BREAKING NEWS

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the untold stories of the couple who married in power and divorced in opposition, from the luxurious villa with 11 toilets, the palm trees that were brought by helicopter, the...

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the
x
BREAKING NEWS

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes high-ranking officials, politicians, media leaders and their families, the details of the big operation are disclosed

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes
x
BREAKING NEWS

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the former prime minister defended the analyst for the villa in Golem who is being investigated by SPAK and "swallowed" all the slanderous accusations that they have exchanged with ...

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run, here are the transfers of hundreds of thousands of euros by Albanian taxpayers to Swiss offshores, SPAK reveals that the businessman who is helping him in Lugano is accused of money la...

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run,
x
BREAKING NEWS

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the
x
BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x

Kultura

Enada Hoxha: The ballet "Fatalita" is a special work, which contains four parts of world masterpieces

Enada Hoxha: The ballet "Fatalita" is a special work, which contains

The ballet "Fatalita" marks the premiere on the stage of the National Theater of Opera and Ballet. Four world masterpieces, "Romeo and Juliet", "Carmen", "La Traviata" and "Anna Karenina", where the heroine is the dying woman, are summarized in the ballet with ideas by Enada Hoxha, one of the successful artists of our stage. Zhuljeta, Violetta, Anna Karenina and Carmen are four heroines who will be performed by TKOB's first ballerina, Enada Hoxha, in the ballet choreographed by Toni Candeloro. In the interview for the "SOT" newspaper, prima ballerina Enada Hoxha says that the work that comes on stage conveys a sensitizing message for society: stop violence and subjugation of women, so that its end is not fatal. Prima ballerina Enada Hoxha says that "Fatalita" comes on stage as a special work with the ballet troupe and which has brought together a cast of well-known artists, including Gioacchino Starace from the "La Scala" theater and Marcos Rodriguez from Madrid. A soloist in the work, she also talks about the collaboration with the famous Italian choreographer Toni Candeloro, whom she says is one of the international dancers and choreographers, which has given her the opportunity to convey her art abroad.

-The ballet "Fatalita" will mark its premiere on the stage of the National Theater of Opera and Ballet and will be performed for two evenings on June 25-26 for the public. A work that brings together well-known artists to bring it to the stage. But for you it is a special work. What will the premiere "Fatalita" convey to the public?

The ballet "Fatalita" comes to the stage as a special well-thought-out work, but this name is not without reason.

-Why?

Because this premiere ballet contains four parts of world masterpieces such as "Romeo and Juliet", "Carmen", "La Traviata" and "Anna Karenina". There are four stories that are best known from literature, movies, ballet or opera.

-We have seen you with different works, but why this choice of yours?

I have chosen exactly these works, because as a nature, as an artist and as a creator, I have always liked to stage and dance works with strong emotions. I preferred to submit my idea to the well-known choreographer Toni Candeloro, a multidimensional artist, who has brought it into a really interesting and special form. In this case, I also wanted to give a strong message regarding the situation of women today. We have called her the woman beyond death. What brings these four characters together is precisely the courage to die. A message that today women are finding themselves in the most difficult moments, unsupported by family, society, mentality, prejudice, and I think that these four works convey this quite well. We have done a very good and well-thought-out job together with the ballet troupe of the National Theater of Opera and Ballet.

Enada Hoxha: The ballet "Fatalita" is a special work, which contains

- Baleti “Fatalita” do të jetë në skenë për dy mbrëmje me radhë. Zhuljeta, Violetta, Anna Karenina dhe Carmen do të vijnë të interpretuara nga ju në një balet premierë që rrallë publiku mund ta shohë në skenën tonë. Vepra me idenë tuaj përcjell një mesazh sensibilizues për shoqërinë: Stop dhunës dhe nënshtrimit të gruas, që fundi i saj të mos jetë fatal. Por sa ka qenë e vështirë për ju me katër personazhe në skenë?

Më vjen mirë që kthehem të interpretoj të katër personazhet, që nuk është e thjeshtë kur e mendon. Por unë gjithmonë dua të sfidoj veten me gjithçka që vë në skenë dhe ideoj, kështu që jam gati për t’i dhënë publikut që më do aq shumë dhe më ka ndjekur emocione të forta që kanë këto 4 personazhe.

