BREAKING NEWS

"Earthquake" in the State Police, the "SKY" gang falls, this is how the dome will be replaced, the chiefs of the police stations and the directors of the directorates, almost 600 new faces at the top of the list

"Earthquake" in the State Police, the "SKY" gang falls, this
x
BREAKING NEWS

Spartak Njjela's "Bomb": This is why Prime Minister Rama does not resign after all the arrests in his government and the reason that may have forced the judge to take Jamarbër Malltezi to house arrest

Spartak Njjela's "Bomb": This is why Prime Minister Rama does not
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri is shocked: Ilirjana Olldashi, who freed Jamarbër Malltez from prison, is the first cousin of Ilir Meta, here are the people of the former president within the judiciary and who is Sali Berisha's loyalist who is in danger of being handcuf...

Idajet Beqiri is shocked: Ilirjana Olldashi, who freed Jamarbër Malltez
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tells the horror that Ilir Meta is experiencing from the witnesses for the "CEZ-DIA" file, this is the scheme he is using together with Sali Berisha to escape from the clutches of SPAK

Ilir Demalia tells the horror that Ilir Meta is experiencing from the witnesses
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: I tell you why the prosecutors are hesitating to take the decision to send Sali Berisha and Jamarbër Malltezi to prison, here is the judicial practice that sinks them, what is expected to happen in the Supreme Court

Kreshnik Spahiu: I tell you why the prosecutors are hesitating to take the
x
BREAKING NEWS

From "Gërdeci" and the death of Trebicka, to pyramid firms and the exhumation of the corpse of the well-known businessman, Geri Kokalari calls SPAK to investigate Berisha, here are some of the crimes in which the former prime minister was involved

From "Gërdeci" and the death of Trebicka, to pyramid firms and
x
BREAKING NEWS

Here is the evidence in the hands of the FBI and foreign secret services that prove that Sali Berisha is the unconvicted murderer of "January 21", the sensational behind the scenes are revealed

Here is the evidence in the hands of the FBI and foreign secret services that
x
BREAKING NEWS

The dome of the State Police towards the merger after the delivery by Europol of the interceptions of "EncroChat" and "Sky", Rrumbullaku urgently opens the race for the ranks

The dome of the State Police towards the merger after the delivery by Europol of
x

Politike

Edi Rama's positions in the USA are getting worse, McGonigal accepts the bribery charge of 225 thousand USD for lobbying the Albanian prime minister, the former FBI agent risks 5 years in prison for the Albanian file

Edi Rama's positions in the USA are getting worse, McGonigal accepts the

As "SOT" newspaper warned a day ago, the "McGonigal" scandal seems to have rocked the positions of Prime Minister Edi Rama. Although it seemed as if this case would pass without much fanfare, yesterday there was a very interesting development from Washington, as the former FBI agent, Charles McGonigal, admitted that he received 225 thousand dollars from the former agent of the Albanian secret service, Agron Nezaj to lobby against the head of the opposition, Lulzim Basha, and that he met the head of the Albanian government, Edi Rama. He appeared in court yesterday, pleading guilty in exchange for a lesser sentence. It was US District Court Judge Colleen Kollar-Kotelly who accepted the deal he made with the Justice Department. The fact that he admits to breaking the law is not a good sign for Rama and those who have been implicated. In the agreement that was reached, McGonigal has shown everything, from the visits to Tirana, meetings, secret conversations, etc. Maybe the file will not be made public, but the data is there and Prime Minister Edi Rama will not only be politically harmed, but the moment he leaves that office, if he is not prosecuted, it is not surprising that he will have the fate of former Prime Minister Sali Berisha , being declared "non-women". The notice was distributed by the State Department and it is said that McGonigal risks being sentenced to 5 years in prison at most. "According to documents filed with the Court, from August 2017 and continuing until his retirement from the FBI in September 2018, McGonigal concealed from the FBI the nature of his relationship with a former foreign security officer and a businessman who had vested interests continuous business in foreign countries,

