BREAKING NEWS

Vjen kthesa/ Reshje shiu apo temperatura të larta? Njihuni me parashikimin e motit për datën 16 gusht 2022

Vjen kthesa/ Reshje shiu apo temperatura të larta? Njihuni me parashikimin
x
BREAKING NEWS

Peshëngritja shqiptare me një tjetër Kampion Europe, Ertjan Kofsha rrëmben 3 medalje ari

Peshëngritja shqiptare me një tjetër Kampion Europe, Ertjan
x
BREAKING NEWS

“Llogaridhënia, e pashmangshme!”, Meta bën paralajmërimin e fortë: Kush kërkon të shpikë investitorë strategjikë, i ka...

“Llogaridhënia, e pashmangshme!”, Meta bën
x
BREAKING NEWS

Foto/ Detaje të reja nga aksidenti i frikshëm në Tiranë, reagon policia: U plagosën 3 qytetarë dhe...

Foto/ Detaje të reja nga aksidenti i frikshëm në Tiranë,
x
BREAKING NEWS

Emrat/ Aksident i frikshëm në Tiranë, shoferja doli në trotuar dhe mori përpara kalimtarët, kush është çifti që u përplas sonte te Komuna e Parisit

Emrat/ Aksident i frikshëm në Tiranë, shoferja doli në
x
BREAKING NEWS

“PD-ja u zgjua nga gjumi letargjik”, deputeti demokrat bën paralajmërimin e fortë: Ja çfarë do të ndodhë në shtator

“PD-ja u zgjua nga gjumi letargjik”, deputeti demokrat bën
x
BREAKING NEWS

“Hpni sytë!”, Karamuço paralajmëron Policinë e Shtetit e plas deklaratën e fortë: Netflix po përdoret nga grupet kriminale nga Tirana për...

“Hpni sytë!”, Karamuço paralajmëron Policinë e
x
BREAKING NEWS

“Meta duhet të vërë me shpatulla pas muri qeverinë”, Gjekmarkaj bën paralajmërimin e fortë: Në shtator presim një luftë...

“Meta duhet të vërë me shpatulla pas muri
x

Kultura

Arkivi i Filmit: Filmi “Cuca e maleve” i 1974 u xhirua i gjithi brenda ambienteve të Kinostudios

Arkivi i Filmit: Filmi “Cuca e maleve” i 1974 u xhirua i gjithi

Filmi “Cuca e maleve” është prodhim i vitit 1974. Arkivi Qendror Shtetëror i Filmit ka publikuar një kuadër të filmit dhe shprehet se është xhiruar dekada më parë brenda në Kinostudio. “35mm kuadër nga filmi “Cuca e maleve” ( 1974) me regji të Dhimitër Anagnostit. Ky film me ngjyra i zhanrit muzikal u koreografua dhe xhirua i gjithi brenda ambienteve të Kinostudios "Shqipëria e Re"”, thuhet nga AQSHF për filmin me regji nga Dhimitër Anagnosti, skenari Loni Papa, muzikë Nikolla Zoraqi, ku përmendim në role si aktorë pjesëmarrës Zoica Haxho, Petrit Vorpsi, Hajdar Shtuni, Albert Janku, etj. “Cuca e maleve” është një film muzikor sipas baletit me të njëjtin titull. Gjini, një malësor i pabindur është shkishëruar. Për këtë, vajza e tij mbetet e pa pagëzuar dhe pa emër. Cuca përkrahet vetëm pas Luftës Nacional Çlirimtare dhe fillon të punojë në kurset e para kundër analfabetizmit. Por bandat e fshehura, ku janë mbledhur edhe njerëz që kanë shkishëruar të atin, e vrasin. Dhimitër Anagnosti (Vuno, 23 janar 1936) është një nga regjisorët shqiptarë më të rëndësishëm të shekullit XX. Më 1954 - 1960 ndoqi Institutin Kinematografik "VGIK" të Moskës, ku u diplomua për kinooperator. Së bashku me Viktor Gjikën xhiruan si punë diplome filmin "Njeriu kurrë nuk vdes", një ekranizim i tregimit të Ernest Heminguejt, i cili u vlerësua me Çmimin e Parë në Festivalin Botëror të Shkollave Kinematografike, që u zhvillua në Holandë më 1961. Filloi punë si operator në Kinostudion "Shqipëria e re" në 1961, me filmin "Debatik" (1961) e më pas me filmin "Toka jonë" (1964). Xhiroi edhe të parin film dokumentar me ngjyra "Gurët dekorativë". Filmin e parë si regjisor e realizoi në vitin 1966, së bashku me Viktor Gjikën, "Komisari i dritës" dhe një vit më vonë i vetëm si regjisor filmin "Dueli i heshtur". Në karrierën e tij ka realizuar mbi 14 filma artistikë, filma dokumentarë, ka fituar mjaft çmime në konkurse të ndryshme kombëtare e ndërkombëtare. Është autor i 15 skenarëve dhe pothuajse në të gjithë filmat e tij skenarin e ka shkruar vetë. Dhimitër Anagnosti është nderuar me urdhrin “Nderi i Kombit”.