BREAKING NEWS

Ambasadori gjerman i shkon në zyrë Bashës, zbardhet çfarë u diskutua

Ambasadori gjerman i shkon në zyrë Bashës, zbardhet
x
BREAKING NEWS

“Tërmet!”/ Media rumune publikon faktet dhe shkruan për ndryshimet rrënjësore që pritet të ndodhin:Harta mund të ndryshojë, Shqipëria dhe Kosova do bashkohen

“Tërmet!”/ Media rumune publikon faktet dhe shkruan për
x
BREAKING NEWS

Ditë e trishtë për kinematografinë/ Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar (EMRI+FOTO)

Ditë e trishtë për kinematografinë/ Ndahet nga jeta aktori i
x
BREAKING NEWS

Thellohet përplasja mes presidencës dhe Qeverisë/ "Shkel kushtetutën dhe autonominë e pushtetit vendor", Ilir Meta del me vendimin më të fundit

Thellohet përplasja mes presidencës dhe Qeverisë/ "Shkel
x
BREAKING NEWS

“Provat për shpalljen ‘non-grata’ i siguroi FBI dhe CIA”, Spartak Ngjela plas ‘bombën’ për Sali Berishën

“Provat për shpalljen ‘non-grata’ i siguroi FBI dhe
x
BREAKING NEWS

Ulsi Manja me ‘dorë të fortë”, del me paralajmërimin e rëndësishëm

Ulsi Manja me ‘dorë të fortë”, del me
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta piktori i njohur, një nga më të mirët në zhanrin e peisazhit (EMRI+FOTO)

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta piktori i njohur,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Metën e Berishën i ka bërë bashkë korrupsioni dhe frika e SPAK, nuk trembet SHBA me “Foltore”, 3 makina policie duhen për t’i arrestuar

Spartak Ngjela: Metën e Berishën i ka bërë bashkë
x

Kultura

Marrëveshja për Butrintin, Margariti: Krijon një model menaxhimi, ku shteti është pjesë

Marrëveshja për Butrintin, Margariti: Krijon një model menaxhimi,

Ministria e Kulturës dhe Fondacioni i Menaxhimit të Butrintit nënshkruan marrëveshjen e administrimit të pasurisë kulturore të parkut të Butrintit. Sipas Ministres së Kulturës, Elva Margariti, në këtë marrëveshje ku shteti është pjesë i hap dhe rrugë donatorëve potencialë. “Marrëveshja e firmosur krijon një model menaxhimi hibrid jofitimprurës ku shteti është pjesë por i jep zë dhe garanci edhe donatorit për administrimin e fondeve; i hap rrugë donatorëve të tjerë potencialë që t’i bashkohen procesit në vazhdim duke i garantuar fondacionit autonomi në vendimmarrje, brenda rregullave të caktuara me ligj, duke bazuar në një plan biznesi të detajuar”, shprehet Maragriti. Po ashtu sipas saj, garanton investime të rëndësishme në infrastrukturë 3 vitet e para, me krijimin e një qendre bashkëkohore për pritjen e vizitorëve, si dhe shërbime të integruara, etj. Sipas marrëveshjes së administrimit ministria, i jep fondacionit të drejtën dhe detyrimin e administrimit të pasurisë kulturore (jo pronësinë) për një periudhë 10-vjeçare me të drejtë rinovimi nëse modeli rezulton i suksesshëm. Në këtë aspekt Ministria e Kulturës do të angazhojë rreth 2 milionë USD, të mbledhura ndër vite në Butrint ndërsa Fondacioni Shqiptaro Amerikan për Zhvillim (AADF) do të angazhojë rreth 5 milionë USD në 7 vitet ardhshme. Të gjitha këto të fonde të kombinuara së bashku me afrimin e donatorëve të tjerë do të bëjnë të mundur realizimin e planit të biznesit për operimin sa më efektiv të Butrintit. Ministrja Margariti në fjalën e saj shprehet se çdo e ardhur në arkën e Butrintit do t’i shkojë sërish Butrintit, duke e kthyer edhe në një qendër studimore; në një qendër edukuese për brezin e ri. “Por ky park-lider do të ndihmojë edhe “simotrat” e veta më të vogla, pasi 2 për qind e të ardhurave të Butrintit do të derdhen në Fondin e Trashëgimisë Kulturore, për t’u investuar në të tjera site në territorin e Shqipërisë”, pohon ministrja e Kulturës Elva Margariti. Qyteti antik i Butrintit më 1999 u regjistrua në UNESCO.