BREAKING NEWS

The number of new cases decreases, 9 victims in Albania

The number of new cases decreases, 9 victims in Albania
x
BREAKING NEWS

The decision for Berisha? Lulzim Basha makes a sensational statement: I do not intend to leave the post of DP leader

The decision for Berisha? Lulzim Basha makes a sensational statement: I do not
x
BREAKING NEWS

Meeting of the Commission of Inquiry for April 25, 2 representatives are elected for the regulation (Names)

Meeting of the Commission of Inquiry for April 25, 2 representatives are elected
x
BREAKING NEWS

Lekë in exchange for the vote on April 25, SPAK closes investigations for Denis Xholin and Abjon Çeku

Lekë in exchange for the vote on April 25, SPAK closes investigations for
x
BREAKING NEWS

Gathered the parliamentary group today, the movement that Lulzim Basha is preparing is revealed, here is what will happen on Wednesday

Gathered the parliamentary group today, the movement that Lulzim Basha is
x
BREAKING NEWS

Politics in black / COVID-19 takes the life of former US Secretary of State (NAME + PHOTO)

Politics in black / COVID-19 takes the life of former US Secretary of State
x
BREAKING NEWS

Bitter news! Fatos Lubonja in mourning, loses his dear family man

Bitter news! Fatos Lubonja in mourning, loses his dear family man
x
BREAKING NEWS

"Storm" in the State Police / The movements of Gledis Nano, who are the new police directors throughout the country, are revealed (NAMES)

"Storm" in the State Police / The movements of Gledis Nano, who are
x

Politike

Frrok Çupi warns 'TERMET' in the Democratic Party, reveals what is behind the clashes between Basha and Sali Berisha supporters: Here is who is 'laundering money in Tirana'

Frrok Çupi warns 'TERMET' in the Democratic Party, reveals what

Well-known analyst Frrok Çupi has commented on the recent clashes in the Democratic Party. Çupi says that Lulzim Basha referred to Sali Berisha when he spoke about the 'sludge of the PD government' that 'is laundering money in Tirana'.

Full comment by Frrok Çupi

This fall of the bark fall

Peel? PD The PD itself, in a sense, is a symbol of the nut. When I look at how the old PD is being 'peeled off', one of the mottos of the Berisha government comes to mind. He had said endlessly: 'Let's plant walnuts, walnuts, let's plant walnuts!'. And now the fruits are being peeled and the old political leaves are falling.

The chairman of the Democratic Party used the word 'sludge' inappropriately, while the self-proclaimed deputy threatened as 'sludge', not because he was insulted, but because he did not see himself as 'sludge'. In fact, the process that is happening now in the DP is not a process of 'sludge', but it is a process of 'peeling'. The PD chairman when he attacked them as 'sludge' did it in vain and scared the people. The mass of soil in the streets, for example, like the mass that fell today on the new road of the Vlora River and where a democrat denounced, (this is called sludge) scares people. The DP no longer intimidates anyone, and therefore the word implying the danger of soil and mud can no longer be used. From the moment when the United States dismantled the 'Berisha' danger, it was seen that the PD no longer has teeth; now rolls like nuts in the fall. Now Berisha can neither become chairman of the Democratic Party, nor prime minister, nor chicken brigadier, neither kill nor burn the place. Since May 19, when he was hit by America, his clique is releasing its skin.

The peel is being peeled piece by piece and carefully:

1. First remove the capsule necklace.

Just like in the old houses with enmity when someone comes armed and drops the necklace. Yesterday, the deputy chairman of the Security Committee, Noka, was fired. He was fired from the 'security commission', but not from senior political posts. He is a member of the Politburo, a member of the Central Committee of the Democratic Party, etc .; but was not removed from there. It was simply fired by 'Security'. Do you know why this happens? Because those who are flesh and blood with Berisha, should not have anything to do with Security; with soup and with others, it's ok. Berisha himself is

