BREAKING NEWS

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet on a stretcher to prison and his wife's relationship with Ervis Martinaj

Shocked Artan Hoxha: Here is the file that will take Sali Berisha like Pinochet
x
BREAKING NEWS

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the investigations against Balluk, Agaç and Veliaj, a complete reconfiguration of the government is expected before the elections

Edi Rama postpones the congress after the recent developments of SPAK and the
x
BREAKING NEWS

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is inspired by the Soviet Union, after Evi Kokalari's reaction, Sali Berisha's daughter deletes the post, Foltorja enters the stage of "eating itself"

The main candidate at the head of "Foltorja" Argita Malltezi is
x
BREAKING NEWS

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former prime minister, ministers, deputies and mayors and reveals the investigation of the Albanian entrepreneur who tried to create access to the international mafia in our countr...

Dumani lists the officials who have been investigated by SPAK, from the former
x
BREAKING NEWS

Here's what's happening with the investigations of the "heavyweights" of politics, Altin Dumani gives the details about Berisha, Rama and Veliaj, talks about police officers in the service of crime and threats to special prosecutors, with the help of S...

Here's what's happening with the investigations of the
x
BREAKING NEWS

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the interceptions of "EncroChat" and "Sky", Edi Rama is ready to throw them in the "mouth" of SPAK to avoid being overthrown from power, here is the former head of SHISH Visho A...

Myslim Murrizi is shocked, ministers and socialist MPs have been caught in the
x
BREAKING NEWS

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the name of the contender who has the majority of votes in the Council

KLP, who will replace Alfred Balla after the KPA "bomb", here is the
x
BREAKING NEWS

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's ambition to be catapulted to the head of the party puts "fire" inside Ritzemelimi, the right wing of Sali Berisha comes out against the daughter of the former prime minister

A fight breaks out in the "Foltores" faction, Argita Malltez's
x

Gossip

'Madness' in BBV/ The strong behind-the-scenes of the 'fight' about Louise Aille's 'Instagram' and the threats of lawsuits are revealed

'Madness' in BBV/ The strong behind-the-scenes of the

If you think that the confrontation in "Big Brother" is tough, what is happening outside with Luizi, is doubly more challenging.

The singer's success this year was unexpected in terms of format, so his numbers on social networks also exceeded, becoming the most followed figure in Albania. It is enough to remember here that Luiz Ajlli has 4 billion clicks on "TikTok", an "Instagram" with about 700 k and a large number of supporters who have turned him into the headline of the media, but not only.

On December 24, when he became part of the game, he did not have an "Instagram" and as the artist himself said, he had entrusted it to a friend. In fact, it was later revealed that Jurgena was the girlfriend he left out of the game, but despite the breakup, after hooking up with Kiara, she continued to manage his profile, as well as close marketing contracts that required various businesses. It seems that this is where the problem with Jurgena began, which quickly turned into one of the most attacked people in recent days.

The former winner of "Big Brother", Anaid Kaloti, suspected that Jurgena, the girl who managed Luiz's "Instagram", was under the threat of Meridian Ramçaj and "Top Channel", since they always loved "Instagram" his

And according to him, the best opportunity to do this was after the opening of "GoFundMe", where the production has the right to say that Luiz's image is being misused abroad. Regarding this situation, a reaction has come for the first time from the girl in question, Jurgena Tusha.

She opened an Instagram account where she told her side of the story for the first time. Denying the words about Meridian, Jurgena has admitted that he was threatened by 'Top Channel' that he would be sued if he did not hand over his "Instagram". However, is this the real address of Jurgena?

In this sensational situation it is easy for anyone to pretend to be the girl in question and take advantage of it. What raised doubts is that this account, which is supposed to be Jurgena's, is not followed on "Instagram" by either Luiz's sister or brother-in-law. Also, a repost was made in Jurgena's story where it can be seen that Luiz's brother-in-law has asked his followers to follow Jurgena, but this post does not exist on his "Instagram" itself.

And in fact, the family members were the first to intervene to take Luiz's "Instagram", after the money that this address was making. Just a short time ago, "Panorama" announced the large sums that Louis Aille's address was making with the posts in the story and feed. Although it is still part of the game, businesses have started collaborations with his "Instagram" page, where a post reaches up to 3 thousand euros.

Të shumta janë bizneset ‘në radhë’ për t’u publikuar në faqen e tij. Gjithashtu, bizneset kanë nisur bashkëpunimet edhe me Luizin brenda shtëpisë. Përditë e më shumë, këngëtarin po e shohim me veshje apo me aksesorë luksoz.

Të gjitha këto janë dhurata nga bizneset, që ndonëse është e ndaluar t’ia përmendin emrin, nuk kanë ngurruar t’i çojnë veshje të kushtueshme brenda shtëpisë. Dhurata e fundit e mbërritur ishte një varëse floriri, që është krijuar posaçërisht për të. Në profilin e Luizit që Jurgena menaxhonte, të shumta ishin postimet që vinin nga reklamat.

