BREAKING NEWS

Black in Albanian cinematography! The famous actor passed away at the age of 70

Black in Albanian cinematography! The famous actor passed away at the age of 70
x
BREAKING NEWS

Covid-19 in Albania / Over 1000 infected, 8 victims registered in the last 24 hours

Covid-19 in Albania / Over 1000 infected, 8 victims registered in the last 24
x
BREAKING NEWS

Ardian and Florenc Çapjas right wing executed with firearms in Belgium

Ardian and Florenc Çapjas right wing executed with firearms in Belgium
x
BREAKING NEWS

34-year-old Albanian executed in Ekudor by bullets (NAME)

34-year-old Albanian executed in Ekudor by bullets (NAME)
x
BREAKING NEWS

After the closing of the schools, Minister Evis Kushi comes out with the important announcement for the parents

After the closing of the schools, Minister Evis Kushi comes out with the
x
BREAKING NEWS

"It is happening now at ...", Kreshnik Spahiu publishes the photo of Ilir Meta that is being distributed quickly and says bluntly: He has gone for fur!

"It is happening now at ...", Kreshnik Spahiu publishes the photo of
x
BREAKING NEWS

Black media / Famous Albanian journalist dies (NAME)

Black media / Famous Albanian journalist dies (NAME)
x
BREAKING NEWS

The Municipality of Tirana demands an international investigation into Armando Duka, it is revealed what the Albanian, American and British team of lawyers have been preparing for two weeks

The Municipality of Tirana demands an international investigation into Armando
x

Bota

"Russia may be preparing an attack on Ukraine", White House: US concerned

"Russia may be preparing an attack on Ukraine", White House: US

The United States has expressed concern that Russia may be preparing to intervene in Ukraine soon, fabricating a pretext for war if diplomacy fails to meet its targets, the White House said Friday.

Talks between the United States, its European allies and Russia over the deployment of tens of thousands of Russian troops along Ukraine's border ended without result this week, with no concrete plans to meet again. The cyber attack on Ukraine has further fueled tensions.

A White House National Security Council spokesman said it was not yet clear who was responsible for the cyber attack, but that President Joe Biden had been informed.

"We are in contact with the Ukrainians and have offered our support as Ukraine investigates the consequences and its nature and takes action against the incidents," the spokesman said.

President Joe Biden has warned of dire economic consequences for Russia if Russian President Vladimir Putin undertakes an intervention in Ukraine. Russia denies having any plans to attack Ukraine and has urged NATO to halt its eastward expansion and provide security guarantees proposed by Russia. The United States and NATO have rejected the requests.

White House Press Secretary Jen Psaki told reporters that the United States was concerned that the Russian government might be "preparing for an intervention in Ukraine that could result in widespread human rights abuses and war crimes if diplomacy fails to meet its objectives. "

"As part of its plans, Russia is setting the stage for a pretext for an invasion, including sabotage and intelligence operations, to be used to accuse Ukraine of plotting an imminent attack on Russian forces in Ukraine. eastern. ” said Mrs. Psaki.

The Russian military "plans to begin these activities a few weeks before a military intervention, which could begin in mid-January to mid-February," she said.

Zëdhënësja tha se nëse Presidenti rus Vladimir Putin ndërmerr hapa të tillë, Shtetet e Bashkuara do të përgjigjen ashpër.

“Nëse ata vendosin të angazhohen në negociata dhe bisedime diplomatike, ne do të jemi shumë të hapur dhe shpresojmë që (Moska) ta bëjë një gjë të tillë. Por në fund të fundit, është një zgjedhje që u takon atyre,” tha ajo.

Operacion i mundshëm provokues

Një zyrtar amerikan tha se Shtetet e Bashkuara kanë informacione që tregojnë se Rusia ka pozicionuar tashmë një grup operativësh për të kryer një operacion provokues në Ukrainën lindore.

“Operativët janë të trajnuar në luftën urbane dhe në përdorimin e eksplozivëve për të kryer akte sabotimi kundër forcave pro-ruse” tha zyrtari, i cili foli me kushtin që të mos identifikohet.

Zyrtari tha gjithashtu se të dhënat tregojnë se “aktorë të përpjekjeve të ndikimit rus tashmë kanë filluar të fabrikojnë provokime në mediat shtetërore dhe sociale për të justifikuar një ndërhyrje ruse dhe për të shkaktuar përçarje në Ukrainë.”

Zëdhënësi i Pentagonit John Kirby tha se duke u nisur nga shembujt e historisë, vështirë që këto lloj aktivitetesh të bëhen pa dijeninë e udhëheqësve të lartë rusë.

I pyetur nëse ushtria amerikane do të vazhdojë të mbështesë forcat ukrainase në rast të një pushtimi rus, zoti Kirby tha: “Ne i kemi dhënë dhe do të vazhdojmë t’i ofrojmë ndihmë sigurie Ukrainës për mbrojtjen e saj.”