BREAKING NEWS

Jorida Tabaku zbulon skenarin brenda partisë, ja si duhet të drejtohet PD-ja

Jorida Tabaku zbulon skenarin brenda partisë, ja si duhet të drejtohet
x
BREAKING NEWS

Doli forcë e tretë në disa bashki, Tom Doshi thyen heshtjen për rezultatin e PSD

Doli forcë e tretë në disa bashki, Tom Doshi thyen heshtjen
x
BREAKING NEWS

Votuat Këlliçin apo Bejkon në zgjedhjet e 14 majit? Përgjigjet Jorida Tabaku

Votuat Këlliçin apo Bejkon në zgjedhjet e 14 majit?
x
BREAKING NEWS

Mori rezultat pozitiv në zgjedhje, Tom Doshi i përgjigjet "dhëmbë për dhëmbë" Berishës: Atij i dhemb fakti se...

Mori rezultat pozitiv në zgjedhje, Tom Doshi i përgjigjet
x
BREAKING NEWS

A do të kandidojë për kreun e PD-së? Ja si përgjigjet Jorida Tabaku

A do të kandidojë për kreun e PD-së? Ja si përgjigjet
x
BREAKING NEWS

Dhuna në veri të Kosovës, reagon kryeministri Rama

Dhuna në veri të Kosovës, reagon kryeministri Rama
x
BREAKING NEWS

Paralajmëron Spartak Ngjela: Mbajeni mend, është koha shqiptarizmit

Paralajmëron Spartak Ngjela: Mbajeni mend, është koha
x
BREAKING NEWS

“E ka quajtur flamuri lara lara”, Milaim Zeka hedh akuzat ndaj Kurtit për tensionet në Veri, ja pasojat që na sjell në raport me SHBA dhe BE

“E ka quajtur flamuri lara lara”, Milaim Zeka hedh akuzat ndaj
x

Guzhinë

E mbushni gjelin e detit që gatuani për fundvit? Kujdes, ka disa arsye pse nuk duhet ta bëni

E mbushni gjelin e detit që gatuani për fundvit? Kujdes, ka disa arsye

Gjeli i detit. Ylli i fundit në tryezën festive po bëhet gati të shkëlqejë këto ditë. E aty ku amvisat mendojnë për mbushjen me ose pa mish të grirë, me oriz apo ushqime të tjera, vijnë ekspertët dhe theksojnë se jo vetëm që nuk duhet të mendojmë shumë për mbushjen, por preferohet edhe për shëndetin dhe për shijen që gjelit të detit të mos i shtoi mbushje brenda.

E vërteta është se gjeli i detit i mbushur është një traditë prej dekadash, por nuk jemi të sigurt se na duhet më.

Salmonela fshihet: Nëse temperatura është e ulët dhe mbushja nuk është gatuar paraprakisht, salmonela është e rrezikshme të gjendet kudo.

Në të njëjtën kohë, vetëm mbushja është arsyeja që gjeli i detit është kaq i thatë dhe pa i mbajtur lëngjet e tij.

Mbushja bëhet ngjitëse dhe në varësi të vendit ku ndodhet në gjeldeti, mund të mos gatuhet në mënyrë të barabartë.

A duhet të gatuani mbushjet tuaja brenda apo jashtë gjelit tuaj?

Ju mendoni se kurseni kohë duke pjekur gjelin e detit dhe mbushjen së bashku, por në fund të fundit, zogu i mbushur është më i vështirë për t’u gatuar dhe kërkon më shumë kohë.

Ju humbisni të gjitha ato shije që do të merrnit nga gjeli nëse e mbushni me gjëra që nuk do t’i hani, si limon ose xhenxhefil, mollë ose rrënjë selino.

Çfarë mund të bëni me mbushjen nëse nuk futet në gjelin e detit?

Dhe në fund, çfarë mund të bëni me mbushjen, për ata që duan erën dhe shijen e mbushjes që është gatuar brenda gjelit të detit.

Fillimisht, sigurohuni që për arsye shëndetësore, nëse më në fund keni ardhur te solucioni i mbushjes, që paraprakisht t’i keni zier ose skuqur pothuajse plotësisht përbërësit, si mëlçitë ose orizin.

Pastaj, mos e mbushni gjelin e detit nga një natë më parë por kur do ta piqni dhe mos e mbushni gjelin sepse nuk e ndihmoni as në shije, as në teksturë.

Së fundi, mund të përdorni lëngun e gjelit për të bërë mbushjen në një tigan tjetër dhe të merrni saktësisht të njëjtën shije si mbushja që erdhi nga gjeli i detit.