BREAKING NEWS

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's visit: Ilir Meta, Monika Kryemadhi, Flamur Noka, Genc Ruli and Ridvan Bode have been put on the US "blacklist", here's what the Americans are preparing

Idajet Beqiri uncovers the sensational behind-the-scenes from Blinken's
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are scared of SPAK, the Socialist Party is divided into factions, here is Rama's plan to 'block' the name of his replacement, I tell you what is happening inside the pink headquarters

Spartak Ngjela warns of "VIP" arrests: The opposition leaders are
x
BREAKING NEWS

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration of former spies in Sali Berisha's DP, the bases where they were trained and the secret orders they received from the fascist government in Belgrade, the researcher of former comm...

In the former security files, 600 UDB agents in Shkodër, the infiltration
x
BREAKING NEWS

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights begin, believers try to drive the mufti of Tirana to the "Dine Hoxha" mosque, Bujar Spahiu is also in danger, threats to the life of the leader of the Muslim Community are disclosed

"Terror" begins for Gülenists in Tirana, clashes and fights
x
BREAKING NEWS

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj speaks openly, from the conviction of Sali Berisha, the imprisonment of Fredi Beleri, to the escape of Arben Ahmetaj and SPAK's investigations against Ilir Beqaj, this is what is exp...

The former head of the Prosecutor's Office of Tirana Elisabeta Imeraj
x
BREAKING NEWS

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991: Here is Ramiz Ali's plan to bring down the bust of Enver Hoxha, how they secretly released the bolts, Berisha's infiltration and the role of Hekuran Isai, most of the students...

Muharrem Xhafa unravels the strong behind-the-scenes from February 20, 1991:
x
BREAKING NEWS

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the unsaid: Here's what happened on February 20, 1991, from Adil Çarçani's alarming phone call about the disappearance of the video, the role of Sali Berisha, Ramiz, Nexhmije, the ...

The only man who filmed the footage of the bust of Enver Hoxha narrates the
x
BREAKING NEWS

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor Erion Veliaj reacts for the first time and shows how the truth is, calls his attacks slander and asks him to become a man and face justice

Arben Ahmetaj accused him of hiding behind Tirana's incinerator, the mayor
x

Kultura

Altin Basha: In the theater festival "Moisiu" there is a confrontation between Albanian and foreign directors, co-productions have been our constant concern, but they will continue

Altin Basha: In the theater festival "Moisiu" there is a confrontation

The "Moisiu" Albanian Theater Festival arrives in Tirana. A competition festival, which after Skopje holds its second edition in Tirana. The initiative festival of the National Theater of Albania, the National Theater of Kosovo and the Albanian Theater of Skopje starts this evening, where part of it are works by foreign authors, as well as Albanian ones. Altin Basha, director of the National Theater, says that at the festival there is a confrontation between Albanian and foreign directors. In the interview for "SOT" newspaper, the director Altin Basha talks about the work that has been done since the beginning of this festival, the difficulties to realize it and the flow on stage. According to him, it is very important that the festival determines in perspective, strategically, the creation of a common theater market, where the troupes get to know each other, actors and directors as well. According to Basha, theater co-productions are also important. He says co-productions have been an ongoing concern, but they will continue. Director Basha says that debates on the perspective of Albanian drama will arise from this festival. The performances of the "Moisiu" festival that starts this evening at "ArTurbina" will have free entry for spectators, to give everyone the opportunity to closely follow the work of directors, actors, set designers, costume designers, composers.

- The second edition of the Albanian Theater Festival "Moisiu" will be held on November 20-27. A theater festival in the capital in 8 evenings, 15 troupes and performances for the public. This festival is an initiative of the Albanian National Theatre, the Kosovo National Theater and the Albanian Theater of Skopje, with the support of the ministries of the three countries. What can you tell us about the importance of this festival, for expanding the cooperation of our countries in the field of theater?

