BREAKING NEWS

Altin Dumani is threatened by sms, the democratic deputy whitewashes the Rama-Berisha bargains with the criminal amnesty, this is how the corrupt were released and the "coup" that was done to SPAK

Altin Dumani is threatened by sms, the democratic deputy whitewashes the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha's press is expected to return to the Parliament, from the removal of the salary and any financial benefits, to the burning of the mandate, this is how "non-women" will be taken out of politics

Sali Berisha's press is expected to return to the Parliament, from the
x
BREAKING NEWS

Ervin Karamuço gives the details of the sensational project of London to sink the corrupt high officials, here is who collected the evidence for the British who declared Sali Berisha "non-women", on the "black list" of politicians from the right and fr...

Ervin Karamuço gives the details of the sensational project of London to
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the shocking details, the killers who got rid of Azem Hajdar had set out to eliminate Sali Berisha, who has the evidence that will open the "Pandora's Box" for the file of the "century"

Spartak Ngjela reveals the shocking details, the killers who got rid of Azem
x
BREAKING NEWS

The scheme that Edi Rama is following to "seize" SPAK is revealed, constitutionalists and analysts raise the alarm, strong clashes within "Reestablishment"

The scheme that Edi Rama is following to "seize" SPAK is revealed,
x
BREAKING NEWS

He was raped in the middle of the former Block, new details of the attack on Sokol Mêngjesi are revealed, it is suspected that the cause was...

He was raped in the middle of the former Block, new details of the attack on
x
BREAKING NEWS

London activates the secret plan to reveal the connections of Albanian politicians with criminals, Lord Dingeman is coming to Tirana today, training SPAK prosecutors for money laundering and seizing property, here are the "VIP" names at risk, the Briti...

London activates the secret plan to reveal the connections of Albanian
x
BREAKING NEWS

Here's who gave the order to kill Servet Pëllumbi and how the state gangs led by General Agim Shehu ambushed us at Ura e Dajlani, Spartak Braho remembers the violence of '96 and reveals the conversation inside the car with the high official of the SP

Here's who gave the order to kill Servet Pëllumbi and how the state
x

Gossip

From £2,000 pajamas to weird pre-match routine, here's how Haaland is transforming into CR7

From £2,000 pajamas to weird pre-match routine, here's how Haaland is

They are two of the biggest names in world football with millions of adoring fans across the globe.

But scoring a ton of goals isn't the only thing Erling Haaland and Cristiano Ronaldo have in common.

From their love of £2,000 fimrato pajamas to their similar girlfriends and quirky matchmaking rituals, all signs point to the pair being like twins.

Listed below are some signs that prove that the title winner with Manchester City is slowly becoming the next Cristiano Ronaldo of the Premier League.

The two players are known for their love of fashion and luxury designer brands.

Haaland, 22, has been seen in expensive designer clothes from fashion houses such as Dolce and Gabbana and Burberry, while Ronaldo, 38, enjoys designs by Gucci and Jacob & Co.

The pair have also made headlines for wearing luxurious pyjamas. This week, Haaland celebrated Manchester City's win by wearing blue pyjamas.

He owns a large collection including a Mojolica print that cost him over £2,400 and a Burberry set costing £1,680.

Ronaldo has also dabbled in the pajama fashion craze – he was spotted on a luxury yacht in a £1,800 Louis Vuitton set in 2020.

The key to their perfectly toned bodies seems to be their shared love of high-tech ice rooms.

In 2021, it was reported that Ronaldo had a £50,000 cryotherapy chamber shipped from Turin to Manchester to help keep him fit.

It is said that he likes to spend three minutes in the room at a temperature of -160C.

Last year, it was claimed that Haaland had spent the same amount on a cryotherapy chamber to stay fit.

Cryotherapy has been noted to have a number of benefits including pain relief, muscle healing, weight loss aid and inflammation reduction.

Haaland follows a strict diet and does not drink alcohol or go to nightclubs, although he has admitted to enjoying a glass of pina colada.

Dieta e tij ndryshoi kur luante për Red Bull Salzburg dhe përbëhet kryesisht nga peshq. Me sa duket, ai u bind pasi dëgjoi se ishte një nga faktorët që e mbante Ronaldon në gjendje të përsosur fizike në mesin e të 30-ave.

