BREAKING NEWS

Ky është qyteti në vendin tonë që zgjohet i gjithi i ngrirë! Temperaturat zbresin deri në -18 gradë celsius

Ky është qyteti në vendin tonë që zgjohet i gjithi i
x
BREAKING NEWS

Deputeti i PD Luciano Boçi në zi, ndan lajmin e hidhur: Ndriçofsh në parajsë shoku, miku e kolegu im i mirë!

Deputeti i PD Luciano Boçi në zi, ndan lajmin e hidhur:
x
BREAKING NEWS

Temperatura nën zero dhe pritet të shkojnë -17 gradë të shoqëruar me reshje të dendura dëbore, Rama që në orët e para të mëngjesit bën njoftimin me rëndësi dhe nxjerr pamjet se çfarë po ndodh në vend

Temperatura nën zero dhe pritet të shkojnë -17 gradë të
x
BREAKING NEWS

Ngjarja që tronditi Shqipërinë/ Artan Hoxha publikon fotot dhe del me deklaratën e fortë: Dëshmorët e vërtetë jeni ju, nesër do të...

Ngjarja që tronditi Shqipërinë/ Artan Hoxha publikon fotot dhe
x
BREAKING NEWS

Shkëlqim Hajdari zbardh detajet e hetimeve për “21 Janarin”: FBI faktoi se Garda qëlloi për të vrarë, si u bllokua dosja dhe konflikti polici-prokurori

Shkëlqim Hajdari zbardh detajet e hetimeve për “21
x
BREAKING NEWS

Zbardhet dosja në Strasburg për “21 Janarin”, Berisha fshehu provat për vrasjen e 4 protestuesve, Garda synonte të qëllonte sa më shumë njerëz

Zbardhet dosja në Strasburg për “21 Janarin”, Berisha
x
BREAKING NEWS

“21 Janari”, Ngjela i sigurt se Berisha ka qenë me kallashnikov në dorë, Artan Hoxha zbardh detajet si u qëlluan 4 protestuesit

“21 Janari”, Ngjela i sigurt se Berisha ka qenë me kallashnikov
x
BREAKING NEWS

Ndizet konflikti, Skënder Bruçaj kundër Erdogan: Presionet për gylenistët të patolerueshme, Komuniteti Mysliman të mbrohet nga influencat turke

Ndizet konflikti, Skënder Bruçaj kundër Erdogan: Presionet
x

Kultura

Behar Gjoka: Shtesa e numrit të akademikëve dhe e parave nuk ka lidhje me kërkimin shkencor, po bëhet vetëm zhurmë

Behar Gjoka: Shtesa e numrit të akademikëve dhe e parave nuk ka lidhje

Akademia e Shkencave duhet të jetë e hapur. Kështu shprehet studiuesi i letërsisë Behar Gjoka, sipas të cilit dhe shtesa e numrit të akademikëve nuk ka lidhje me kërkimin shkencor. Reagimi i studiuesit vjen kur së fundmi u zhvillua dhe Kuvendi Ndërkombëtar i Studimeve Albanologjike. Por studiuesi Behar Gjoka shprehet me kritika për mënyrën se si funksionon ASH. Gjoka thotë se zhvillimin e kuvendit e kishte marrë vesh nga mediat. “Kjo tregon që jemi në situatën e komunikimit si në kohën e diktaturës për albanologjinë. Së dyti, në kohën e diktaturës kur bëheshin kuvende albanologjike programoheshin një vit para dhe shpalleshin. Pra jemi dhe më mbrapa mendim të diktaturës së përjashtimit. Së treti, në kuvend i cili deklarohet albanologjik dhe vazhdon të jetë i mbyllur në portat e akademisë, e cila me përjashtim që merr para pafundimisht, nuk e di çfarë kërkimesh do të prezantojë. Dhe e fundit, nuk e di pse nuk e lanë më 11 apo 18 dhjetor dhe të bashkoheshin kuvendet e akademikëve me të partiakëve”, thotë Gjoka. Studiuesi Behar Gjoka që dhe më parë është shprehur me kritika për Akademinë e Shkencave, institutet e albanologjisë, etj, thotë se kështjella e ASH dhe anekset e saj janë të mbyllura. “Shtesa e numrit e akademikëve, shtesa e parave nga qeveria me akademinë nuk ka lidhje me kërkimin shkencor. Ata më saktë po bëjnë një zhurmë. Kështjella e akademisë është e mbyllur, anekset e kështjellës institutet pra janë të mbyllur. Universitetet me përjashtim të titujve janë të mbyllur. Është e mbyllur, sepse bëhen takime të shpejtuara, në 2 a 3 raste janë gjëra që unë i kam lexuar në kuvendin e para 40 viteve, janë po ato pohime albanologësh ”, thotë Gjoka.

 Kontributi në shkencë

Studiuesi Behar Gjoka thotë se fjala albanologji është e madhe. Por sipas tij, po ngrihet kështjella e pandritshme e albanologjisë. “Problem për mua është që fasada politike, tashmë është pjesë e saj dhe fasada gjoja akademike. Fjala kuvend dhe albanologji është e madhe. Albanologjia nuk është vetëm në tagrin e atyre që punojnë në ASH, por është pjesë e të gjitha alternativave që kontribuojnë për gjuhën shqipe. Këta po ngrenë kështjellën e pandritshme të albanologjisë, e cila me përjashtim të mureve të kështjellës nuk i intereson asgjë tjetër”, shprehet studiuesi i letërsisë Behar Gjoka. Studiuesi thotë se në shkencë ka kontribute. Sipas Gjokës, në shkencë nuk duhet të ketë klane. Sipas tij qëllimisht po bëhen ndarje në njerëz që vlejnë dhe nuk vlejnë. “Ne kemi klan në politikë, në ekonomi, por dhe klani në shkencën e akademisë është mjerimi ynë. Kur kërkimi shkencor mendohet si klan atëherë ne kemi mbaruar. Jemi në situatë kur mendimi zyrtar i djeshëm shkatërroi të sotmen, të nesërmen, mendimi gjoja shkencor i këtyre kuvendorëve por dhe i organizatorëve të cilët qëllimisht bëjnë ndarje në njerëz, që vlejnë dhe nuk vlejnë. Në shkencë nuk ka prokuror, nuk ka gjykatës, në shkencë ka mendim, ka kontribute”, shprehet Gjoka. Kuvendi Ndërkombëtar i Studimeve Albanologjike u organizua nga Akademia e Shkencave e Shqipërisë dhe Akademia e Shkencave dhe Arteve e Kosovës.