- Pasi ka prekur skenat më të njohura botërore si balerin dhe koreograf, Toni Candeloro rikthehet për të sjellë “Fatalita”. Por si ka qenë këtë herë ky bashkëpunim me koreografin Candeloro, që me punën e tij ka spikatur në skenat europiane?

Me Toni Candeloro njihemi prej vitesh. Ai është një nga kërcimtarët dhe koreografët internacional që më ka dhënë mundësinë që unë të përçoj artin tim edhe jashtë krah tij, sepse ai është një nga ata kërcimtarë që ka kërcyer krah Carla Fracci-t, Alessandra Ferri-t, kështu që për mua ka qenë një fat që të kërcej krah tij, por dhe të jem muza e tij në krijimet koreografike. Kam fatin sërish të kem në krah solistin e teatrit “La Scala” Gioacchino Starace, por do të shikoni që në skenë kam të ftuar dhe balerinin nga Madridi Marcos Rodriguez në rolin e toreadorit, që do të kërcejë flamenko. Kam sjellë këto dy kultura të ndryshme, por që bën shumë mirë ndarja e eksperiencave me mua si balerinë e parë, por edhe me trupën e baletit. Mendoj se kemi bërë një punë shumë të mirë. Ndriçimi do të jetë inovativ. Veshjet do të jenë moderne, por tepër të thjeshta, sepse të katër historitë i kemi kthyer në kohën e sotme. Mendoj që publiku do të gjejë veten në të katër veprat, sepse e kemi bërë të tillë që të vijë në mënyrën më të thjeshtë edhe pse do duket abstrakte në shumë gjëra sepse ndriçimi është tepër i veçantë. Toni ka bërë dhe skenografinë, ka dhënë ide dhe në veshje, ka punuar dhe me ndriçimin. Mendoj që vjen një balet vërtetë interesant.

- Me një karrierë të shkëlqyer në Shqipëri, por edhe me shfaqje të suksesshme jashtë saj, sot jeni balerina e cilësuar edhe si një yll i skenës. Por kjo për primabalerinën Enada Hoxha, çfarë do të thotë?

Për mua do të thotë përgjegjësi. Unë gjithmonë titujt i kam marrë si një përgjegjësi përpara vetes sime dhe publikut që më ndjek. Unë dal në skenë përsëri pas 30 viteve karrierë artistike dhe nuk është e thjeshtë që ti mbash këta tituj. Por i kam mbajtur me punë dhe me sakrifica, me një përgjegjësi të madhe që sa herë dal në skenë unë të jem po e njëjta Enadë dhe pse jo të vij mirë e më mirë gjithmonë përballë publikut.

-Ju  e bëni me dashurinë më të madhe këtë profesion, por a keni ndjerë lodhje me veprat?

Never. I do this profession with the greatest love and the ballet "Fatalita" is one of the new loves that has just been born and I want to hug it tightly. As I love it, I would like the public to embrace it as well.

- The premiere will be only two evenings, but is it expected to return?

I think we will bring it back in the next artistic season with an orchestra. Even now, the performance would be with an orchestra, but due to the fact that she will be engaged in the summer season, this was impossible.

 Enada Hoxha: The ballet "Fatalita" is a special work, which contains

-Very active in the artistic life, but how does the day start for prima ballerina Enada Hoxha?

My work starts like all these years. I show up at work at 9:30 and at 10:00 the exercises begin. Then, based on the activity that the artistic calendar has, we always work. The ballet troupe is never idle and continues to train. I am not always a part of every performance and this is because of my choice, because there are ballet pieces that I have danced and have already been handed over to other soloists. I always prefer to deal with new shows that come to the stage, whether these are created by me or by another choreographer, but that they are other shows that I adapt to myself, for my sobriety and everything that I represent.

-A busy summer for you, but what can you tell us about your next projects?

I prefer to spend the holiday season with my family, because the whole year is full of different activities. I think that in the future my new project that I will propose in the theater will be with one of the world's ballet stars.

Interviewed by: Julia Vrapi