BREAKING NEWS

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po heton prokurori Sotir Kllapi, në skaner pronat dhe llogaritë bankare, nga tërheqja e 20 mijë euro në vitin 2008, lejet për ndërtime, vila në Gjirin e Lalzit, deri te mobilimi dhe misteri i...

Meta-Kryemadhi të përgjuar nga BKH, ja detajet nga dosja që po
x
BREAKING NEWS

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e fundit e pyetjeve të tij në SPAK, ja provat që e kanë fundosur, juristi Romeo Kara nxjerr detajet e forta

Gati fletë-arresti për Ilir Metën, kjo është seanca e
x
BREAKING NEWS

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur, Myslym Murrizi zbulon se çfarë po ndodh brenda opozitës dhe tregon "recetën" që do të rrëzojë Edi Ramën nga pushteti

Aleanca mes Sali Berishës dhe Ilir Metës është prishur,
x
BREAKING NEWS

Donald Lu flet për herë të parë për pushtetarët e lartë shqiptarë që po futen të gjithë në burg për korrupsion nga SPAK dhe nxjerr “zbuluar” qeverinë Rama, si i vuri në rresht ish-ambasadori i SHBA 140 deputetë për të votuar reformën në drejtësi...

Donald Lu flet për herë të parë për pushtetarët e
x
BREAKING NEWS

Manovrat e oligarkut Klodian Allajbeu, ja si e bleu spitalin e vet Amerikan për 24 milion euro, i dha borxh kompanisë që ishte në emrin e tij, zbardhen transaksionet e dyshimta, a duhet të nisë SPAK hetim për pastrim parash?

Manovrat e oligarkut Klodian Allajbeu, ja si e bleu spitalin e vet Amerikan
x
BREAKING NEWS

Ja pse u thirr Monika Kryemadhi në SPAK, prokurorët po shikojnë mundësinë për ta lënë fillimisht në “arrest shtëpie”, avokati Idajet Beqiri që denoncoi çiftin e PL zbardh të tjera detaje bombastike për aferat familjes “Meta”

Ja pse u thirr Monika Kryemadhi në SPAK, prokurorët po shikojnë
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha pa mandat pas 21 qershorit, fitorja e vulës së PD si ajo e Pirros së Epirit, Argita merr frenat e Partisë Demokratike dhe përjashton grupin e Bashës nga bashkimi

Sali Berisha pa mandat pas 21 qershorit, fitorja e vulës së PD si ajo
x
BREAKING NEWS

Gjeneralë, ushtarakë, ministra dhe oligarkë drejt burgut për bazën e Sarandës, në krye të kësaj afere qëndron Presidenti Bajram Begaj, personazhi që “iu bëri gropën” në SPAK paralajmëron Edi Ramën pas sulmeve të tij ndaj drejtësisë

Gjeneralë, ushtarakë, ministra dhe oligarkë drejt burgut për
x

Kultura

“Fundi i fjalëve të trishta” me fotografi, video projeksion dhe instalacione

“Fundi i fjalëve të trishta” me fotografi, video

Ekspozita “Fundi i fjalëve të trishta” prezantohet në tre salla ekspozuese, ku bazohet në mediume si fotografi, video projeksion apo instalacione. Pjesa më e madhe e këtyre punimeve në ekspozitën në Galerinë e Artit Tiranë janë frymëzuar nga Tirana, pasi që nga pjesëmarrja e çifti të artistëve Monika Deimling (Poloni) dhe BBB Johannes Deimling (Gjermani) për herë të parë në Shqipëri në Festivalin “Cloud” në Tiranë në vitin 2015, përveç kontributit të tyre vjetor në imazhin e posterit të festivalit, ata kanë prezantuar edhe disa shfaqje dhe punëtori, duke bërë kështu që pas shumë vitesh Tirana dhe Shqipëria të bëhej si një shtëpi e dytë për ta. “Fundi i fjalëve të trishta” jo domosdoshmërisht do të thotë fillimi i fjalëve të lumtura. Si do të flisnim nëse do të zhdukeshin të gjitha fjalët që na bëjnë të trishtuar? Si do të ndikonte kjo në mënyrën sesi jetojmë së bashku? A do të kishte ndonjë ndikim në përpjekjet dhe emocionet tona? Në njoftimin mbi ekspozitën thuhet se Monika Deimling dhe BBB Johannes Deimling përpiqen të gjejnë një gjuhë që shkon përtej kuptimit. “Një gjuhë që adreson emocionet tona dhe dëshirat për të ardhmen në një mënyrë të çrregullt, ndonjëherë të shpërbërë, por gjithmonë poetike. Në qendër të kësaj është pyetja e përkatësisë, ku aspektet e shtëpisë, fëmijërisë dhe lidhjet shoqërore luajnë një rol të rëndësishëm në krijimin e veprave të tyre. Fshehja e së dukshmes dhe arritja për të gjetur thesare të fshehura është e rëndësishme për të zbërthyer veprat poetike të të dy artistëve. Çifti artist ka qenë në Tiranë për tetë vjet dhe gjen frymëzim të madh në kulturën shqiptare, traditat e saj dhe stilin e saj bashkëkohor. "Shqipëria" është larg nga një fjalë e trishtë për Deimlings”, thuhet mbi ekspozitën nga njoftimi i GAT. Përgjatë shekullit të njëzetë arti i performancës u pa si një mënyrë jotradicionale për të bërë art, në periudhën e pasluftës performanca u përshtat me artin konceptual dhe që atëherë është përdorur për të përshkruar gjithashtu vepra arti filmike, video, fotografi dhe instalacione. Kohët e fundit, performanca është kuptuar si një mënyrë për t'u përfshirë drejtpërdrejt me realitetin social, specifikat e hapësirës dhe politikën e identitetit. Duke patur në vëmendje pikërisht këtë koncept, çifti i artistëve nga Monika Deimling (Poloni) dhe BBB Johannes Deimling (Gjermani), si artistë pamor dhe edukatorë, synojnë të ndryshojnë mënyrën se si është prodhuar dhe konceptuar arti i performancës me kalimin e kohës.