BREAKING NEWS

Zi në kinematografinë shqiptare! Ndahet nga jeta në moshën 70-vjeçare aktori i njohur

Zi në kinematografinë shqiptare! Ndahet nga jeta në moshën
x
BREAKING NEWS

Covid-19 në Shqipëri/ Mbi 1000 të infektuar, regjistrohen 8 viktima në 24 orët e fundit

Covid-19 në Shqipëri/ Mbi 1000 të infektuar, regjistrohen 8
x
BREAKING NEWS

Ekzekutohet me armë zjarri në Belgjikë krahu i djathtë i Ardian dhe Florenc Çapjas

Ekzekutohet me armë zjarri në Belgjikë krahu i djathtë i
x
BREAKING NEWS

Ekzekutohet me breshëri plumbash 34-vjeçari shqiptar në Ekuador (EMRI)

Ekzekutohet me breshëri plumbash 34-vjeçari shqiptar në Ekuador
x
BREAKING NEWS

Pas mbylljes së shkollave, ministrja Evis Kushi del me njoftimin e rëndësishëm për prindërit

Pas mbylljes së shkollave, ministrja Evis Kushi del me njoftimin e
x
BREAKING NEWS

“Po ndodh tani tek...”, Kreshnik Spahiu i publikon Ilir Metës foton që po shpërndahet me shpejtësi dhe e thotë troç: Ka shku për lesh!

“Po ndodh tani tek...”, Kreshnik Spahiu i publikon Ilir Metës
x
BREAKING NEWS

Media në zi/ Ndahet nga jeta gazetari i njohur shqiptar (EMRI+FOTO)

Media në zi/ Ndahet nga jeta gazetari i njohur shqiptar (EMRI+FOTO)
x
BREAKING NEWS

Bashkia e Tiranës kërkon hetim ndërkombëtar për Armando Dukën, zbardhet çfarë kanë përgatitur prej dy javësh skuadra e juristëve shqiptarë, amerikanë e britanikë

Bashkia e Tiranës kërkon hetim ndërkombëtar për Armando
x

Kultura

Marenglen Verli: Albanologjia kërkon përkrahje të vazhdueshme shtetërore, që të mbahet gjallë dhe të ketë arritje

Marenglen Verli: Albanologjia kërkon përkrahje të vazhdueshme

Kuvendi Ndërkombëtar i Studimeve Albanologjike i organizuar nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë dhe Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës nisi të enjten në Tiranë. Rreth 182 studiues shqiptarë dhe të huaj janë pjesëmarrës në Kuvendin që nis në datë 25 dhe vijon dhe në 26 e 27 nëntor. Akademikë e studiues të ndryshëm u shprehën se është me rëndësi ky Kuvend. Akademik Marenglen Verli, njëkohësisht dhe anëtar në grupin organizues shprehet se Kuvendi Ndërkombëtar i Studimeve Albanologjike është një arritje, një përmbledhje dhe nxjerr në pah të rejat. “Përveç detajeve që do të dalin në mbi 180 kumtesa që do të mbahen e rëndësishme është që në këtë stad të tregohet rëndësia e albanologjisë, si një shkencë identitare me degët e saj. Për kombin dhe shtetin shqiptar dhe njëkohësisht të tërhiqet dhe vëmendja e botës për vlerat që ka albanologjia”, thotë ai. Historiani Verli shprehet se në të gjitha periudhat historike, duke filluar që nga albanologjia ka vende për të punuar. “Për të mbushur njollat e bardha, për përforcuar ato teza që tashmë kanë marrë themele të shëndosha siç është vazhdimësia iliro-shqiptare, për të trajtuar në mesjetë vlerat e arbërve si një popullsi e formuar me një identitet, me një kulturë, me një ekonomi të qartë”, u shprehet akademik Marenglen Verli historian. Për akademikun Verli duhet një punë e madhe duke studiuar bibliotekat, arkivat e atyre periudhave për të nxjerrë në pah edhe shumë risi, që sipas tij kjo periudhë në përgjithësi i ka të tepërta zonat e errëta. “Natyrisht periudha e rilindjes kombëtare dhe më tej kanë mjaft pika të studiuara mirë, por kanë dhe pika që duhen detajuara. Këtu nuk besoj se do të ketë përmbysje të konkluzioneve deri tani për problemet e ndryshme, por gjithsesi detajimi do të sjelli përveç vlerave sasiore dhe vlera cilësore”, shprehet akademiku.

Vëmendja ndaj albanologjisë

Kuvendi ka bërë bashkë studiuesit  në Tiranë, por ata shprehen se duhet dhe më shumë vëmendje për albanologjinë shqiptare. Akademik Marenglen Verli pohon se albanologjia trajtohet në disa institucione, por interesimi shtetëror është i ndryshëm.  “Studiuesit në tre shtetet e Ballkanit, Shqipëri, Kosovë dhe Maqedoninë e Veriut e kanë në nivele të ndryshme interesimin shtetëror”, thotë akademiku. Për të pasur arritje më shumë në albanologji, sipas akademikut Verli duhet një mbështetje e vazhdueshme shtetërore. “Sikurse u theksua në përshëndetje dhe nga autoritete të vendit, që nga kryetarja e Kuvendit e deri te ministret duhet bërë shumë më tepër, sepse vërtetë që kjo punë bëhet vetëm me pasion në radhë të parë, por natyrisht duhet dhe mbështetja tjetër financiare, logjistike, përkrahja morale e vazhdueshme shtetërore në mënyrë që jo vetëm të mbahet gjallë albanologjia, por vërtetë të kemi kuota të reja, arritje të reja në këtë fushë”, thotë akademiku Verli. Prej vitit 1972, kohë kur u mbajt në Tiranë Kuvendi Ndërkombëtar i Studimeve Ilire, i cili bëri një bilanc të plotë të të gjitha arritjeve që ishin shënuar deri në atë kohë në fushë të historisë së shqiptarëve, prejardhjes së tyre, të gjuhës shqipe, duke treguar vijimësinë iliro-shqiptare përmes argumenteve historikë, arkeologjikë dhe gjuhësorë, e deri më sot, gati 50 vjet më vonë nuk ka pasur një aktivitet të këtyre përmasave që e kthejnë Tiranën në qendër të studimeve albanologjike.