Babai Alf-Inge Haaland tha: “Atij iu tregua një histori nga Patrice Evra për një drekë që kishte me Ronaldon dhe Cristiano kishte peshk, asgjë tjetër.

“Erling tani përpiqet të bëjë të njëjtat gjëra sepse Ronaldo është ende në krye të lojës, kështu që tregon vlerën e të bërit gjërat e duhura”.

Pesë herë fituesi i Topit të Artë, Ronaldo i pëlqen ta mbajë veten të disiplinuar me plane ushqimore të personalizuara të rekomanduara nga një dietolog personal.

Dieta e tij zakonisht përbëhet nga “gjashtë mini vakte me proteina dhe me pak yndyrë në ditë”.

Ai është gjithashtu një adhurues i madh i djathit, proshutës dhe kosit me pak yndyrë për mëngjes, me preferencë për peshkun dhe shumë fruta e perime të freskëta.

Ronaldo gjithashtu qëndron larg alkoolit, pijeve dhe ushqimeve me sheqer dhe pi vetëm alkool.

Si Ronaldo ashtu edhe Haaland kanë të dashura magjepsëse dhe të ngjashme të cilat duket se e kanë veçuar veten nga WAG-set e zakonshme.

Georgina Rodriguez, 29 vjeç, ka arritur të vendoset si një biznesmene dhe personazh publik, dhe ka reality show-n e saj Netflix.

Me afro 50 milionë njerëz që e ndjekin, ajo është WAG më e ndjekur në Instagram.

Ish-punonjësja e Gucci-t, e cila është në lidhje me Ronaldon që nga viti 2017, tashmë është bërë një modele dhe një ambasadore e markës.

Isabel, 19, është e dashura e Haaland, e cila u largua nga vendi i saj, Norvegjia për të jetuar me të.

Por ajo nuk është vetëm e dashura e një prej lojtarëve më të mirë në botë – ajo është edhe vetë futbolliste, me çiftin që thuhet se janë njohur përmes sportit.

Kur Erling u transferua në City, studentja Isabel – e cila ka luajtur për klubin lokal norvegjez Bryne – iu dha leja për të studiuar nga distanca në mënyrë që të mund të ishte me të.

Këtë muaj, tifozët më të vëmendshëm arritën në përfundimin se Haaland dhe Ronaldo duket se kanë një zakon të çuditshëm të përbashkët para ndeshjeve.

Kur Haaland pozoi për foto përkrah shokëve të tij të skuadrës përpara ndeshjes së tyre gjysmëfinale me Real Madridin, shumë tifozë panë se ai po qëndronte në majë të gishtave.

Poza ka qenë prej vitesh e preferuara e Ronaldos, veçanërisht kur pozon me një grup njerëzish.

Një tifoz duke e vënë në dukje në Instagram komentoi: “Ti je tashmë më i gjati në ekip”.

Një fans u përgjigj: “Po përpiqet të duket si idhulli i tij Cristiano”.

Një tjetër shtoi: “Ai po kopjon Ronaldon në çdo gjë”.

Nuk mund të mohohet se Haaland dhe Ronaldo janë dy nga lojtarët më të mirë – ata të dy kanë luajtur për klubet me bazë në Mançester dhe kanë statistika mbresëlënëse.

Ronaldo kaloi gjashtë sezone në Manchester United midis 2003 dhe 2009 përpara se të kthehej në 2021, ndërsa Haaland iu bashkua Manchester City-t në verën e 2022.

Ronaldo mban rekordin për më shumë gola ndërkombëtarë, sipas UEFA-s, pasi ka shënuar 122 herë për Portugalinë që nga debutimi i tij në 2003.

Ai gjithashtu mban rekordin për më shumë paraqitje në Champions League, pasi ka luajtur 183 herë në këtë kompeticion.

Meanwhile, Haaland has been busy building on his impressive legacy – the Norwegian this year broke the record for most goals in a Premier League season.

Many have pointed out that Haaland is one of the few players who has broken the records set by Ronaldo and Lionel Messi.