BREAKING NEWS

Vazhdon përplasja e fortë mes dy PD-ve, reagon Gjykata e Apelit dhe zbardh vendimin. Ja çfarë pritet të ndodhë ditën e sotme

Vazhdon përplasja e fortë mes dy PD-ve, reagon Gjykata e Apelit dhe
x
BREAKING NEWS

Video që po shpërndahet në mediat botërore/ Përkeqësohet shëndeti i Vladimir Putinit, ja çfarë bëri presidenti rus që vuri në siklet homologun taxhikistanas

Video që po shpërndahet në mediat botërore/
x
BREAKING NEWS

“Disa personave që dalin në ekran do t’u vihen prangat”/ Trondit Lorenc Vangjeli, nxjerr prapaskenat dhe plas paralajmërimin ‘bombë’: Në Tiranë ka shumë frikë dhe do të ndodhin...

“Disa personave që dalin në ekran do t’u vihen
x
BREAKING NEWS

Përplasja për emrin e presidentit të ri, Kreshnik Spahiu del me reagimin e fortë: Opozita nuk mund të...

Përplasja për emrin e presidentit të ri, Kreshnik Spahiu del me
x
BREAKING NEWS

Lefter Koka i penduar? Reagojnë avokatët e ish-ministrit dhe zbulojnë çfarë do ndodhë nesër: Është cënim i të drejtave të njeriut. E pamundur që të...

Lefter Koka i penduar? Reagojnë avokatët e ish-ministrit dhe
x
BREAKING NEWS

Rusia i jep goditjen e fortë Finlandëz, zbardhet vendimi i fundit

Rusia i jep goditjen e fortë Finlandëz, zbardhet vendimi i fundit
x
BREAKING NEWS

Akuzohet për shpërdorim detyre, zbardhet sa vite burg kërkon SPAK për ish-drejtorin e RTSH-së, Thoma Gëllçin

Akuzohet për shpërdorim detyre, zbardhet sa vite burg kërkon SPAK
x
BREAKING NEWS

“Meta u zhvesh më herët nga kostumi i Presidentit”/ Reagon ‘flakë për flakë’ politologu i njohur dhe plas paralajmërimin e fortë: Do kemi ‘prerje kokash’ nga...

“Meta u zhvesh më herët nga kostumi i Presidentit”/ Reagon
x

Kultura

Ministria e Kulturës, aplikimi për projektet e 2022 deri më 17 janar

Ministria e Kulturës, aplikimi për projektet e 2022 deri më 17

Ministria e Kulturës hapi thirrjen për projekte kulturore për vitin 2022 më 15 dhjetor të vitit që lamë pas. Sipas MK, kjo thirrje ka afat deri më 17 janar të këtij viti dhe më datë 31 janar do të bëhet shpallja e fituesve. Ministrja Elva Margariti në një status të saj shprehej një ditë më parë se përmes thirrjes së hapur për projekte që lidhen me trashëgiminë, artin e teknologjinë, mbështesim skenën e pavarur artistike e të rinjtë e talentuar. Në thirrjen e publikuar për projektet, ministria shprehet se pandemia Covid -19 tregoi se qasja e publikut me institucionet kulturore, trashëgiminë, monumentet, muzetë, galeritë, parqet arkeologjike apo evenimentet mund të realizohet edhe virtualisht, edhe përmes arritjeve teknologjike. Ministria e Kulturës shprehet se është angazhuar në krijimin e një klime të shëndoshë për nxitjen dhe mbarëvajtjen e aktiviteteve kulturore, promovimin e vlerave të trashëgimisë sonë materiale dhe jomateriale, me qëllim mbajtjen gjallë të komunikimit me publikun. “Programi i Ministrisë së Kulturës për Artin dhe Trashëgiminë 2022 do të sigurojë mbështetje konkrete për industritë krijuese në vend, duke cekur të gjithë sektorët kulturorë, duke synuar forcimin e kapaciteteve të artistëve dhe operatorëve kulturorë, përmirësimin e cilësisë artistike, promovimin e prodhimeve të tyre dhe lehtësimin e qasjes së tyre në mekanizmat inovativë të financimit. Kjo thirrje synon mbështetjen e projekteve që zhvillohen ekskluzivisht ose kryesisht në Shqipëri”, thuhet nga ministria. Projekt-propozimet e paraqitura duhet të realizohen brenda vitit buxhetor, që do të thotë se aktivitetet e propozuara duhet të zhvillohen brenda periudhës 10 shkurt - 5 dhjetor 2022. Çdo njoftim do të bëhet përmes faqes zyrtare të Ministrisë së Kulturës www.kultura.gov.al.