The year when the "Moisiu" Albanian Theater Festival was held in the city of Skopje, we discussed that it is very important for the festival to make the first rotation. This means that after Skopje and Tirana this year, it will be carried out in Pristina next year. The first three locations, so that the festival can create its own tradition. Of course, there is always some kind of worry about how we will manage, organize it well, etc., because it is still difficult. The Albanian Theater Festival "Moisiu" is a big festival, with a big budget, etc. Will we be able to fully coordinate the three theaters, will the three Ministries of Culture in the three countries fully coordinate for its financing, etc. But it is a pleasure when the festival starts, because all these problems are closed. On the other hand, new problems begin, or more precisely, new details of organization, success, participation of spectators, etc. But it is very important that the festival defines in perspective, strategically the creation of a common theater market. The creation of a large theater market, where the troupes know each other well, the actors as well, the directors as well. In this way we create a flow, a fusion of creative values ??and ideas, so that the theater can be moved forward. Of course, being a competitor, he also determines the best, so I can't wait to see how the final decisions of the jury will be. I have seen almost all the theater performances that are in this festival. We expect to see "House of God" on stage, which is our co-production, also part of the "Moisiu" festival package, and I think it is one of the most important findings of the festival, where it continues exactly this philosophy that I told you about .

- The festival is more than a competition, it is also an exchange of experiences and the expansion of the network of theater companies. The last evening of the festival has reserved the welcoming premiere "House of God", a co-production between three theaters. What can you tell us more about co-productions? Will they continue between the three theaters or will they stay with one show as is the case at the festival?

Bashkëprodhimet teatrore do të vazhdojnë. Madje dhe brenda festivalit ne kemi bashkëprodhime mes Prishtinës, kemi bashkëprodhimin e Teatrit Kombëtar Eksperimental “Kujtim Spahivgoli” me Qendrën Multmedia të Jeton Nezirajt, që është shfaqja teatrore “Gadjo”, bashkëprodhimi i “Moisiut” dhe kjo përmirëson klimën, e mban gjallë, sepse shqetësimi jonë i vazhdueshëm ka qenë që bashkëprodhimet ose bashkëpunimet teatrore kanë qenë spontane. Kanë ndodhur, por nuk kanë pasur një kalendar, një proces që më pas të prodhojë ngjarje të tjera të përbashkëta. Duke qenë pjesë e festivalit teatror “Moisiu”, ky sigurisht krijon mekanizmin e procesit dhe në këtë kuptim e kemi shumë të rëndësishëm. Nga ana tjetër vendosja e regjisorit Ilir Bokshi, i cili është një regjisor që ka punuar mes Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë së Veriut, njihet mirë nga aktorët e të tria trupave teatrore dhe i njeh mirë gjithashtu dhe ai vetë ato, mendoj që është një çelës suksesi, por besoj që ai ka krijuar një shfaqje spektakolare të një natyre tjetër nga ç’jemi mësuar të shohim në teatrot tona.

-Festivali i teatrit “Moisiu” nis edicionin e dytë këtë vit në Tiranë më datë 20 nëntor, por është bërë me dije se hyrja do të jetë e lirë për publikun për të parë shfaqjet teatrore në programin e tij...

Hyrja për publikun për të parë shfaqjet teatrore në festival do të jetë e lirë, sepse ne kemi dëshiruar që mos të bëhemi pengesë me rregullat tona, shitja e biletave, etj. Donim ta linim të lirë dhe ta bënim të aksesueshëm për këdo festivalin, sidomos për studentët dhe për të rinjtë. 

-Mbi gjendjen e teatrit shqiptar herë pas here artistët kanë pohuar se duhet të zhvillohen dhe diskutime, por a do të jenë ato pjesë e këtij festivali?

 Gjatë ditëve të festivalit në hollin e Teatrit Kombëtar do të ketë çdo ditë debate, ku do të marrin pjesë personalitete të njohur të fushës së letërsisë, gazetarisë, kritikës teatrore, prodhimit teatror shqiptar dhe sigurisht pedagogë të arteve dhe studentë, ku do të flitet për teatrin.

-Sipas jush sa kanë rëndësi debatet mbi zhvillimin e teatrit shqiptar?

Në festival janë 15 trupa. Janë nëntë shfaqje teatrore me dramaturgji shqiptare që mund ta konsideroj një nga sukseset më të rëndësishme të festivalit këtë. Mendoj që nga ky festival do të lindin dhe debate mbi perspektivën e dramës shqipe, kështu që në këtë kuptim jam shumë entuziast dhe mezi pres ti dëgjoj debatet.

