BREAKING NEWS

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the untold stories of the couple who married in power and divorced in opposition, from the luxurious villa with 11 toilets, the palm trees that were brought by helicopter, the...

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the
x
BREAKING NEWS

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes high-ranking officials, politicians, media leaders and their families, the details of the big operation are disclosed

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes
x
BREAKING NEWS

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the former prime minister defended the analyst for the villa in Golem who is being investigated by SPAK and "swallowed" all the slanderous accusations that they have exchanged with ...

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run, here are the transfers of hundreds of thousands of euros by Albanian taxpayers to Swiss offshores, SPAK reveals that the businessman who is helping him in Lugano is accused of money la...

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run,
x
BREAKING NEWS

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the
x
BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x

Politike

"The money goes to the SP people", Gjekmarkaj reacts harshly: The state is being used for personal enrichment, we are looking for a technical government

"The money goes to the SP people", Gjekmarkaj reacts harshly: The

The Democratic Party announced yesterday that it will hold a national protest on July 11. Already with the seal and the logo in hand, the largest opposition force will demand before the Prime Minister the release of Sali Berisha from house arrest.


Democratic deputy Agron Gjekmarkaj gave more details in a TV show. For Marsela Karapançon, Gjekmarkaj emphasizes that it is a matter of pride to fight for the release of Sali Berisha.

'We are entering the election year. Another big cause is that the leader of the DP unjustly, without charge, without facts accused by the minister of the interior of the socialist government is in political arrest. A NATO country cannot allow a personality, who poses no danger, to be unjustly kept as an aid to the government.

It is a matter of pride to invite and protest for the release of Sali Berisha. When the leader of the opposition is jailed, you or I can be jailed very easily. This is one of the reasons for the protest, a theft has exploded everywhere in Albania. Corruption is the scum that characterizes this government. The money goes to the SP people. The state is used for personal enrichment. It is a pickaxe, as our prime minister once said. An ax that takes the money to the rulers.'
Meanwhile, Gjekmarka, speaking about the causes of this national protest, adds the oncology scandal. According to him, the government only thinks about stealing without the head but thinks with the stomach.

'Screaming how people's lives are played with. There are respected doctors, but there are others like these today who are monsters. It seems like the idea is go steal. There is a need for skilled people in every office. They take the chair to lie.

We see a government that thinks with its stomach and pocket. You don't think with your head. The opposition becomes the spokesperson for all the demands that society has. The socialists and the gray areas, the free professionals, will participate in the protest. It will be a big all-inclusive protest.'
He then returned to the issue of the seal, which again went into the hands of Berisha

The return of the flag to the DP gives the necessary legitimacy to the DP as a force within the constitutionality. The foundation is the people and it has been there since the beginning. There was ambiguity. Now there were 3 judges who showed patriotism. The invitation is open to all Democrats. For anyone who loves strong opposition.

The PD has largely united. A small group has already remained outside it. Respectable people, who must return home, who are being invited to participate in the battle.'
Gjekmarkaj did not leave without ironizing Basha as well, regarding the number of DP members removed from the lists, about 70 thousand.

‘Asgjë nuk është shaka si histori. Por këto mënyra si ngushtohen apo zgjerohen janë shaka. Grupimi i zotit Basha nuk e ka mirë raportin e numrit.’
Deputeti shpreh vendosmërin e PD-së për të arritur qëllimin e saj krijimin e një qeverie teknike që do përgatis vendin në zgjedhjet e parakohshme.

'Ne kërkojmë një qeveri të vërtetë teknike, ku kryeministër në muajt e fundit në zgjedhje apo Maqedonia të kenë qeveri kujdestare për zgjedhjet. Nuk ka një qeveri në Shqipëri për të penguar rotacionin se sa kjo qeveri aktuale. Ka prerë në besë ndërkombëtarët, ka penguar opozitën. Është thyer besimi nuk ka më besim. Do insistojmë me çdo mjet paqësor. Realizimi i qeverisë teknike për të pasur zgjedhje nesër.

Komisioni Ad hoc është platformë elektorale e PS e drejtuar nga një ish komunist, hetues dhe socialist si Xhafaj. Nëse diaspora lejohet të votohet Rama dhe socialistët shkojnë në minorancë. Nuk korruptohen. Do jetë fitore spektakolare e opozitës me votën e tyre. Përtej folklorit në Greqi apo Milano, Rama nuk do lejoj votën e emigrantëve.

Nëse demokratët vijnë në pushtet e zgjidh çështjen e kryeministrit e zgjidh së brendshmi me votë. Do e vendosin shqiptarët dhe demokratët. Zoti Berisha po i udhëheq demokratët përballë kësaj qeverisë. Ne do kemi marrëdhënie shumë të mira me SHBA dhe Britaninë.’
Lidhur me uljen në krye të PD-së së vajzës së Berishës, Argita Malltezi, Gjekmarkaj e sheh si diversion.

'Është diversion, ne e kemi kryetarin kot të merremi me diçka që nuk ka ndodhur. Është njësoj si të themi që Edi Ramës do ti vëmë kryetar djalin e tij. Kryeministrin do ta vendosin shqiptarët me votën  e tyre, por ky është parim universal. Besoj tek vota, po të shikosh partinë tjetër nuk dihet kur ka bërë zgjedhjet e fundit për kryetarin. Ka njerëz shumë të aftë në PD. Që të marrin përmes garës lidershipin e saj. Zoti Basha ka humbur vulën por është mirë të mos humbas dinjitetin njerëzor dhe të mos bëhet qesharak, është mbyllur çështja e legalitetit të vulës së PD-së. Do ta çojë në një rekurs që nuk dihet kur do ndodh. Është thjesht për të fituar kohë. Çdokush e ka derën hapur e PD-së.'
Ndërsa më tej vlerësoi deputetë që u larguan nga Basha dhe sipas tij i qëndruan besnik PD-së dhe simboleve të saj.

‘Zoti Çollaku ka besuar tek simbolet e PD. Ka thënë gjithmonë që do rrijë tek legaliteti. Ka pranuar vendimin e gjykatës. Më duket sjellja e duhur dhe më e hijshme. PD është më shumë se Berisha. Kemi një vlerë të shtuar në PD, bashkimi në diversitet.’
Edhe Ilir Meta për deputetin ka vend në protestën e 11 korrikut.  

‘Nuk e di cila është agjenda, shoh që në mënyrën e tij po bën opozitë. Sheshi është i madh ka vend për të gjithë.

There is no possibility of early elections. We think that the pressure of society, that agreeing with the opponent is the way for free elections. We want technical government. We are ready, but we have no reason to go without meeting the conditions and standards. If we knock down Rama, we are going to warn Rama.

Is the opposition to blame for the low number of protesters? I said that we will hold a warning protest for a technical government to preserve social peace. It is imperative that the country has a technical government. Because today we have a climate of mistrust. But we are half of society. Together let's agree on a technical government.'

 

Most read