nën vëzhgim nga Shtetet e Bashkuara si rrezik për ‘Sigurinë’. Që prej vitit 2017, në PD dhe LSI nisi përgatitja e molotovëve dhe atentateve, si në kohën e terrorizmit të ‘Berishës së parë’. Në fillim të vitit 2021 në vendin tonë u zhvillua manovra më e madhe e ushtrisë amerikane dhe iu dëshmoi ‘arrorëve’ të këtushëm: “Eeej, jemi këtu!”. Gjatë gjithë kohës Aleati i Madh është me syrin mbi faktorët që duan të sjellin konflikt, terrorizëm dhe kaos… Ja, për këtë arsye, ata që kanë lidhje me të kaluarën në PD, ‘qërohen’ si lëvozhgë, nga Siguria fillimisht; me të tjerat le të vijnë vërdallë sa të duan, nga Kukësi në Gjirokastër.

2.Po zhvishet klika që u zhyt në korrupsion:

Shikoni kush po turfullon pse u përjashtua Berisha nga Grupi Parlamentar…, pastaj Noka, pas Nokës një Nokë tjetër… Janë ministrat, zëvendësit, drejtorët ose edhe vetë kryetarja e Kuvendit dhe Presidenti. Të paktën tetë vjetët e fundit këta u zhytën në grabitje e në korrupsion të paparë, derisa i qëruan me votë. Tregojnë bojaxhinjtë se kur hyjnë në shtëpitë e tyre qelbet erë ‘dollarë i ndenjur’ në dyshekë. Vetë Muli që u shkarkua nga ‘Siguria’ paska deklaruar se ka mbi 5 milionë euro. Gjatë tetë vjetëve në qeverisje nuk mbeti asgjë për vendin, përveç 500 metër katror tortë dhe një shqiponjë e rrafshët në Laprakë. Edhe nga 20 milionë arrat që mbolli Berisha në vitin 2011, sot nuk është asnjë për bè…

Këta po tremben të gjithë bash prej kësaj katastrofe. Strazimiri u tremb dje e tha ‘ky është alarm i kuq’. Shehu i famshëm i preshit në Lushnjë tregoi ‘nderin lakuriq’ e tha se ‘unë e Berisha kemi dhënë dorëheqjen, qërohuni edhe ju’. Jozi është trishtuar katolikisht me fatin e Mulit dhe ka thënë se ‘e mbyti Ramën, prandaj…’. Spaho thotë se  shikon një ‘litar’, por nuk thotë ku… Të gjitha perceptimet janë me shkërmoqjen, o si lëvozhgë, o si kërp litari, o si presh, o si ‘mbytje’. Në fakt kjo që po ndodh është ndarja e Partisë Demokratike nga kasta e vjetër dhe e degraduar.

3.

Po qërohet Luli nga ‘parazitët’.

Lulzim Basha ka hyrë në rrugën për t’u bërë kryetar i vërtetë i PD. Dje, kur foli për ‘llumin e qeverisjes së PD’ që ‘po lan paratë në Tiranë’, foli me Berishën. Berisha është i treguar me gishtin e Amerikës si i korruptuar, si larëse parash me të bijtë dhe si minë për shtetin demokratik. Luli e di mirë çfarë e pret Berishën dhe po shkëputet prej tij, që të mos e marrë përroi. Ndërkohë po jep sinjale se do të ndërtojë

një PD pa berishizëm, pa histori krimi, pa biografi terrori, pa lidhje me terrorizmin, pa urrejtje ndaj shqiptarëve, pa mashtrim e vulgaritet. Luli ka aleat Shtetet e Bashkuara edhe për formimin e vërtetë të PD.

Pasi frutit t’i bjerë lëvozhga e vjetër, atëherë do të ndodhë kjo.

It would be the greatest effort, just like the effort of Sisyphus, to reach this peak, of course. But Basha apparently has the chance of 'old stuff'. These are falling on their own, one by one, boiling, getting ugly and going through the waters… This is the political autumn of this year. No one can say for how long the PD will be cleansed of the 'parasites' crawling under the armpits. Even the PD government itself could not have known, when it threw the deceptive slogan for planting walnuts, that one day it would find itself just a peel.

But here we are, it is happening and they are screaming from the crumb./FJALA.AL