BREAKING NEWS

Ambasadori gjerman i shkon në zyrë Bashës, zbardhet çfarë u diskutua

Ambasadori gjerman i shkon në zyrë Bashës, zbardhet
x
BREAKING NEWS

“Tërmet!”/ Media rumune publikon faktet dhe shkruan për ndryshimet rrënjësore që pritet të ndodhin:Harta mund të ndryshojë, Shqipëria dhe Kosova do bashkohen

“Tërmet!”/ Media rumune publikon faktet dhe shkruan për
x
BREAKING NEWS

Ditë e trishtë për kinematografinë/ Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar (EMRI+FOTO)

Ditë e trishtë për kinematografinë/ Ndahet nga jeta aktori i
x
BREAKING NEWS

Thellohet përplasja mes presidencës dhe Qeverisë/ "Shkel kushtetutën dhe autonominë e pushtetit vendor", Ilir Meta del me vendimin më të fundit

Thellohet përplasja mes presidencës dhe Qeverisë/ "Shkel
x
BREAKING NEWS

“Provat për shpalljen ‘non-grata’ i siguroi FBI dhe CIA”, Spartak Ngjela plas ‘bombën’ për Sali Berishën

“Provat për shpalljen ‘non-grata’ i siguroi FBI dhe
x
BREAKING NEWS

Ulsi Manja me ‘dorë të fortë”, del me paralajmërimin e rëndësishëm

Ulsi Manja me ‘dorë të fortë”, del me
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta piktori i njohur, një nga më të mirët në zhanrin e peisazhit (EMRI+FOTO)

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta piktori i njohur,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Metën e Berishën i ka bërë bashkë korrupsioni dhe frika e SPAK, nuk trembet SHBA me “Foltore”, 3 makina policie duhen për t’i arrestuar

Spartak Ngjela: Metën e Berishën i ka bërë bashkë
x

Kultura

Margariti: Memorandumi Shqipëri-SHBA, i rëndësishëm në luftën kundër trafikimit të trashëgimisë

Margariti: Memorandumi Shqipëri-SHBA, i rëndësishëm në

Memorandumi në luftën kundër trafikimit të trashëgimisë kulturore i nënshkruar në gusht në SHBA është një hap i rëndësishëm, shprehet ministrja e Kulturës Elva Margariti. Të mërkurën ministrja Margariti bëri me dije se në mbledhjen e qeverisë u miratua ratifikimi i memorandumit të bashkëpunimit me Shtetet e Bashkuara të Amerikës për "Vendosjen e kufizimeve të importit për kategoritë e materialeve arkeologjike dhe etnologjike të Shqipërisë". “Një memorandum i nënshkruar në muajin gusht në Uashington, me Ndihmës Sekretarin e Shtetit për Kulturën dhe Edukimin, Mathew Lussenhop, si rezultat i një pune të gjatë mes palësh, që hedh një hap të rëndësishëm në luftën kundër trafikut të trashëgimisë sonë kulturore, por edhe që na rreshton ne në anën e duhur të një lufte, e cila nuk prek vetëm vendin tonë”, shprehet ministrja e Kulturës Elva Margariti në një status të saj. Më herët në reagimin e saj ministrja Margariti tha se pjesëmarrja në konventën e UNESCO-s të vitit 1970, një sërë aktesh nënligjore dhe udhëzimesh, si dhe ky memorandum, e pozicionojnë Shqipërinë ndër vendet aktive në luftën e trafikimit të pasurive kulturore. Margariti u shpreh se tashmë Shqipëria ka një database me listën e pasurive kulturore të vjedhura, ndërsa do të krijohet edhe një database tjetër, ku do të përfshihen koleksionistët dhe tregtarët e veprave të artit. Për këtë ajo tha se do të bashkëpunohet si me gjendjen civile edhe me Policinë e Shtetit. Margariti deklaroi se tashmë Shqipëria nuk është më në listat e zeza të trafikimit të pasurisë. Në zbatim të memorandumit, ministrja Margariti bëri të ditur se do të ngrihet një grup ekspertësh nga Ministria e Kulturës dhe Policia e Shtetit që do të bashkëpunojnë me Departamentin Amerikan të Shtetit në kuadër të bashkëpunimit në luftën kundër trafikimit të pasurisë kulturore.