Journalist Robert Pope provides details

But to find out more details about the "McGonigal" trial, "SOT" newspaper spoke yesterday with the well-known journalist who has been living in the United States of America for years and the owner of "Focus" television, Robert Papa, who discovered that the judge of the case has requested a "PRESENTENCE INVESTIGATION REPORT", which in Albanian means other investigations before a decision is given for former agent McGonigal. Also, "SOT" newspaper has secured the letter that former FBI agent, Charles, McGonigal has admitted his guilt before the court. On the other hand, according to "Voice of America" ??McGonigal accepted all the charges related to Albania, including contacts with Prime Minister Edi Rama and his unofficial adviser to the Prime Minister of Albania, Dorian Ducka. He has also admitted that he was the one who instigated the launch of the investigations related to Lulzim Basha's lobbying in the US and the accusations that he was being financed by the Russians. Asked by the judge in the case, Colleen Kollar-Kotelly, if on Nov. 25, he had "notified the Justice Department Attorney ... of a possible criminal investigation into a US citizen who had registered to lobby 'for a party that was not of Prime Minister Rama', Mr. McGonigal answered "Yes". During the hearing, Mr. McGonigal admitted that he had developed connections and contacts in Albania through a friend of his, referring to Neza, with the intention of preparing the ground for him to pursue business opportunities and benefits in Albania after leaving the FBI.

Ja njoftimi i plotë i Departamentit të Drejtësisë së SHBA

Charles F. McGonigal, 55 vjeç, një ish-agjent i posaçëm i Byrosë Federale të Hetimit (FBI) në ngarkim të Zyrës së Fushës së Nju Jorkut, u deklarua fajtor sot për fshehjen e fakteve materiale për marrjen e tij të pazbuluar prej 225,000 dollarësh në para nga një individ që kishte interesat e biznesit në Evropë, ndërsa McGonigal po mbikëqyrte përpjekjet e kundërzbulimit. Lutja u pranua nga gjyqtarja e Gjykatës së Qarkut të SHBA, Colleen Kollar-Kotelly, e cila caktoi dënimin për 16 shkurt 2024. Kërkesa u njoftua nga Prokurori i SHBA Matthew M. Graves, Ndihmës Prokurori i Përgjithshëm Matthew G. Olsen i Divizionit të Sigurisë Kombëtare të Departamentit të Drejtësisë, Ndihmës Drejtori përgjegjës i Zyrës Fushore të FBI-së në Los Anxhelos, Donald Alway, dhe ndihmësdrejtori përgjegjës i FBI-së në Uashington. Zyra në terren David Sundberg. Sipas dokumenteve të depozituara në Gjykatë, nga gushti 2017 dhe duke vazhduar deri në pensionimin e tij nga FBI në shtator 2018, McGonigal fshehu nga FBI natyrën e marrëdhënies së tij me një ish-oficer të huaj sigurie dhe një biznesmen i cili kishte interesa të vazhdueshme biznesi në vendet e huaja, dhe qeverive të huaja. Në mënyrë të veçantë, McGonigal mori të paktën 225,000 dollarë para në dorë nga individi dhe udhëtoi jashtë vendit me individin dhe u takua me shtetas të huaj. Individi më vonë shërbeu si një burim i FBI-së në një hetim penal që përfshinte lobim politik të huaj mbi të cilin McGonigal kishte përgjegjësi zyrtare mbikëqyrëse. Akuza parashikon një dënim maksimal prej pesë vjet burg. Dënimi maksimal ligjor për shkeljet federale është përshkruar nga Kongresi dhe është dhënë këtu për qëllime informative. Gjykata do të përcaktojë dënimin aktual bazuar në Udhëzimet këshilluese të Dënimit dhe faktorë të tjerë ligjor. Ky rast është duke u hetuar nga zyrat e FBI-së në Los Anxhelos dhe Uashington. Çështja u ndoq penalisht nga ndihmësprokurorët e Shteteve të Bashkuara, Elizabeth Aloi dhe Stuart D. Allen, dhe ish Ndihmës Prokurori i Shteteve të Bashkuara, Michael Friedman, nga Zyra e Prokurorit të SHBA-së për Distriktin e Kolumbisë, me ndihmën e Zëvendës Shefit Evan N. Turgeon i Sigurisë Kombëtare të DD-së Seksioni i Divizionit të Kundërzbulimit dhe Kontrollit të Eksportit, dhe Zyra e Çështjeve Ndërkombëtare të Divizionit Kriminal.

Most read