BREAKING NEWS

The traitor Edi Rama opposite the hero Albin Kurti as Esat Pashë Toptani opposite Ismail Qemali

The traitor Edi Rama opposite the hero Albin Kurti as Esat Pashë Toptani
x
BREAKING NEWS

What happened in the studio? The contestant of 'Per'puthen' bursts into tears, confesses the threats...

What happened in the studio? The contestant of 'Per'puthen'
x
BREAKING NEWS

20 thousand Albanians died from Covid-19 and thousands more spent 200 million euros to be cured, doctor Erion Dasho sheds light on the behind-the-scenes of the pandemic and raises the alarm about the corruption that has gripped the health system in the...

20 thousand Albanians died from Covid-19 and thousands more spent 200 million
x
BREAKING NEWS

Edi Rama visits Croatia to meet the host of Sali Berisha, the prime minister confirms the connections with "non women" through Bashkim Ulaj and accepts the conflict of interest that has given him concessions

Edi Rama visits Croatia to meet the host of Sali Berisha, the prime minister
x
BREAKING NEWS

Former minister Frida Krifca and the AZHBR leadership chain towards arrest according to the Croatian model, this is how OLAF caused the "earthquake" in Zagreb and how officials who abused EU funds ended up in handcuffs

Former minister Frida Krifca and the AZHBR leadership chain towards arrest
x
BREAKING NEWS

Here's what SPAK head Altin Dumani revealed in 2010 about the "Gërdec" affair, how the US Embassy reported the tragedy, the American cable that sinks Shkëlzen Berisha is revealed

Here's what SPAK head Altin Dumani revealed in 2010 about the
x
BREAKING NEWS

A fight broke out in SPAK over the date of Ilir Beqja's arrest

A fight broke out in SPAK over the date of Ilir Beqja's arrest
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela talks about the files in SPAK of Berisha's son-in-law, Shkëlzen, Ilir Beqaj, Frida Krifca, Belinda Ballukut and Mirela Kumbaro and reveals the Rama scandal with the statement that KFOR will take over the north of Kosovo

Spartak Ngjela talks about the files in SPAK of Berisha's son-in-law,
x

Politike

Here is who is the deputy who revealed Berisha's plan to prevent Lulzim Basha from taking over the leadership of the blue headquarters, behind the scenes from the PD Presidency meeting

Here is who is the deputy who revealed Berisha's plan to prevent Lulzim

The newspaper "TODAY" has revealed other details from the meeting of the Presidency of the DP held this Tuesday, dawning on Wednesday, while it has also learned the name of the democratic deputy, who is working with flesh and soul to implement the plan former Prime Minister Sali Berisha's ominous plan to prevent Lulzim Basha from returning to the head of the Democratic Party. Two days ago, it was the former official DP candidate for the Municipality of Tirana, Roland Bejko, who in a television interview emphasized that one of the deputies who left the meeting of the leadership of the Democratic Party, had no concern about the way how would it be decided to lead the party if there was only one concern. According to Bejko, the deputy, whose name he did not mention, had said that they had to find a way to prevent the return of Lulzim Basha to the head of the DP. "What do we come around for nothing? How will we find a way to prevent the return of Basha to the head of the DP". He didn't care about the modalities, his concern was that Basha wouldn't come", declared Bejko. Meanwhile, the newspaper "SOT" learned that the deputy who wants to stage a coup against Basha on the orders of Sali Berisha is Dashnor Sula.

