BREAKING NEWS

The well-known meteorologist warns of drastic weather changes: Here's what will happen to the temperatures in the next 5 days

The well-known meteorologist warns of drastic weather changes: Here's what
x
BREAKING NEWS

"There is still hope!", Albania 'smashes' Israel's gate, Uzuni performs a real magic (VIDEO)

"There is still hope!", Albania 'smashes' Israel's
x
BREAKING NEWS

"Witnesses can be killed"/ What Ervin Karamuço is warning: The scenarios are very scary, I hope they don't happen

"Witnesses can be killed"/ What Ervin Karamuço is warning: The
x
BREAKING NEWS

What are they looking for? Police forces shield Vlora

What are they looking for? Police forces shield Vlora
x
BREAKING NEWS

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the important announcement: What has happened in the last 24 hours

COVID in Albania/ The Ministry of Health gives the important announcement: What
x
BREAKING NEWS

"The Third World War has already started", the well-known Russian figure sounds the alarm: Nuclear catastrophe...

"The Third World War has already started", the well-known Russian
x
BREAKING NEWS

Oil is 'flying' again/ the Transparency Board changes prices again, this is how much fuel will be sold

Oil is 'flying' again/ the Transparency Board changes prices again,
x
BREAKING NEWS

The head of SPAK warns of sensational arrests among the corrupt, reveals that special prosecutors and BKH agents are cooperating with 20 joint investigative teams from EU countries

The head of SPAK warns of sensational arrests among the corrupt, reveals that
x

Shëndeti

Virus season is starting, how to strengthen immunity?

Virus season is starting, how to strengthen immunity?

We have extremely high temperatures during the day and the mornings and nights are cold. Temperature differences and the expected sudden change in weather are ideal for the development of viruses and bacteria.

Immunity can decline if you don't eat enough nutritious foods, don't get enough sleep, or are under too much stress.

How to recognize the first signs of weakened immunity?

Research has shown that there is an important connection between immunity and gut flora. Therefore, it is not surprising that weakened immunity will manifest itself through digestive problems.

If you have problems with bloating, gas and constipation, it is a sign that something is wrong with the intestines, but also with immunity.

There are several reasons why you feel tired all the time, and weakened immunity is one of them, especially if the fatigue is accompanied by joint pain, digestive problems and decreased appetite.

These are non-specific symptoms that indicate weakened immunity and may be overlooked as individual concerns.

You are recovering from a cold for a long time

If the common cold keeps you in bed for more than 2-3 days, it means that your immunity has weakened and the body has difficulty coping with the infection. A healthy and varied diet is key in this case, as well as probiotics and regular doses of vitamin C and D3.

You have an ear infection more than once a year

If you have an ear infection more often than once a year, a possible reason for this is weakened immunity.

These infections should not be left untreated and you should seek help from a doctor.

Weakened immunity will make you tired and make it difficult for the body to fight diseases and infections. That is why it is very important to take care of yourself – eat healthy, do sports, spend more time in nature, get enough sleep and avoid unnecessary stressful situations.

To improve immunity and strengthen the body's resistance, you should eat as much healthy food as possible.

This means eating fresh fruits and vegetables that are rich in vitamins, minerals and fiber, and reducing or eliminating foods with sugar, preservatives and other artificial additives.

Këto tre ushqime do t’ju ndihmojnë të forconi më tej imunitetin tuaj dhe të prisni gati sezonin e ftohtë.

Mjalti natyral dhe i pastër është plot me antioksidantë, enzima dhe minerale, si zink, hekur, kalium, kalcium, magnez dhe selen. Ai gjithashtu përmban vitaminë B6. Ai largon radikalet e lira nga trupi dhe në këtë mënyrë përmirëson imunitetin. I kombinuar me shafranin e Indisë, emud është një antibiotik natyral jashtëzakonisht i fuqishëm.

Bima e shafranit është vendas në Indonezi dhe Indinë jugore dhe është përdorur gjatë historisë si erëz, ngjyrues tekstili dhe ilaç. Është i pasur me fibra vegjetale, minerale dhe vitamina dhe falë tyre ka një efekt të dobishëm në organizëm. Përmban edhe fitonutrientë që kanë efekt anti-inflamator, që do të thotë se mbron organizmin nga proceset inflamatore që pasojnë rënien e imunitetit.

Përgatitni një ilaç për të forcuar imunitetin nga përbërësit e mëposhtëm: grini një copë xhenxhefil, shtoni një lugë çaji shafran i Indisë dhe shtrydhni një limon. Hidhni këtë mbi 4 gota ujë, përzieni mirë dhe vendoseni ilaçin në frigorifer. Dy gota në ditë do të bëjnë mrekulli për imunitetin tuaj. Nuk rekomandohet të bëni doza më të mëdha dhe t’i ruani ato, por të bëni një ilaç të ri çdo dy ditë.

Përveç efektit të fuqishëm rigjenerues në lëkurë, Aloe vera ka një ndikim të jashtëzakonshëm edhe në ruajtjen e ekuilibrit në organizmin e njeriut. Është i pasur me vitamina C dhe E dhe parandalon dehidratimin e trupit. Mund ta merrni në formë xheli ose lëngu.