në Tiranë, që është ngjarja më e madhe e librit në vendit tonë. Publicist dhe botues, Frano Kulli shprehet se në dijeninë e tij këtë vit panairi i librit në edicionin e 24 ka një mbështetje financiare nga Bashkia e Tiranës, por jo nga Ministria e Kulturës. “Ministria jonë e Kulturës është e pashembullt në Ballkan. Kur them në Ballkan nuk ka pastaj krahasim me Europën. Është në kontekstin e gjithë asaj, që kjo ministri e Kulturës në raport me librin është shumë defiçente, sa nuk bëhet. Është paradoks i jashtëzakonshëm për shembull që ministria nuk gjendet minimalisht me 5 lekë për librin, pa thënë gjëra tjera. Në këtë rast për panairin e librit meriton falënderim Bashkia e Tiranës, që ajo është kujtuar dhe e ka dhënë një ndihmë për zhvillimin e tij”, shprehet botuesi i njohur Frano Kulli.

Puna me librin

Në prag të panairit të librit që shënon këtë vit edicionin e 24 dhe do të zhvillohet në Pallatin e Kongreseve, botuesi Frano Kulli shprehet me kritika ndaj Ministrisë së Kulturës ashtu si më parë dhe të tjerë botues. Sipas botuesit Kulli, panairi i librit ishte rast i mirë që Ministria e Kulturës të tregonte vëmendjen e saj ndaj librit. “Çfarë pune tjetër mund të kishte për librin ministria më mirë se sa me kaq, apo me krijuar QKLL? Edhe sikur mos ketë aplikuar Shoqata e Botuese në ministri për panairin te projektet, dhe pse unë mendoj se kanë aplikuar, Ministria e Kulturës jo vetëm duhet të kishte bërë diçka për mbështetjen financuare, por duhet ta kishte në programet e veta në fillim të vitit. Çfarë do bëhet me panairin e librit, a mund të bashkëorganizojmë, mbështesim etj. Duhet të fillonte si detyrë mbështetja ndaj Shoqatës së Botuesve dhe jo si kërkesë e shoqatës. Nëse MK konsideron mbështetje Qendrën Kombëtare të Librit dhe Leximit kjo është pa kuptim”, thotë Kulli. Botuesi Frano Kulli thotë se panairi i librit për të është në të gjitha kuptimet eventi më i rëndësishëm. “Te panairi i librit kryqëzohen dhe interferojnë marrëdhënia shkrimtar-lexues, marrëdhënia botues -shkrimtar, botues -lexues”, shprehet ai. Panairi i librit në Pallatin e Kongreseve do të zhvillohet me masat anti-Covid.