Alibeaj: There was no pressure

But details about the meeting of the Presidency of the Democratic Party have also been given by the former leader of the Democratic Party, Enkelejd Alibeaj. The latter spoke to the media yesterday about the tensions between the militants of Lulzim Basha and the deputies, as he emphasized that there was no violence, while he apologized for the vocabulary used by them. Alibeaj emphasized that none of the members of the Presidency was under pressure. "If they were violated, I personally apologize. The other model is to respect everyone's freedom of expression. Did you say night emir? Of course, at night I tell everyone. PD is the basis, it is the people. There is no division as to what happened during all this time. In the meeting as long as it lasted, none of the leadership was under pressure. I was in the meeting. None of them were even under pressure, they had different attitudes. The heads of the branches are PD, those people who on January 8 were in the defense of the deputies. Those people. There was no violence, there were words, I agree. If any of you felt insulted or in a normal situation, I apologize. One thing, I very calmly say to each of you, you have your right to say everything you know. Bringing out the main problem in the meeting is in everyone's opinion about how to proceed before the PD", underlined Alibeaj.

Basha reacts

Nga ana tjetër, ish-kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha duke folur para mediave nga oborri i Kuvendit të Shqipërisë, dënoi sharjet dhe fyerjet që militantët u kanë bërë deputetëve në përfundim të mbledhjes së kryesisë së PD-së pasi u vendos mbajtja e zgjedhjeve në 20 korrik. “Refuzoj dhe dënoj me forcë çdo sjelle, fjalët, banalitetet dhe kërcënimet që janë shkëmbyer gjatë një tensioni. Në mënyrë absolute jeni dhe keni mbështetjen time personale dhe politike. Sikurse keni distancimin e plotë. Ky nuk është modeli ime. Shpesh herë kam marrë edhe kosto. Analistë thonë që jam i butë, por nuk jam i butë, por jam i vendosur. Personat që e kanë bërë jo vetëm që nuk kanë mbështetjen time por nëse janë anëtarë të PD-së, propozimi im është që të mos jenë më anëtarë të PD-së”, deklaroi ai. Ndërkohë ai akuzoi Ramën dhe Berishën se janë bashkë me oligarkët për “t’i ngulur thikën” Partisë Demokratike. “Oligarkët, Berisha dhe Rama janë bashkë, janë në tavë. Edhe një javë pas zgjedhjeve kanë vërshuar favore dhe leje ndërtimi për ortakët e trekëndëshit të Bermudës. Ata natën ndajnë favoret, ditën bëjnë sikur zihen”, nënvizoi Basha.

Korreshi zbardh detajet nga takimi me Bashën

Ndërkaq, deputeti i PD-së, Saimir Korreshi ka deklaruar se është kundër sjelljes së Bashës në krye të PD-së. Ai është po ashtu kundër rikthimit të Berishës dhe Alibeajt në krye të partisë. I pyetur nga gazetarët dje lidhur me takimin, që zhvilloi së bashku me deputetin Sula e Basha, Korreshi u shpreh se Basha kishe kërkuar ndjesë dhe është distancuar nga dhuna nga militantët e tij ndaj deputetëve. Gjithashtu ai sqaroi pozicionin e tij ku tha se ai është pro PD si në vitin 2021.“Për ato skena unë i kam thënë dhe vazhdoj t’i them që janë të papranueshme. Diskutuam se kush ishte përgjegjës. Mbështetësit e Bashës ishin përgjegjës. Unë e kam thënë çdo herë, takimi im ishte për këtë pjesë. Unë i qëndroj reagimit tim Basha, Berisha dhe Alibeaj nuk duhet më të jetë në krye të PD-së. Nëse procesi nuk futet në binarë apo në shina, jo nuk do të marr pjesë. Bardhit ja kam thënë: Nëse ju doni të bëni një Parti që do i shërbej vetëm atij që është kryetar, mua nuk më keni. Unë jam për parti demokratike siç ka qenë në vitin 2021. Nëse nuk e prodhojmë një gjë të tillë, nuk kemi pse lodhemi kot. I kam kërkuar që të sqarojë pozicionin e tij, sqaroi se distancohet dhe se nuk e ka ditur fare. E ka marrë vesh në mëngjes këtë gjë. Nuk jam për një proces që sjell Bashën në krye të PD”, deklaroi Korreshi.