Por duket se ky fakt ka ngritur shqetësim te familjarët fillimisht, duke qenë të paqartë nëse këto para do të shkonin më pas për Luizin, apo Jurgena po përfitonte nga fama e tij. Në këto kushte, pas hapjes së “GoFundMe”, ku edhe u panë që paratë filluan të mblidheshin shumë shpejt, familja kërkoi edhe “Instagram”- in e Luizit.

“Fansa të dashur, për arsye sulmesh deri në ekstrem për të vjedhur këtë ‘Instagram’, motra e Luizit që është zotëruesja e këtij ‘Instagrami’ do ta menaxhojë vetë. Me shumë dashuri familja e Luizit”, shkruhej pasi ndryshoi emri i ‘Instagram’-it.

Ky ndryshim i papritur ka habitur gjithë publikun, por ka qenë ish-fituesi i “Big Brother”, i cili ka reaguar për këtë ngjarje. Sipas Anaid Kalotit ka qenë televizioni “Top Channel” ai i cili ka tentuar të marrë në zotërim imazhin e Luizit e si pasojë edhe “Instagram”-in e tij. Anaidi thotë se në fakt për imazhin e Luizit po bëhet një “luftë” mes familjes se këngëtarit dhe drejtuesve të Tch.

Sipas tij, këto të fundit i kanë mbushur mendjen Luizit, i cili nuk di se ç’bëhet jashtë, për të firmosur një kontratë që imazhi i tij të jetë në dorën e tyre. Ai u shpreh se e gjitha nisi pas hapjes së ‘Go fund me’, kur media ka nisur një rrugë ligjore duke kërkuar të drejtën e imazhit pasi Luizi është pjesë e atij formati.

“Mbasi ka hyrë një reklamë në shtëpi, Jurgenës (administratorja e ‘Instagram’-it dhe shoqja e tij) i është tentuar t’i merret faqja, këtë mund ta pohojë dhe vetë ajo me zë e figurë, dhe nga Meridiani dhe nga avokati i ‘Top Channel’. Në momentin që është hapur ‘Go fund me’ pa lejen e Luizit, me foton e Luizit dhe me fytyrën e Luizit dhe me kauzën e Luizit, ‘Top Channel’ i lind e drejta që të thotë se imazhi jot po keqpërdoret jashtë, ja ku e ke letrën, firmos”, u shpreh Anaidi.

Nuk vonoi shumë dhe Meridiani erdhi me një reagim publik, ku i hodhi poshtë të gjitha fjalët e Anaidit.

“Mospranimin tim për të marrë pjesë në një live që nuk përputhet me atë që unë besoj! 2.T’ju pyes kush është realisht kjo vajzë??? Pse nuk e ka insta sot??? Pse insta është ndryshuar emri, arsyen duam ta dimë 3. Çfarë tregon ky sms përveç një bisede idiote midis dy shfrytëzuesish tani që ai është dikush se kur e goditën të gjithë u zhdukët 4. Meqë jeni miqtë e vërtetë JU TE LUIZIT pse nuk i shkuat ju por @jonndoja dhe @mariodeda që i luftoni po njëlloj?? 5.I di Luizi këto? Apo përfitoni që është brenda. Nuk e dija që qenkam kaq i fuqishëm sa të prish një kontratë kaq të madhe që nuk ka ekzistuar kurrë në një letër. Unë më i fortë se një televizion?? Latë nam, merrni pak famë dhe ju. Servila për aq kohë sa ju plotësoheshin interesat dhe hienat kur ju godet me të vërteta!”, ka shkruar ndër të tjera Meridiani.

Ndërkohë që kunati i artistit shkodran, ka ndërhyrë për të sqaruar disi situatën e krijuar së fundmi. Ai shprehet se produksioni ka tentuar të marrë “Instagram”-in e Luizit me pretendimin se ka të drejtat për emrin dhe llogarinë e tij. Tahiri shprehet se nuk i është vënë në dispozicion asnjë dokument që e fakton këtë gjë.

“Duke iu përgjigjur interesimit të madh nga ana juaj ju informoj se nga faqja zyrtare që menaxhohej nga shoqja dhe motra e tij janë bllokuar informacionet e tjera që kanë të bëjnë me veprimtarinë e ‘Big Brother’, pasi në një komunikim me produksionin e këtij show na është njoftuar që të drejtat në lidhje me emrin dhe administrimin i kanë kaluar ‘Top Channel’. Në çfarë forme dhe akti juridik është kryer kjo, mua nuk më është komunikuar ndonjë dokument. Megjithatë, në gjithë këtë histori e rëndësishme është që ne të mbështesim Luizin dhe të shijojmë lojën e tij. Pastaj kur të përfundojë loja, do të sqarohen roli dhe qëllimi i secilës palë”, shprehet ai.

The family members have made it clear that at the end of 'Big Brother', the account will be passed to Luiz himself. On the other hand, Jurgena herself has published other conversations with Top's official website, but the authenticity of these messages remains to be verified.

Most read