BREAKING NEWS

"Are you serious?" The debate between the guests on the live show flares up badly: Rest, don't be the loudmouth

"Are you serious?" The debate between the guests on the live show
x
BREAKING NEWS

Tensions escalate, Serbs provoke KFOR troops and detonate Molotov cocktails at the border

Tensions escalate, Serbs provoke KFOR troops and detonate Molotov cocktails at
x
BREAKING NEWS

"The people who shoot are..."/ The security expert comes out with a strong statement: Serbia's main objective is the undoing of Kosovo

"The people who shoot are..."/ The security expert comes out with a
x
BREAKING NEWS

"Kurti plays with 5 goals", Kreshnik Spahiu reacts with harsh tones to the Prime Minister of Kosovo, this is the scheme he is using in the tense situation in the North

"Kurti plays with 5 goals", Kreshnik Spahiu reacts with harsh tones to
x
BREAKING NEWS

He accidentally fell from the building where he worked, the 62-year-old man who lost his life in Saranda is identified (photo)

He accidentally fell from the building where he worked, the 62-year-old man who
x
BREAKING NEWS

The expert on security issues reveals the main reason: This is why the US was forced to take strong measures against Kosovo

The expert on security issues reveals the main reason: This is why the US was
x
BREAKING NEWS

What happened? The Director of Water and Sewerage is accompanied to the police (name)

What happened? The Director of Water and Sewerage is accompanied to the police
x
BREAKING NEWS

Storms, strong winds and hail, the weather forecast for the week, here's what will happen to the temperatures

Storms, strong winds and hail, the weather forecast for the week, here's
x

Kultura

Klodian Hoxha: In the series "The Prosecutor" I am under the guise of a prosecutor that every honest person would love, he loses many things and returns for revenge

Klodian Hoxha: In the series "The Prosecutor" I am under the guise of

The prosecutor is the latest role of the actor Klodian Hoxha in the cinema. A role that, as he says, he will try to give his best to fulfill it as it should. In the interview for "SOT" newspaper, the well-known actor Klodian Hoxha talks about his role in the series "The Prosecutor" directed by Fatmir Doga. The actor highly appreciates the collaboration and says that this time he was entrusted with the main role. The filming of "The Prosecutor" also brought the famous Hollywood actor Danny Glover to Tirana. A series, which will be broadcast on Netflix, where the actor who plays the American ambassador and his team shot some of the scenes in the capital. Actor Klodian Hoxha says that it is lucky for actors in Albania, that actors of this caliber come, where he appreciates Glover's international experience. Klodian Hoxha is known to the public with roles on the theater stage, but also in films. He says that in the future his artistic activity in the cinema will continue with another film, which he says will be a great challenge for him. Graduated as an actor, Klodian Hoxha says that this has made him a good researcher of life, which helps him create the characters he plays. Klodian Hoxha is known to the public with roles on the theater stage, but also in films. He says that in the future his artistic activity in the cinema will continue with another film, which he says will be a great challenge for him. Graduated as an actor, Klodian Hoxha says that this has made him a good researcher of life, which helps him create the characters he plays.

 - Come with the role of the prosecutor in the series "The Prosecutor". What can you tell us more about this character?

Recently, I was entrusted with the main role of the series "The Prosecutor" and I will be under the mantle of the prosecutor, that everyone will fall in love with this role. The prosecutor here in this series is one of those people that every honest person would love, but it would be a problem for the rest like mafia and crime. I miss a lot of things in this first series and come back with a vengeance in other series. That's all I can reveal at the moment, it's an action fiction series, expectations are high seeing how much has been invested in the first series, and a special credit goes to the producer Ylli Ujka, who made this collaboration possible.

-You have different roles in the cinema, but this time you are in a role in the film starring famous Hollywood actors. How was this experience for you and what did you see in Danny Glover's work?

It is lucky for us actors that actors of this caliber come to our sets, because we also face them, seeing their work process, the way they behave, etc. First of all, in Denny Glover I saw a simple man who loved what he did and this gives value to all the work he has done. I am very happy that he is part of the series, because his international experience will give us a good hand for the progress of the series.

 -For you as an actor with the activity you have, how important are these collaborations with famous Hollywood actors?

Në radhë të parë përveç se është kënaqësi të luash me ta, por edhe bashkëpunimi është shumë i rëndësishëm, sepse mund të jetë një derë tjetër diku nëpër botë, që mund të hapet për ne edhe shpresoj të jetë një ogur i mirë.

-Si ka qenë ky bashkëpunim me regjisorin Fatmir Doga. Në momentin, që ua propozoi rolin si e patë këtë personazh për aktivitetin tuaj në kinema?

Fatmiri ka bërë audicione për këtë serial si në Shqipëri, po ashtu edhe në Kosovë. Unë kam bërë audicion dhe pastaj jam takuar disa herë me të deri sa ai arriti të më besonte rolin kryesor edhe gjej rastin ta falenderoj. Ka qenë një punë shumë intensive për të gjithë, sepse është një sipërmarrje shumë e madhe, ka shumë aktorë dhe ngjarje të larmishme, por shpresoj ky serial do i mbajë mbërthyer të gjithë pas ekranit. Pastaj për mua është një oportunitet, është një rol që rrallë herë të vjen dhe do mundohem të jap maksimumin tim që ta realizoj ashtu siç duhet.

