BREAKING NEWS

Will Albanian officials be affected? Anthony Blinken warns of sensational developments, important announcement is revealed

Will Albanian officials be affected? Anthony Blinken warns of sensational
x
BREAKING NEWS

The Ministry of Health publishes the latest data: Here is the epidemiological situation in the country

The Ministry of Health publishes the latest data: Here is the epidemiological
x
BREAKING NEWS

"Corruption is cancer", what Yuri Kim is warning: US is taking additional steps

"Corruption is cancer", what Yuri Kim is warning: US is taking
x
BREAKING NEWS

DP MP detonates 'bomb': It is sad. Here is what Tom Doshi's man does for Sali Berisha (VIDEO)

DP MP detonates 'bomb': It is sad. Here is what Tom Doshi's man
x
BREAKING NEWS

"Denar Biba at the head of the Competition Authority" / Erion Braçe makes the opposition and explodes openly against the candidacy: I have reservations about the integrity of the gentleman, when I am face to face ...

"Denar Biba at the head of the Competition Authority" / Erion
x
BREAKING NEWS

Grida Duma's lawsuit against Erion Veliaj, SPAK makes the final decision. What was decided is revealed

Grida Duma's lawsuit against Erion Veliaj, SPAK makes the final decision.
x
BREAKING NEWS

"This is Berisha's scenario", Roland Bejko cracks the strong statement and predicts what will happen on December 11: The king comes out naked!

"This is Berisha's scenario", Roland Bejko cracks the strong
x
BREAKING NEWS

"Powerful cyclone of 24 hours" / Lajda Porja shows the drastic change of weather: Our country will be hit by the polar cold. Here is what is expected to happen tomorrow and how much the temperatures will go

"Powerful cyclone of 24 hours" / Lajda Porja shows the drastic change
x

Kultura

Ema Andrea: Art at stake, not taken seriously and not invested, is going more and more towards the commercial

Ema Andrea: Art at stake, not taken seriously and not invested, is going more

Ema Andrea with an activity appreciated and liked by the public comes with the role of journalist in "Square of Power", which is the newest Albanian series directed by Robert Budina and Mateo Cungu. In the interview for the newspaper "SOT", the actress Ema Andrea says that in this series the public will find the truth, in addition to good aesthetic taste and interesting events. Ema Andrea is one of those artists who can not stay without working and creating, and as always shows kindness to talk about her activity and projects. She says that after this role, she will start working with a play in the theater. Ema Andera is known as an actress, director and lecturer at the University of Arts, but she also expresses her concern for the support given to art in our country. Actress and director Ema Andrea says art is not taken seriously.

 -We have seen you with different roles in your artistic activity, what is special about the character of the journalist Elva in the series "Square of Power" to you as an actress?

What I liked about Elva's character and the script in general is the variety with which the characters are charged. We are used to seeing characters in black and white in general in theater or cinema. But this material before the film was made offered to create a multi-colored character. If something like this has come out it is not my fault, but that of those who created and wrote it are Ajola Daja and Robert Budina. I have tried to embody it.

-The first two episodes were shown in cinemas, what will the public find in the series "Square of Power"?

Besoj se do të gjejë të vërtetën 360 gradë, përveçse dhe shije të mirë estetike dhe ngjarje shumë interesante. Gjithë këto që thashë vijnë përmes një ngjarje të ndërthurur, qepur, të gërshetuar shumë mirë. Tani më që bota është bërë më e vogël kupton që këto janë realitete pavarësisht gjuhës që përdoret. Janë realitet në të gjithë botën, në një mënyrë a në një tjetër. Ndoshta në Shqipëri janë format më direkte, vendi është më i vogël. Ne na vijnë shumë më shpejt në jetën tonë, por në të gjithë botën edhe pse format janë më të sofistikuara, realitetet e egoizmit njerëzor, e garës jo profesionale jo të ndershme janë kudo pavarësisht formës. Pastaj ne kemi dhe probleme më banale siç janë rrogat e munguara dhe gjëra të tjera, këto të paktën janë të rregulluara me ligj jashtë.

-Në një intervistë që kemi bërë para disa vitesh, ju kam pyetur se ju shohim më shumë në teatër, por pak në kinema. Ndërkohë që aktiviteti juaj vijoi duke sjellë personazhe të ndryshme shoqëruar me vlerësime jo vetëm nga publiku, por dhe kritika? Sa ka rëndësi kjo për ju?

Ndihem shumë mirë nga kjo. Kinemaja mua më ka munguar. Më vjen mirë që dhe publikut i pëlqejnë rolet që unë bëj. Më vjen shumë mirë që ndonjë steriotipi e krijuar për mua si aktore nga profesionistët, se unë aleat kam gjithmonë vetëm publikun besoj është thyer. Është bukur, nuk është si teatri, por ka bukurinë tjetër.

-Në vijim të këtij viti a keni ndonjë projekt tjetër me kinemanë?

Jo. E para, sepse kinemaja nuk është kaq e thjeshtë. Por në vijim kam një projekt të ri në teatër. Në muajin nëntor do të fillojnë provat dhe është me regjisorin Dino Mustafic, ku në dhjetor pritet dhe premiera.

-Një aktivitet me teatrin dhe kinemanë me vlerësime për punën tuaj dhe e pëlqyer nga publiku. Me çfarë mendoni se keni goditur te publiku, pasi jeni përballur dhe me vështirësi në jetën artistike?

