BREAKING NEWS

Ja kush është i burgosuri “VIP” që zbuloi të gjitha krimet e Sali Berishës dhe Ilir Metës në vitin 2018, SPAK duhet t’i japë statusin e të penduarit të drejtësisë, Idajet Beqiri zbardh prapaskenat e bujshme dhe tregon si shmang hetimi i Shkëlzen Berish...

Ja kush është i burgosuri “VIP” që zbuloi të
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka nën hetim pasuror, ja pronat e dyshimta të “kamikazit” të Rithemelimit, deputeti nis sulmet ndaj SPAK nga paniku i qelisë

Flamur Noka nën hetim pasuror, ja pronat e dyshimta të
x
BREAKING NEWS

Ja kush e zëvendëson Sali Berishën pas 20 qershorit, si do të nxirret jashtë politike “non-grata” pas mungesës 6 mujore në Kuvend

Ja kush e zëvendëson Sali Berishën pas 20 qershorit, si do
x
BREAKING NEWS

KLSH rreshton shkeljet e Belinda Ballukut, si i dha lejet e parqeve eolike në Zonat e Mbrojtura, ja firmat që do ta çojnë drejt burgut zv/kryeministren

KLSH rreshton shkeljet e Belinda Ballukut, si i dha lejet e parqeve eolike
x
BREAKING NEWS

Katër drejtorë të lartë policie pritet të boshatisin zyrat pas operacionit “Metamorfoza 4”, SPAK dhe BKH bëjnë gati procedurat për bastisjen e zyrave dhe banesave

Katër drejtorë të lartë policie pritet të boshatisin
x
BREAKING NEWS

Koncesionet në shëndetësi gllabërojnë 5,3 miliardë lekë vetëm gjatë vitit 2023, Hemodializa e Klodian Allajbeut, Check Up, Sterilizimi dhe Laboratorët zero transparencë e investim në përmirësimin e shërbimeve, zbardhet raporti

Koncesionet në shëndetësi gllabërojnë 5,3 miliardë
x
BREAKING NEWS

Ja dosja me dokumente që duhet të dorëzoni te ISSH nga ish-ushtarakët, minatorët, naftëtarët, dhe të gjithë kategoritë e pensionistëve nëse nuk jeni dakord me llogaritjen e vjetërsisë, një tjetër skemë e re edhe për pensionistët kryefamiljarë, kompensi...

Ja dosja me dokumente që duhet të dorëzoni te ISSH nga
x
BREAKING NEWS

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD, demokratët rrezikojnë sanksione, Ambasada Amerikane deklaratë “bombë”, të kenë kujdes personat që shoqërohen me Sali Berishën dhe familjen e tij

SHBA paralajmëron shpalljen “non-grata” të PD,
x

Sport

EURO 2024: Formati, datat, grupet dhe stadiumet që do të presin këtë event madhështor

EURO 2024: Formati, datat, grupet dhe stadiumet që do të presin

Kampionati i Euro 2024 po afron. Në fakt, ndeshjet kualifikuese do të zhvillohen nga marsi deri në nëntor të vitit 2023 me një radhë të mëtejshme për play off në mars 2024. Përveç Gjermanisë, vendit pritës, në turneun final të planifikuar nga 14 qershori deri më 14 korrik 2024 do të marrin pjesë edhe 23 ekipe kombëtare.

Siç u vendos nga mbledhja e Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s më 27 tetor 2018 në Nyon, Euro 2024 do të zhvillohet në Gjermani. Në fakt, gjermanët mposhtën konkurrencën e Turqisë, i vetmi vend tjetër kandidat për të pritur këtë event.