 -Ku keni bërë xhirime për këtë serial në Shqipëri dhe çfarë mund të na thoni mbi premierën?

Xhirimet e këtij seriali janë bërë në Tiranë, Krujë, Bulqizë edhe Vuno. Që do të thotë që ka një larmishmëri lokacionesh, që për të huajt do jenë edhe egzotike. Për sa i përket serialit e thashë edhe më sipër që është një serial i zhanrit aksion fiction, i cili prek shumë tema të ndryshme, të cilat do i lë për një moment të dytë, pritet nga shtatori të kemi një përgjigje për këtë episod.

-Ju keni qenë më parë në xhirime dhe në filmin “Burri i shtëpisë” me regji nga Andamion Murataj. Çfarë mund të na zbuloni mbi personazhin tuaj me këtë projekt kinematografik, si vjen ai nga ju?

Po është e vërtetë se para dy muajsh mbylla edhe xhirimet e filmit "Burri i shtëpisë" me regji të Andamion Muratajt, që ishte një film i financuar nga Qendra Kombëtare e Filmit plus edhe tetë shtete të tjera që hynë. Këtë herë përveç rolit si aktor, kisha edhe një rol tjetër në produksion, ku më ka ndihmuar ta shikoj të gjithë procesin e filmit, sepse më përpara duke qenë aktorë nuk e dinim se si funksiononte në anën tjetër ata që janë të padukshmit, por më të rëndësishmit që kujdesen në çdo detaj, që ne të shkëlqejmë në ekran, ku edhe gjej rastin të falenderoj për punën e pa lodhur që bëjnë. Për mua ka qenë një eksperiencë e bukur, e cila më bën të rritem edhe më shumë profesionalisht. Ndërsa për personazhin mund të them që kisha rolin e Tomës një sekser, që merret me tregti aty në fshat, i cili donte të bënte një marrëveshje me Burrneshën, por për shumë arsye i dështon. Ai pastaj prish marrëdhënien me të, sepse burrnesha është boshti kryesor edhe të gjithë personazhet rrotullohen rreth tij.

-Po me regjisorin Andamion Murataj ku janë bërë xhirimet e filmit?

Xhirimet e filmit janë bërë në Zallherr, Bathore, Kamëz edhe Tiranë.

 

 -Folët për dy projekte filmi, por për teatrin si do të vijojë këtë vit aktiviteti juaj. A kemi shfaqje të re?

Aktiviteti im artistik do vijojë me një film me të cilin fillojmë përgatitjet së shpejti, i cili do jetë një sfidë shumë e madhe për mua edhe për karrierën time, shpresoj që gjërat të ecin ashtu siç duhet. Regjia këtë herë mban firmën e Ergys Metës. Ndërsa përsa i përket teatrit jemi në një diskutim për një shfaqje, që shpresojmë nga tetori të fillojmë. Që është komedi edhe regji do jetë Elma Doresi këtë mund të them për momentin, sepse jemi akoma në diskutime, por do e merrni vesh së shpejti.

-Sa është e vështirë për një aktor si ju në kushtet sot aktiviteti me kinematografinë dhe teatrin?

Me thënë të drejtën kushtet nuk ja aq të përsosura, por dashuria për këtë profesion na i çon në plan të dytë, unë kam qenë aktiv edhe nga ana profesionale jam i kënaqur deri tani,por duhet parë edhe ana monetare.

-Nga diplomimi juaj si aktor dhe deri tani çfarë ka ndryshuar te Klodian Hoxha në jetën artistike. Si nisi ajo në fillimet pas shkollës dhe sot?

Diplomimi për aktor më ka bërë një studiues të mirë të jetës, e cila më ndihmon në krijimin e personazheve, të cilët i interpretoj. Kurse për sa i përket fillimit normalisht, që ka qenë vështirë, sepse kur kam mbaruar Akademinë e Arteve në Tiranë kemi marrë diplomën dhe kam qenë mes një udhëkryqi atë kohë. Vetëm Teatrit Kombëtar ka qenë edhe nuk ka pasur fare mundësi për ne të çanim aty, do na duhej një trampolinë. Por fatmirësisht morëm pjesë në një festival të rinjsh edhe aty fituam 3 çmime, si edhe çmimin kryesor shfaqja më e mirë. Aty ne na u hap një derë si teatri i Metropolit, që sapo ishte ndërtuar atë kohë dhe aty punuam disa vite me radhë, ku mundëm të afrojmë shumë publik edhe e ngritëm si institucion, por duke marrë dhe pjesë në festivale teatrore ndërkombëtare i kemi krijuar edhe nje emër atij institucioni jashtë Shqipërie, gjithashtu keni sjellë shumë çmime të rëndësishme. Ndërsa tani karriera artistike po ecën me ritmin e duhur dhe jam i lumtur për këtë, sepse kjo është ajo që kam dashur.

Interviewed by: Julia Vrapi