Kam përshtypjen se është ndershmëria dhe zhvillimi. Jam përpjekur të jem gjithmonë në skenë, teatër, në kinema, të bëj një punë profesionale për të qenë e ndershme. Nuk kam luftuar asnjëherë për të qenë aktori, që do të marrë duartrokitjet më të forta. Nuk e kam pasur këtë asnjëherë dhe ndoshta ky është një nga çelësat, që mua më ka çuar të kem kurajon, të jem e ndershme dhe profesioniste në kërkim gjithmonë në skenë. Dhe një nga anët e profesionit që jam krenare është që rolet nuk i kam të ngjashme. Kjo është meritë e mosdorëzimit për të bërë karrierë shpejt, për ta quajtur artin punë. Natyrisht që për mua ka pasur haraçin e vet, sakrifica, sepse mbijetesën më është dashur ta superoj në forma të tjera, punë të tjera në mënyrë që të mos tradhtoja artin. Kjo është zgjedhja ime. Nuk e di a është më e mirë a më e keqja, nuk më bën mua as më të mirë as më të keqe, por këto janë zgjedhjet e mia për të cilat janë krenare se me sa duket më rrinë mirë. Sot në këtë moshë jam rehat me veten. Nuk kam asnjë pishman për rolet që kam refuzuar. Nuk kam pishman për mënyrën se si e kam zgjedhur unë jetën. Sot edhe profesionin edhe jetën time e mbaj në sytë e mi dhe qenien time. Nuk ke çfarë të më heqësh në jetën time.

-Si e kujton rolin e parë?

Roli im i parë ka qenë në kinema në filmin “Një djalë dhe një vajzë” në vitet ’90, ndërsa roli i parë në teatër ka qenë në shfaqjen me regji të Edmond Budinës në “Natë me hënë”. Vepra e autorit Ismail Kadare, që kam zëvendësuar Elvira Diamantin.

-Çfarë ka ndryshuar tek Ema Andrea nga ajo kohë e deri më sot në raport me profesionin. Si e keni parë ju këtë?

Në raport me profesionin ka ndërruar vetëm informacioni më i madh, dija më e madhe, kam pak më shumë besim. Por kam të njëjtën pasiguri si 30 vite më parë, kam të njëjtin emocion. Të njëjtën vuajtje kur punoj, të njëjtin stres. Të njëjtin emocion kur do të dal në premierë në teatër apo kinema. Artin e marr me shumë përgjegjësi. Në atë moment është gjëja më e rëndësishme e jetës sime dhe nuk jam asnjëherë e sigurt.

-Herë pas here ju reagoni dhe mbi problemet në fushën e artit dhe kulturës. Çfarë ju shqetëson mbi mbështetjen, që i bëhet artit në vendin tonë?

Arti tek e nuk konsiderohet prej vitesh as nga politikat as nga artistët. Janë një mijë problematika, justifikime. Arti në vendin tonë nuk merret seriozisht. Nuk investohet dhe kjo nuk do të thotë vetëm financë. Por do të thotë dhe vëmendje, edukim, do të thotë dhe krijimi i një atmosfere ku arti të luajë rolin e vet në shoqëri. Për mua arti është në rrezik, sepse shkohet gjithmonë dhe më tepër drejt komerciales, rreth argëtimit, të cilat nuk duhet të mungojnë, por arti i vërtetë bën qytetarin, rregullon dhe trafikun. Bën qytetarin të kuptojë më shumë komunitetin në mënyrë të menjëhershme, bën qytetarin të rritet, bën një adoleshent të kuptojë më tepër dhe e ndihmon shumë individin. Dhe për këtë art po flas që nuk është i mbështetur, nuk i është krijuar hapësira. Sipas meje arti në Shqipëri po keqkuptohet me dashje. Po bëhen politika që të keqkuptohet me dashje dhe bashkë me artin edhe figurat e artistëve. Shikojmë sot se çfarë lançohet në media në të gjitha oraret, shikojmë sot se sa shumë investohet për argëtim, ka koncerte të mëdha, etj. Shumë mirë, por argëtimi ka jetën e shkurtër. Arti e ka jetën e gjatë. Në këtë sens duhet reflektuar fort si shoqëri, si artistë dhe si politikë.

Ngjarjet në “Katrorin e pushtetit”

Elva, tek të pesëdhjetat, Gentiana, 35 vjeç dhe Nina 25 vjeç janë tre gazetare të një televizioni informativ, të cilat bëhen bashkë për të hedhur dritë mbi tri ngjarje kriminale që ndodhin në vend, në të njëjtën kohë. Në kërkim të fillit që i bën bashkë interesat e biznesit me ato të politikës dhe botës së krimit, të tre gazetaret do të ekspozohen, secila në formën e vet me pasoja të rrezikshme për shkak të profesionit. Jetët e tyre kalojnë nëpër sfida të forta, jo vetëm në karrierë por edhe në familje. Në film aktorja e njohur Ema Andrea vjen me rolin e gazetares Elva. “Katrori i pushtetit” është seriali më i ri shqiptar, me trajtimin e problemeve të shoqërisë sonë. Me regji nga Robert Budina dhe Mateo Cungu dhe në role një kast aktorësh të talentuar. “Katrori i pushtetit” me 8 seri është me skenar shkruar nga Ajola Daja dhe Robert Budina. Brenda këtij katrori pushtetesh zhvillohet përballja e madhe, mes ndërgjegjes për përmbushjen e një misioni të vështirë të gazetarit, gjetja e të vërtetës dhe sfidave për mbijetesë që imponon realiteti.

Ema Andrea: Art at stake, not taken seriously and not invested, is going more