Turneu final i UEFA EURO 2024 është planifikuar të mbahet nga 14 qershori deri më 14 korrik të vitit 2024. Gjermania nikoqire do të luajë ndeshjen hapëse të turneut të premten më 14 qershor në “Futboll Arena” në Mynih. Finalja e madhe është planifikuar të zhvillohet të dielën më 14 korrik në “Olimpiastadion” në Berlin.
Stadiumet që do të presin ndeshjet e Euro 2024

Berlin: Olympiastadion Berlin (kapaciteti aktual: 70,000)

Këln: Stadiumi i Këlnit (47,000)

Dortmund: BVB Stadion Dortmund (66,000)

Dusseldorf: Dusseldorf Arena (47,000)

Frankfurt:Frankfurt Arena (48.000)

Gelsen: Frankfurt Arena AufSchalke (50,000)

Hamburg: Volksparkstadion Hamburg (50,000)

Leipzig: Stadiumi Leipzig (42,000)

Mynih: Munich Football Arena (67,000)

Shtutgart: Stuttgart Arena (54,000)

Sa skuadra kualifikohen në Euro 2024?

Si vend pritës, Gjermania kualifikohet automatikisht. Për gjermanët kjo është pjesëmarrja e 14-të radhazi në Kampionatin Evropian të UEFA-s. Gjermania/Gjermania Perëndimore kanë marrë pjesë në çdo edicion që nga viti 1972, Gjermania Perëndimore fitoi në 1972 dhe 1980, ndërsa Gjermania e bashkuar triumfoi në EURO 96. Përveç Gjermanisë, 23 ekipe të tjera do të dalin nga kualifikimet e UEFA EURO 2024 për të marrë pjesë në turneun final.

Cili është formati i kualifikimeve për Euro 2024?

Ekipet ndahen në dhjetë grupe me nga pesë (që përmbajnë katër pjesëmarrësit në finalet e Ligës së Kombeve të UEFA-s) ose gjashtë. Ekipet kombëtare do të luajnë ndeshjet në shtëpi dhe jashtë në një format raundi, ku fituesit e grupeve dhe nënkampionët do të shkojnë direkt në finale. Tri vendet e mbetura do të vendosen nga play-off ku do të përfshihen 12 skuadra të zgjedhura në bazë të performancës së tyre në Ligën e Kombeve UEFA 2022/23.

Cilat janë grupet kualifikuese për Euro 2024?

Grupi A: Spanjë, Skoci, Norvegji, Gjeorgji, Qipro

Grupi B: Holandë, Francë, Republika e Irlandës, Greqi, Gjibraltar

Grupi C: Itali, Angli, Ukrainë, Maqedoni e Veriut, Maltë

Grupi D: Kroaci, Uells, Armenia, Turqi, Letonia

Grupi E: Polonia, Çekia, Shqipëria, Ishujt Faroe, Moldavia

Grupi F: Belgjikë, Austri, Suedi, Azerbajxhan, Estoni

Grupi G: Hungari, Serbi, Mal i Zi, Bullgari, Lituani

Grupi H: Danimarkë, Finlandë, Slloveni, Kazakistan, Irlanda e Veriut, San Marino

Grupi I: Zvicra, Izraeli, Rumania, Kosova, Bjellorusia, Andorra

Grupi J: Portugalia, Bosnja dhe Hercegovina, Islanda, Luksemburgu, Sllovakia, Lihtenshtajni

 

Cilat janë datat e Euro 2024?

9 tetor 2022: Shorti i kualifikuesve, Festhalle Frankfurt

23–25 Mars 2023: Faza e grupeve, Ndeshja 1

26–28 Mars 2023: Faza e grupeve, Ndeshja 2

16–17 Qershor 2023: Faza e grupeve, Ndeshja 3

19–23 Grupe: Faza, Ndeshja 4

7–9 Shtator 2023: Faza e grupeve, Ndeshja 5

10–12 Shtator 2023: Faza e grupeve, Ndeshja 6

12–14 Tetor 2023: Faza e grupeve, Ndeshja 7

15–17 Tetor 2023: faza e grupeve, Ndeshja 8

16– 18 nëntor 2023: faza e grupeve, ndeshja 9

19–21 nëntor 2023: faza e grupeve, ndeshja 10

21 mars 2024: gjysmëfinalet e play-off-it

26 mars 2024: finalet e play-off-it

Dhjetor 2023: Shorti i turneut final të UEFA EURO 2024, Elbphilharmonie Hamburg

14 qershor 2024: Hapja e UEFA EURO 2024, Munich Football Arena

14 korrik 2024: finalja e UEFA EURO 2024, Olympiastadion Berlin