BREAKING NEWS

"Earthquake" in the State Police, the "SKY" gang falls, this is how the dome will be replaced, the chiefs of the police stations and the directors of the directorates, almost 600 new faces at the top of the list

"Earthquake" in the State Police, the "SKY" gang falls, this
x
BREAKING NEWS

Spartak Njjela's "Bomb": This is why Prime Minister Rama does not resign after all the arrests in his government and the reason that may have forced the judge to take Jamarbër Malltezi to house arrest

Spartak Njjela's "Bomb": This is why Prime Minister Rama does not
x
BREAKING NEWS

Idajet Beqiri is shocked: Ilirjana Olldashi, who freed Jamarbër Malltez from prison, is the first cousin of Ilir Meta, here are the people of the former president within the judiciary and who is Sali Berisha's loyalist who is in danger of being handcuf...

Idajet Beqiri is shocked: Ilirjana Olldashi, who freed Jamarbër Malltez
x
BREAKING NEWS

Ilir Demalia tells the horror that Ilir Meta is experiencing from the witnesses for the "CEZ-DIA" file, this is the scheme he is using together with Sali Berisha to escape from the clutches of SPAK

Ilir Demalia tells the horror that Ilir Meta is experiencing from the witnesses
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu: I tell you why the prosecutors are hesitating to take the decision to send Sali Berisha and Jamarbër Malltezi to prison, here is the judicial practice that sinks them, what is expected to happen in the Supreme Court

Kreshnik Spahiu: I tell you why the prosecutors are hesitating to take the
x
BREAKING NEWS

From "Gërdeci" and the death of Trebicka, to pyramid firms and the exhumation of the corpse of the well-known businessman, Geri Kokalari calls SPAK to investigate Berisha, here are some of the crimes in which the former prime minister was involved

From "Gërdeci" and the death of Trebicka, to pyramid firms and
x
BREAKING NEWS

Here is the evidence in the hands of the FBI and foreign secret services that prove that Sali Berisha is the unconvicted murderer of "January 21", the sensational behind the scenes are revealed

Here is the evidence in the hands of the FBI and foreign secret services that
x
BREAKING NEWS

The dome of the State Police towards the merger after the delivery by Europol of the interceptions of "EncroChat" and "Sky", Rrumbullaku urgently opens the race for the ranks

The dome of the State Police towards the merger after the delivery by Europol of
x

Politike

Quarrel breaks out in the anti-American gang, Berisha cuts off Bardhi's hopes for General Secretary, declares that Noka is number 2, "Foltorja" pressures the Supreme Court for the stamp before creating a new party

Quarrel breaks out in the anti-American gang, Berisha cuts off Bardhi's

The love and calm within the anti-American gang led by Sali Berisha and Gazment Bardhi seems to have faded. Although at first it was trumpeted as a consolidated "marriage", the Berisha-Bardhi couple have created the first cracks, as the reason for the quarrel is the separation of posts and office workers, as was warned a few days ago by the "SOT" newspaper. A week ago, former Prime Minister Sali Berisha openly stated that the General Secretary of "Foltor" is Flamur Noka and that according to him, Gazment Bardhi has the position of the chairman of the parliamentary group. But this statement by Berisha seems to have angered MP Bardhi, who, while invited this Thursday to a TV studio, guaranteed that the position of General Secretary is held by him and not by Flamur Noka. "PD does not have a leader. According to the decision of the National Council, elections for the chairman will be held at a later time. The General Secretary of DP is Gazment Bardhi", declared Bardhi. However, regarding this statement of Bardhi, the head of "Foltore", Sali Berisha, also reacted yesterday. The latter, speaking at the weekly press conference from the violently occupied blue headquarters, reiterated that Flamur Noka is the General Secretary. "Now once more. The realities are not to be ignored. We are operating on these realities until now and it is operating very well. I say, as I said several times, this is an ongoing process which has had the first clear positive fruits, that's what I can say", he declared. So, it seems clear that we have a rift between the Berisha-Bardhi couple. However, we emphasize that this statement made yesterday by Berisha, it comes days after he made official the separation of two of the most important posts, as a formula that unites the two anti-Basha groups. "Flamur Noka is the General Secretary of the Democratic Party and there is no question about that. Gazment Bardhi is the head of the Parliamentary Group and we are moving towards the union that is being welcomed by the democrats", said Berisha a week ago.

Berisha withdraws from constitutional changes, copies Basha's thesis

Thus, former Prime Minister Sali Berisha has also reflected on the Constitutional changes made in 2008. Berisha emphasized yesterday that he is completely ready to change the electoral system, stressing that he has no objection to making changes to the Constitution and thus accepting the thesis of the head of the DP, Lulzim Basha. "Now, to talk about things to be found at work, we can talk. I have expressed even 10 days ago that the electoral system can change. I know quite a bit about systems, but there is not only one system that gives free choices, there are several. If a system becomes the object of criticism and mistrust, it is wisest to replace it with a system that can inspire trust", underlined Berisha.

"Foltorja" starts the pressure on the Supreme Court

Nga ana tjetër rikonfirmimi i Lulzim Bashës në krye të demokratëve dhe përfundimi tek prehri i Ilir Metës duket se ka alarmuar Berishën, i cili ka nisur presionet ndaj Gjykatës së Lartë për vulën e PD para se të krijojë parti të re. Ka qenë përfaqësuesi për Çështjet Ligjore dhe Zgjedhjet në “Foltore”, Ivi Kaso, i cili në një deklaratë për mediat akuzoi se Gjykata e Lartë dhe Kolegjin Zgjedhor se kanë rënë “pre” e interesit të Edi Ramës, pasi sipas tij, po zvarritet pa arsye prej 4 muajsh në vendimi për Partinë Demokratike. Nisur nga kjo situatë, Kaso i bëri thirrje Gjykatës së Lartë që të japë vendimin. “Prej dy vitesh tashmë, gjykatat e Shqipërisë me urdhrin politik të Edi Ramës e kanë marrë peng përfaqësimin formal të opozitës shqiptare. Edi Rama është investuar personalisht për këtë çështje, siç dëshmoi edhe dosja McGonigal, duke ndikuar në të gjitha shkallët e gjyqësorit dhe të institucioneve zgjedhore. Me sa duket “pre” e interesit të kryeministrit ka rënë edhe Gjykata e Lartë. Pasi Gjykata e Apelit, duke mbyllur sytë dhe ulur kokën, mori vendimin e turpshëm për ta zvarritur pafund këtë çështje, ne ankimuam menjëherë këtë vendim pranë Gjykatës së Lartë, në datë 15 maj 2023. Sipas afateve të shqyrtimit, Gjykata e Lartë duhet të kishte marrë një vendim brenda datës 25 qershor 2023. Sot, kanë kaluar 4 muaj dhe nuk ka ende asnjë indicje se kur Gjykata e Lartë do të mblidhet për të dhënë vendim; i cili është me interes shumë të lartë publik. Shtyrja në kalendat greke e kësaj çështjeje nga ana e Gjykatës së Lartë i intereson vetëm atyre që duan që opozitën ta mbajnë virtualisht të përçarë. Edhe pse nuk ka asnjë dyshim tashmë se cili formacion dhe lidership politik përfaqëson realisht opozitën, të vetmit që bëjnë sikur nuk e kuptojnë, se ashtu u intereson, janë Gjykata e Lartë dhe Kolegji Zgjedhor”, deklaroi Kaso.

Most read