BREAKING NEWS

Kush janë 10 kandidatët që mbeten në garë për fitimin e “Topit të Artë” (Lista)

Kush janë 10 kandidatët që mbeten në garë për
x
BREAKING NEWS

U qëllua me plumb pas shpine, ndërron jetë ish-deputeti, Pashko Ujka

U qëllua me plumb pas shpine, ndërron jetë ish-deputeti, Pashko
x
BREAKING NEWS

Pashko Ujka në gjendje të rëndë, familjarët e tij kërkojnë gjak

Pashko Ujka në gjendje të rëndë, familjarët e tij
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet me emra, paralajmëron arrestime “bombë” në nivele shumë të larta të politikës shqiptare: Goditja që do të marrë Sali Berisha së shpejti...

Spartak Ngjela flet me emra, paralajmëron arrestime
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x

Kultura

“Një madam nga Argjentina” dy mbrëmje te “ArTurbina”, aktori Xhuliano Brisku: Një komedi argëtuese

“Një madam nga Argjentina” dy mbrëmje te

“Një madam nga Argjentina” është një komedi situatash, ngjarjeve të pamundura plot surpriza e veprim. Prodhim i teatrit “Skampa” Elbasan, komedia mbrëmjen së mërkurës dhe të enjtes do të jetë për publikun te Teatri Kombëtar te “ArTurbina”. “Një madam nga Argjentina” është një adaptim i regjisorit të mirënjohur Adonis Filipi bazuar në veprën “Madam Barcelona”, nga autori Tomas Brand. TK shprehet të qeshim së bashku me këtë komedi brilante. “Nën interpretimin e mrekullueshëm të aktorëve Helidon Fino, Xhuliano Brisku, Donald Shehu, Egla Ceno, Algiona Aga, Elona Mamo, Mario Elezi, Dhimitër Topuzi”, shprehet teatri. Charls është roli që luan aktori Xhuliano Brisku. Ai tregon se në Tiranë publiku do të gjejë një komedi argëtuese. ““Një madam nga Argjentina” është një komedi argëtuese, e cila nuk është vetëm argëtuese për spektatorin, por edhe për vetë ne aktorët. “Një madam nga Argjentina” solli tek unë veten time në rrethana të një loje dashurie, duke krijuar një ngatërresë për hir të dashurisë dhe zgjidhjen e kësaj loje, duke u bashkuar me vajzën që unë dashuroj në vepër. Spektatori e priti jashtëzakonisht mirë, për shkak dhe të mbylljes nga pandemia dhe kishte nevojë për këtë çlirim nga kjo komedi kaq e këndshme edhe argëtuese!”, shprehet ai, për këtë komedi prodhim i teatrit “Skampa” , që u shfaq më parë për publikun në Elbasan. Aktori Xhuliano Brisku thotë se ndihet i kënaqur që kjo komedi po vjen në Tiranë, në Teatrin Kombëtar. “Kjo shfaqje i ka të gjitha komponentët për të qenë një shfaqje e denjë për atë sallë, dhe për publikun e Tiranës. Jam i emocionuar për këto 2 shfaqje, që do të sjellim dhe publiku të shijojë një komedi kaq argëtuese. Ne jemi gati, vetëm publikun presim dhe të filloj loja e “Madamës””, shprehet ai.

Komedia në skenë

 “Një madam nga Argjentina” në fizionominë e vet dramaturgjike që duket si përqasje e veprave të Kristo Floqit, ku marrëdhëniet lëvizin ndërmjet farsës dhe komedisë, vjen si komedi situatash, situatave absurde, ngjarjeve të pamundura plotë surpriza e veprim. Pabarazia ekonomike bëhet pengesë e realizimit të lidhjes së dy studentëve të huaj me dy vajza studentesh, në një nga qytetet Europiane. Ato kanë nga mbrapa murin- pengesën e lartë, të dashurit e tyre duhet të kenë garanci financiare, në të kundërt lumturia e të dy palëve rrezikohet seriozisht nga “xhebraili” kujdestar i vajzave. Një teze milionere me vonesën e saj ka vënë në rrezik bekimin e lidhjes së të dashuruarve. Dhe në këto kushte një mik, një shok në raste të tilla është një “shpëtimtar” nga nevoja. Dhe ky kalvar drejt bekimit të lidhjes së tyre, të dashurisë kalon përmes ngërçeve, situatave absurde, të papriturave që lindin e shoqërohen nga tensioni, befasia, kënaqësia, humori. Skenograf në shfaqje Sokol Sejdini, kostumet Sofi Kara dhe koreografia lëvizëse realizohet e drejtohet nga koreografi Artan Ibershimi.