BREAKING NEWS

What is happening to the loyal "soldiers" of Prime Minister Rama, Balluku and Kumbaro, SPAK seizes the phones of their subordinates, the hard details are revealed

What is happening to the loyal "soldiers" of Prime Minister Rama,
x
BREAKING NEWS

The Rama file, the Albanian prime minister is asked by a prosecutor and an FBI official in New York and the unfortunate coincidence of McGonigal's guilty plea for the affairs of the head of government

The Rama file, the Albanian prime minister is asked by a prosecutor and an FBI
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari uncovers the truth about Ilir Meta's file in the FBI, it has nothing to do with the assassination of Tom Doshi, here is the behind the scenes played by Sali Berisha

Evi Kokalari uncovers the truth about Ilir Meta's file in the FBI, it has
x
BREAKING NEWS

Edi Rama forgave Samir Manes 57 thousand square meters with only 1 euro and 165 thousand square meters of construction, this is how the prime minister caused the Albanian state 30 to 40 million euros in losses just for the interests of the biggest olig...

Edi Rama forgave Samir Manes 57 thousand square meters with only 1 euro and 165
x
BREAKING NEWS

SPAK prepares the big blow for politicians involved in corruption and murder, Altin Dumani is put in motion, here are the "hot files" that are boiling the country

SPAK prepares the big blow for politicians involved in corruption and murder,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela unravels the secrets of the elections in Kukës: Here's who gave the big blow to Sali Berisha behind the scenes and what awaits the 'non-women' in the future

Spartak Ngjela unravels the secrets of the elections in Kukës: Here's
x
BREAKING NEWS

Petro Koçi: Here is the evidence that Sali Berisha disappeared to cover up the massacre of 'January 21' and the scheme he followed to hide the traces of the 'Gërdec' affair, the role of Shkëlzen and the evidence that sinks him

Petro Koçi: Here is the evidence that Sali Berisha disappeared to cover
x
BREAKING NEWS

The census as Neptune's survey for household appliance offers, has oligarch Samir Mane added to the list of questions for Albanians?

The census as Neptune's survey for household appliance offers, has oligarch
x

Politike

Kreshnik Spahiu reveals shocking information: Here is who is holding Ilir Meta hostage with files, the secret orders that Sali Berisha receives from Greece and the scheme to topple Rama from power

Kreshnik Spahiu reveals shocking information: Here is who is holding Ilir Meta

The well-known lawyer, Kreshnik Spahiu commented on the political situation in the country. During an interview for the "SOT" newspaper, the lawyer Spahiu expressed his conviction that there is no real opposition in Albania, since the head of the Freedom Party, Ilir Meta, is a hostage of Prime Minister Rama due to the files in the justice system. According to him, the head of the government has a tangential influence on the justice bodies by holding the opposition leaders hostage. Spahiu underlined that the majority is overthrown only if a new opposition arises or if there are cracks within the Socialist Party. Further, Spahiu emphasized that the level of the opposition has fallen very low and he understands this from the moment that Gazment Bardhi turns out to be a suitable figure to become prime minister. He even appealed to the journalists that they should ask Bardhi for the reasoned decision of the talks with the head of "Foltore".

- Mr. Spahiu, deputy Gazment Bardhi and former prime minister Sali Berisha seem to have left behind the attacks and accusations made against each other, as they joined together in a trench against Lulzim Basha. Have a comment?

Gazment Bardhi can forget many things he said, but Sali Berisha will not forget what he said about Berisha, his children, his family, his properties, assets and works. I would invite the media to give us a bit of that scene where they were beaten with sticks and the police intervened to help Bardhi's group and Bardhi went to the door of the PD and cursed Sali Berisha. Of course, Bardhi also has great ambitions for prime minister, but the issue is very simple, is there an Albanian who votes for an opposition led by Bardhi, that is, to bring Gazment Bardhi as prime minister? I think that Gazment Bardhi himself will not vote for himself.

-Does the opposition have the potential to overthrow the government? Do you have a recipe for how DP can join?

Today there is no real opposition, since the opposition Ilir Meta and Sali Berisha are hostage to the files that Edi Rama manages through a tangential influence on justice. There is no need to directly control a body of justice, we live in a small country where the officials know by smell what needs to be done. I have a hard time believing in the absolute independence of justice. Edi Rama will endanger power when a new opposition is born. Neither Edi Rama nor the old opposition allows this new opposition. The moment a movement comes out against the old establishment, it is dead, and not only in Albania. The second possibility of the fall of Edi Rama is the internal split of the SP. Regarding the role of the opposition, I think that popular causes have been orphaned for several years, which means that they no longer have political lawyers to represent them. Since May 14, we have not seen any protests. It is not about the Democratic Party or the Forum, there are no more opposition forces to appeal to the public for certain causes. This is for several reasons. The first causes are exhausted and consumed. They no longer have supporters and have lost their strongholds.

-Po sa i përket zgjedhjeve në Kukës që do të mbahen pas disa ditësh, Kolegji Zgjedhor ka pranuar kërkesën e Bashës për caktimin e dy anëtarëve të KZAZ ndonëse Partia  Demokratike nuk ka asnjë kandidatë aty, si do ta komentonit këtë?