-Ju e theksoni rëndësinë e dramës shqipe, por Kosova e ka një konkurs të dramës shqipe “Katarina Josipi”, që zhvillohet prej vitesh. Në Shqipëri ende nuk është edhe pse herë pas here autorë, regjisorë, etj, janë shprehur për dramën shqipe dhe vëmendjen që duhet ndaj saj. Si e shikoni këtë?

E pranoj që nuk kemi bërë shumë hapa të mirë në këtë drejtim, por do duhet patjetër ta themelojmë këtë konkurs. Edhe në bisedat që kemi bërë ka një dakordësi nga Ministria e Kulturës për ta pasur këtë, por do na duhet ta ndjekim dhe adresojmë, sepse është një vlerë e shtuar që i bën vërtetë mbështetje, i bën suport real dramës shqipe.

-Ju thatë që keni parë pothuajse të gjitha veprat që marrin pjesë në festival, por si regjisor i teatrit çfarë ka spikatur në këto prurje?

Mendoj që ka vepra të mëdha, por ka dhe vepra shumë interesante të krijuara në atë që mund ta quajmë në tiparet e teatrit të pavarur. Nga ana tjetër ka shumë këndvështrime regjisoriale dhe kjo është interesante në këtë festival që do të ketë shumë diversitet. Ka një ballafaqim mes regjisorëve shqiptarë dhe të huaj, sepse disa nga veprat janë të realizuara nga regjisorë të huaj siç është shfaqja e Prishtinës “1984” dhe  e Tiranës “Vojcek”. Janë krijuar nga dy regjisorë me diferencë të madhe moshe, përveç kësaj dhe shfaqjet e tjera pjesëmarrëse gjithashtu janë njëra më interesante se tjetra. Ka dramaturgji nga klasikja te më modernia dhe dramaturgë të tjerë bashkëkohorë. Kështu që e shoh shumë shpresëplotë kalendarin e festivalit dhe jam i bindur që do të ketë surpriza për spektatorët, por dhe për jurinë besoj do jetë vështirë për të dhënë çmimet.

-Si drejtori i Teatrit Kombëtar, çfarë mund të na thoni për aktivitetin artistik, si po mbyllet ky vit?

Jam i kënaqur me punën që është bërë. Kemi pasur disa produksione, që në një kuptim kanë një tendencë për të ndryshuar estetikën teatrore të TK. Kemi akoma punë për të bërë, deri në fund të vitit do të vazhdojmë të prodhojmë shfaqje teatrore dhe besoj do ta kemi një vit më të mirë vitin që vjen.

Intervistoi: Julia Vrapi

Festivali “Moisiu” në Tiranë

This juxtaposition of works in the festival, where those in the Albanian language dominate, also as a way to promote it as much as possible, started last year with the initiative of the National Theater of Albania, the National Theater of Kosovo and the Albanian Theater of Skopje. Before the start of the festival, in their speech, the directors of our theaters, Adem Karaga (Albanian Theater of Skopje), Altin Basha (National Theater of Albania) and Kushtrim Sheremeta (National Theater of Kosovo) emphasized the importance of this festival for the expansion of cooperation in the theater field. Albania has one jury member, actress Yllka Mujo, while the other two theaters have two members. The Albanian Theater of Skopje has engaged the actor Dritëro Ame and the journalist and publicist Diana Toska, while the National Theater of Kosovo, the actors Armond Morina and Shengyl Ismaili. The second edition of "Moisiu" will close with the co-production of three theaters, "House of God" authored by Ledian Gjeçi and directed by Ilir Bokshi. This show is out of competition. The prizes that will be awarded at the festival are: The best show; Best Director; The best actor; Best Actress; Second Best Actor; Second Best Actress; Best Young Actor or Actress; Best scenography; Best Costume Design; Best male or female composer; Albanian drama award; Career award. The festival was held in Skopje last year, this year in Tirana and next year in Pristina

Altin Basha: In the theater festival "Moisiu" there is a confrontation