BREAKING NEWS

"The protest will be held in front of the Prime Minister's Office", Berisha makes a strong appeal to the Municipality and warns it

"The protest will be held in front of the Prime Minister's
x
BREAKING NEWS

President Begaj makes the decision, grants Albanian citizenship to singer Dua Lipa

President Begaj makes the decision, grants Albanian citizenship to singer Dua
x
BREAKING NEWS

"Boycotted" the joint plenary session, Berisha reveals the reason why he left the parliament

"Boycotted" the joint plenary session, Berisha reveals the reason why
x
BREAKING NEWS

Rama takes the floor in the historic Albania-Kosovo Assembly, the DP deputies make the unexpected decision! What happened?

Rama takes the floor in the historic Albania-Kosovo Assembly, the DP deputies
x
BREAKING NEWS

"We must be together more often!" Albin Kurti's message 'stings' Rama on the 110th anniversary of independence: Let's get involved in each other's issues, but not to hinder

"We must be together more often!" Albin Kurti's message
x
BREAKING NEWS

The joint meeting of the two assemblies, Mediu raises the alarm and makes a strong call: Serbia is buying weapons, let's immediately stop Russian and Chinese influence

The joint meeting of the two assemblies, Mediu raises the alarm and makes a
x
BREAKING NEWS

PHOTO/ Absent for some time, the Albania-Kosovo meeting "brings alive" Basha

PHOTO/ Absent for some time, the Albania-Kosovo meeting "brings alive"
x
BREAKING NEWS

The 110th anniversary of Independence, the two Parliaments of Albania-Kosovo meet, the joint session begins

The 110th anniversary of Independence, the two Parliaments of Albania-Kosovo
x

Gossip

The Magical Song 2022, it is revealed who are the singers who will sing on the final night

The Magical Song 2022, it is revealed who are the singers who will sing on the

The third night of the 23rd edition of the Magical Song festival just took place.

At the end of the evening, the 12 Albanian artists and the 9 foreign artists who will sing in the Grand International Final passed according to the ranking in the voting. In total, 23 artists will perform at the Grand International Final on Saturday.

The 10 international artists going to the finals:

Alvan

Marco Carta

We Are Domi

Le Deva

Jason Walker

Andree

Omar Naber

Mamagama

Jayoo

Angeles Arboleda

The 13 Albanian artists who go to the finals:

Irma Libohova

Smolica dew

Mariza Ikonomi

Ardit Cuni

Inis Neziri

Michela Paluca

Jessica Polo

Sheila Hajiraj

Marsela Çibukaj

Angela Peristeri

Sardi Strugaj

Martin Pano

Lorenc Hasrama

Ardit Gjebrea shares his impressions from the festival behind the scenes of the "Magic Song" at the Palace of Congresses.

Slogani “feel the energy” është kthyer në një lloj motoje që po përcillet në mënyrën më të duhur jo vetëm nga artistët, por nga secili pjesëtar i stafit gjigand dhe kjo është reflektuar më së miri tek të gjithë. Më lejo të të them që historikisht “Kënga Magjike” ka patur një fenomen që nata e parë ka nisur shkëlqyeshëm, e dyta ndoshta na kanë rënë pak bateritë dhe e kemi marrë veten tek e treta. Ndërsa këtë vit ka ndodhur ndryshe. Nata e dytë mund të them që ka energji shumë më të mira se e para dhe kur thuhet “feel the energy”, na janë mbushur zemrat me energjinë e të gjithëve nga backstage, nga spektatorët, nga telespektatorët, nga artistët na kanë dhënë një aureolë të jashtëzakonshme energjie që ne e kemi transmetuar, e ndiejmë dhe po shumëfishohet. Jam i sigurt që nata e tretë dhe nata e katërt pastaj që do jetë dhe nata finale të shtunën do të jenë risi- u shpreh Ardit Gjebrea.