E para si ka mundësia partia e dytë nuk arrin që të nxjerr kandidatë në Kukës dhe më duket shumë e dyshimtë dhe e dyta nuk kuptojë debatin politik që vazhdon për këtë çështje. Grupimi i Berishës është në koalicion me Partinë e Lirisë, e cila gëzon të drejtën e komisionerëve  dhe këto dalin si një grup dhe s’mund të marrin dy palë komisionerë. Pra duhet që të ndiqet një standard, grupimi i Berishës nuk e di pse ka heshtur për çështjen gjyqësore që do vendos fatin e logos, vulës se kujt  do t’i mbetet. Pas çdo skandali të socialistëve  ndodh që PS fiton sërish, ndodhi me inceneratorët me Shukriun, ku PS fitoi me më shumë vota e shumë tjera. Unë them se Kukësi do fitohet nga socialistët dhe do të fitohet me  më shumë vota se Safet Gjici.  

-Ndërkohë Fredi Beleri ka mbetur në burg, por ai është vizituar nga ministri i Brendshëm i Greqisë. Çfarë po kërkon Greqia sipas jush?

Greqia po tenton të bëjë atë që po tenton që të bëjë Serbia në Kosovë që të zgjeroj autonominë. Himara nuk është një bashki e vogël, por është një territor dhe bashki e rëndësishme, është projekti i të ardhmes së turizmit shqiptar. Greqia mund të jetë edhe në të drejtën e saj për të mbrojtur minoritetet në vendin tonë, por problemi është i atyre që i dhanë mandatin politik Belerit dhe ja dha Sali Berisha me Ilir Metën. Berisha na i nxjerr atë si përfaqësues politik në zonën më të çmuar dhe më delikate sepse të gjithë projektet e organizatat të vorio- epirit ka qenë të helenizojnë pjesën nga Himara dhe poshtë. Qëllimi i tij ishte që të fuste në konflikt qeverinë shqiptare aktuale me Athinën. Departamenti Amerikan i Shtetit thotë të respektohet ligji dhe të mos hyj politika, do të thotë se Uashingtoni është bërë avokat i prokurorisë dhe reformës në drejtësi. Në ‘97 Athina ishte aleate me Uashingtonin sot është e kundërta, sot është aleat me qeverinë shqiptare kundër Athinës. Beleri është lënë në arrest për një arsye ligjore sepse personat që i kanë qenë një herë në kërkim quhen me rrezik të lartë shoqërore, pra ka qenë në kërkim  njëherë. kam dëgjuar edhe që thonë se personat që ky do i jepte lekë janë provokator, tani kanë një pyetje  për ata demokrat dhe mbështetës të minoriteteve, pse nuk ecin me të njëjtën logjik për Safet Gjicin kur ajo vajti dhe e provokoj sepse e ka  pranuar, pse për Gjicin dhe Alma K, quhet e dënueshme dhe për Belerin jo. A kemi një shkarkim nga qeveria të Safet Gjicit.

 -Nga ana tjëtër, takimi i shumëpritur, Kurti-Vuçiç ka ndodhur pak ditë më parë në Bruksel, por nuk u arrit asnjë gjë konkrete. Pse sipas jush ai nuk rezultoi që të ishte një takim i suksesshëm?

Në fakt  më e interesuar që ai takim të ishte i suksesshëm duhet që të ishte pala shqiptare,  pra ne shqiptarët duhet që të ishim me sy dhe vesh që ky takim të përfundonte me sukses. Kosova është shteti i vetëm që është izoluar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian dhe është nën sanksione dhe sigurisht që ajo që pritej ishte të shkonim në nivelin zero. Lajmi i keq është se çdo zvarritje është në dëm të Kosovës dhe jo në dëm të Serbisë sepse serbët nuk janë nën sanksione. Ajo që ne nuk po kuptojmë është se Albin Kurti nuk është i qartë me shqiptarët  se pse ka dështuar  marrëveshja.

-Ju mendoni se BE anon nga ana e Serbisë?

Jo sepse  Kosova është një shtet i krijuar nga Bashkimi Europian dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Për të arritur njohjen e plotë të shtetit të Kosovës i duhet paqja dhe marrëveshja me Serbinë sepse mbështet nga Rusia dhe nga Kina që janë pjesë e rëndësishme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara, pa perëndimin Kosova nuk ekziston, nëse  perëndimi do jetë indiferentë pavarësia e Kosovës merr fund sepse një shtet prej  1 milionë e gjysmë  banorësh e humbet fuqinë e vet nëse i ka të gjitha superfuqitë kundër.

-Albin Kurti e ka vënë edhe si kusht dhe kërkon njohjen defakto nga Serbia, a nuk është e drejtë e një kryeministri që vijon negociatat me një vend  në këtë rast me Serbinë të kërkoj njohjen e vendit?

It is absolutely right, but the Franco-German project in its point 5 foresees the mutual recognition of the symbols of both countries. We are talking about the Pristina-West conflict, Albin Kurti has no reason to spend energy on something that the West has guaranteed. Kurti is thinking something else, for him a few electoral votes are more important than the West, but more important is the West's support for Kosovo. If we lose a partner with the West, then they don't see us seriously, because they say they have turbulence and don't know what they are looking for. Then if he has everyone against him, who will he have on his side then, all those who fought for the liberation of Kosovo do not love Kosovo, but only Kurti. Kurti does not get the bill, but Kosovo does.

Interviewed by: Rigels Seliman

 

 

 

  

Most read