BREAKING NEWS

Serious/ A citizen is found dead in a hotel, the first details emerge

Serious/ A citizen is found dead in a hotel, the first details emerge
x
BREAKING NEWS

"Should we expect the bag of lek on the back?" The journalist discloses details about Ahmetaj's accusations: He may also follow the escape route like Adriatik Llalla

"Should we expect the bag of lek on the back?" The journalist
x
BREAKING NEWS

"The Belgrade-Pristina agreement?!"/ Rama reacts, asks for clarifications from the UN: Serious mistake or slip? Provide clarification immediately

"The Belgrade-Pristina agreement?!"/ Rama reacts, asks for
x
BREAKING NEWS

The lawyer explains what is happening behind the doors of SPAK for the arrest of Arben Ahmetaj

The lawyer explains what is happening behind the doors of SPAK for the arrest of
x
BREAKING NEWS

The accusations against Arben Ahmetaj, Kreshnik Spahiu reveals the behind the scenes: He risks 10 years behind bars, here is where he differs from Saimir Tahir

The accusations against Arben Ahmetaj, Kreshnik Spahiu reveals the behind the
x
BREAKING NEWS

"Keep your friend close, the enemy even closer"/ What is Artan Hoxha warning? Here is a coded message from Skopje

"Keep your friend close, the enemy even closer"/ What is Artan Hoxha
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu breaks the 'bombshell' statement and reveals the scheme being used: Arben Ahmetaj will be arrested when Rama is in this country, not by chance...

Kreshnik Spahiu breaks the 'bombshell' statement and reveals the
x
BREAKING NEWS

Is Ahmetaj destroying the evidence? Spahiu sheds light on the behind-the-scenes and reveals the scenario: The charges can be reduced to...

Is Ahmetaj destroying the evidence? Spahiu sheds light on the behind-the-scenes
x

Gossip

The black news for the art world! The well-known actor dies at the age of 60 (NAME+PHOTO)

The black news for the art world! The well-known actor dies at the age of 60

Lance Reddick, the actor in the popular HBO series The Wire, has died at the age of 60, according to US media.

Reddick was also known for playing Charon in the John Wick action-thriller film franchise.

The musician and actor died suddenly of natural causes on Friday at his home in Los Angeles, his publicist said.

Police were called to the actor's home around 9:30 a.m. local time, the publicist told US media.

"Lance will be greatly missed," his publicist, Mia Hansen, said in a statement. "Please respect his family's privacy at this time."

The black news for the art world! The well-known actor dies at the age of 60

Reddick had planned to take part in a tour for the fourth installment of the John Wick films, which is scheduled to be released on March 24.

He will also appear in the upcoming John Wick spinoff, Ballerina, starring Ana de Armas.

Reddick, a Baltimore native, appeared in more than a dozen films and plays during his 25-year acting career.

He played the role of Charon, the hotel janitor at an underground New York crime hotbed called the Hotel Continental in the John Wick films. He appeared in the original film, its two sequels and will appear in the fourth installment.

Aktori ishte i njohur gjithashtu për rolin e tij të parë si toger i policisë së Baltimores Cedric Daniels në The Wire, një serial që u shfaq nga viti 2002 deri në 2008 dhe shqyrtoi skenën e narkotikëve në Baltimore nga perspektiva e zbatimit të ligjit, si dhe nga tregtarët dhe përdoruesit e drogës.

Reddick i tha Guardian në vitin 2010 se ai mendonte se shfaqja do të ishte një “hit”, por nuk e parashikonte se “do të bëhej fenomen”.

Aktori ishte në serialin Resident Evil Netflix dhe në filmin fantastiko-shkencor Godzilla vs. Kong.

Ai ishte i njohur edhe për punën e tij të aktrimit me zë, duke përfshirë edhe për serialin televiziv Rick and Morty.

Reddick studioi muzikë klasike në Shkollën e Muzikës Eastman në Universitetin e Rochester në Nju Jork, ku mori një diplomë bachelor përpara se të ndiqte Shkollën e Dramës Yale.

Ai fitoi një nominim për çmimin SAG në 2021 së bashku me anëtarët e tjerë të kastit për rolin e tij në filmin One Night in Miami.

Aktori ka lënë pas gruan e tij, Stephanie, si dhe një vajzë, Yvonne Nicole Reddick dhe një djalë, Christopher Reddick.

Reddick i tha Los Angeles Times në vitin 2009 se ai ndihej si një “artist në zemër”.

“Kur shkova në shkollën e dramës, e dija se isha të paktën po aq i talentuar sa studentët e tjerë, por duke qenë se isha një njeri me ngjyrë dhe nuk isha i bukur, e dija se do të më duhej të punoja dyfish për të qenë më i miri”, tha ai në atë kohë.

Vdekja e tij vjen dy vjet pasi bashkë-ylli i Reddick, Michael K Williams, i cili luajti Omar në The Wire, vdiq nga një mbidozë. Vitin e kaluar, katër persona u akuzuan për shitjen e drogës që Williams kishte marrë para vdekjes së tij.