BREAKING NEWS

Kush janë 10 kandidatët që mbeten në garë për fitimin e “Topit të Artë” (Lista)

Kush janë 10 kandidatët që mbeten në garë për
x
BREAKING NEWS

U qëllua me plumb pas shpine, ndërron jetë ish-deputeti, Pashko Ujka

U qëllua me plumb pas shpine, ndërron jetë ish-deputeti, Pashko
x
BREAKING NEWS

Pashko Ujka në gjendje të rëndë, familjarët e tij kërkojnë gjak

Pashko Ujka në gjendje të rëndë, familjarët e tij
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet me emra, paralajmëron arrestime “bombë” në nivele shumë të larta të politikës shqiptare: Goditja që do të marrë Sali Berisha së shpejti...

Spartak Ngjela flet me emra, paralajmëron arrestime
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x

Sport

"Duhet të rritet, ka ende rrugë përpara", zëvendësi i Rejës i fryn “zjarrit” me Brojën

"Duhet të rritet, ka ende rrugë përpara",

Trajneri Edi Reja është konfirmuar në krye të ekipit përfaqësues dhe këtë e deklaroi vetë presidenti i Federatës Shqiptare të Futbollit, Armand Duka. Pra Reja e vijon punën, duke marrë miratimin e Dukës, por një situatë e sikletshme është krijuar brenda grupit me sulmuesin Armando Broja. Djaloshi i dalë nga akademia e Çelsit dhe i huazuar tek Sauthemptoni ishte vendimtar të paktën në 6 pikët që i morëm Hungarisë në grup (të dyja ndeshjet përfunduan 1-0 për kuqezinjtë). Meritë krejtësisht personale e Brojës, por trajneri e fuste vetëm pak minuta në fushë dhe djaloshi erdhi momenti që e shprehu pakënaqësinë. Tekniku u përpoq të siguronte median se lojtari ishte i dëmtuar, por e nxori zbuluar tekniku i Sauthemptonit që e grumbulloi direkt për ndeshjen e radhës në Premier League. Thënë ndryshe, midis trajnerit Edi Reja dhe sulmuesit Armando Broja ka një mospajtim, një përplasje, një mosmarrëveshje, ndryshe nuk kuptohet dot që lojtari ndenji në dy ndeshjet e fundit në tribuna, kur i gjithë publiku shqiptar e donte në fushën e lojës. Çuditërisht, në linjën e Rejës qëndroi dje edhe zëvendësi i tij, ai që merret me analizat specifike në Kombëtare, Serxhio Porrini, i cili theksoi se Broja duhet të rritet fillimisht, të marrë minuta e vëmendje në skuadrën e tij e pastaj të pretendojë edhe në përfaqësuese ku dëshiron të jetë lojtar i rëndësishëm. “Është në pronësi të Çelsit ndërsa tashmë luan si i huazuar te Southampton, emri i tij është në gojën e të gjithëve. Ka shënuar gola fantastikë. Te karakteristikat e tij, hyn shpejtësia në duelet një kundër një dhe fakti që e njeh e mirë portën. Duhet të fillojë të piqet dhe të bëjë një jetë prej profesionisti sepse nuk arritur ende asgjë. Ka nevojë për kohë, ne po punojmë për të dhe me të në mënyrë që të bëhet një lojtar i rëndësishëm dhe të mos humbasë me kohën”, theksoi Porrini. Në fakt, duke mbajtur ison e Rejës në raportin me Brojën, duket se stafi kërkon ta amortizojë lojtarin që me heshtjen e tij dhe pozitat që ka marrë është pozicionuar kundër Rejës. Por gjithsesi, Broja mbetet lojtar profesionist dhe pavarësisht se është i ri, ai do të jetë armë e fortë e Shqipërisë në eliminatoret e ardhshme.

Eliminatoret e Botërorit, Porrini sheh “arritje të mëdha”

Ndihmësi i Edi Rejës në Kombëtaren kuqezi, Serxhio Porrini, në intervistën e dhënë për sajtin e specializuar italian “tuttomercatoëeb.com” ku përveç se ka analizuar ecurinë e javës së fundit të Serie A ka analizuar edhe gjendjen e skuadrave kryesuese në tërësi ndërkohë që është ndalur të flasë edhe për rrugëtimin e kombëtares shqiptare në eliminatoret e Botërorit “Katar 2022”. Ai e vlerëson lart ecurinë e përfaqësueses së Shqipërisë. “Në momentin e hedhjes së shortit menduam që ishte një nga grupet më të vështira të mundshme. Ta luanim ashtu siç bëmë ne, duke i humbur shanset tona, vetëm 10 minuta para fundit të ndeshjes ndaj Polonisë në shtëpi, të lë pak të zhgënjyer. Ndoshta po shkonim edhe përtej pritshmërive, për t’i dhuruar një kënaqësi të madhe një kombi të tërë që ëndërronte pjesëmarrjen në “play-off”, por edhe për vetë ne si staf dhe futbollistët. Gjithsesi, ndihemi krenarë për përmirësimin që ka patur skuadra duke shpresuar deri në fund”, nënvizoi Porrini.