BREAKING NEWS

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the untold stories of the couple who married in power and divorced in opposition, from the luxurious villa with 11 toilets, the palm trees that were brought by helicopter, the...

How Meta-Kryemadhi became millionaires during 30 years in politics, here are the
x
BREAKING NEWS

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes high-ranking officials, politicians, media leaders and their families, the details of the big operation are disclosed

SPAK issues 19 arrest warrants for Tirana's incinerator, the list includes
x
BREAKING NEWS

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the former prime minister defended the analyst for the villa in Golem who is being investigated by SPAK and "swallowed" all the slanderous accusations that they have exchanged with ...

Does the UDB agency connect Sali Berisha and Baton Haxhiu, this is how the
x
BREAKING NEWS

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of the DP makes way for Argita and prepares to crown his daughter on the throne with the July 12 protest, Gaz Bardhi ends up as a "squeezed lemon"

Sali Berisha did not have a mandate according to the Constitution, the head of
x
BREAKING NEWS

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run, here are the transfers of hundreds of thousands of euros by Albanian taxpayers to Swiss offshores, SPAK reveals that the businessman who is helping him in Lugano is accused of money la...

The incinerators' money guarantees Arben Ahmetaj's life on the run,
x
BREAKING NEWS

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the scandals in which the deputy prime minister is involved, from investigations into incinerators, corrupt tenders, contracts, privatizations and up to scandalous firms for giving public lands

Belinda Balluku "mountain" with reports to SPAK, here are all the
x
BREAKING NEWS

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation deadlines for Arben Ahmetaj by 3 months and send summons to the oligarch who is accused of money laundering

Strong developments within SPAK, the prosecutors extend the investigation
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why the divorce of Ilir Meta and Monika Kryemadhi cannot save them from the shackles and the strong reason that DASH senior official Richard Nephew avoided meetings in Tirana with the 'R...

Spartak Ngjela reveals the "bombastic" behind-the-scenes: This is why
x

Aktualitet

The scandal of the Oncology hospital/"Please put someone in the system", the interceptions of the abuse scheme come out, the bridge between the pharmacies and the doctors was the head nurse: Naqellari's job is over immediately, don't agree to do any favors in...

The scandal of the Oncology hospital/"Please put someone in the

New details have come to light regarding the scandal in the Oncology hospital at QSUT, where doctors and employees were involved in a scandal with cancer patients. It is known that in the investigation file, several wiretaps documenting the abuse scheme have been revealed.

From the interceptions, the roles of the persons involved in this abuse scheme have also been revealed. It is learned that a special role and the main protagonist was the Oncology nurse, Afrim Ruçi. In many cases, he played the role of a realtor and served as a bridge between doctors, but also patient pharmacies to provide chemotherapy drugs. Also, in these interceptions, advice is given to the people involved in this scheme, not to do any favors at the time when Dr. Elidoni would be on duty, as they would have problems.


INTERCEPTIONS:

Approaching good morning. I am the soldier we communicated with. I have dad's chemo today, do we have medicine. DOCTOXEL and Afrimi responds to: Mgjs. Okay.
On 04/12/2023 at 15:09 Afrimin is called by a number

Approach: Hey Rudi.

Rudi: Please put someone in the system to do what I ask.

Approach: Do I do better tomorrow?

Rudi: No no, do you have Keta there?

Approach: Good, well, come on, I'll look for them. 6 vials huh? Rudi: Yes, 6 vials.

On 01/12/2023 at 10:27 another person calls.

Approach: Hello

Phone number: Approach, hello, I am the husband of that Bianusha we were discussing in those conversations. Don't find any opportunity to do it today because I have that kimono weekly, in honor of being in trouble. You can't help me with one, so she's a week old, we bought as many hairs on her head and I'm waiting for you on the 5th.

Afrim: Let me tell you in a moment that I am in pediatrics with the child. Phone number: OK tell me I'm ready to go straight away.
On 01/12/2023 at 09:27 another number called
. Phone number: Come, I took a friend of yours and mine together, I have her up here A. Daja.

Approach: Ok, good.
On 30/11/2023 at 15:15 you receive an SMS:

Sms Text: Tomorrow morning I will wait for the signature that the month has ended. Klm
On 11/30/2023 at 1:01 p.m. he received an SMS:

Sms: What are we doing? How are you? Please urgently take these patients to the pharmacy, I can't wait any longer.
On 30/11/2023 at 13:52 he wrote a phone number: If you are free, can I come and meet you for a while?
On 30/11/2023 at 10:22 a number calls him.

Approach: Hi Besa.

Besa: There is no medicine?

Approach: Yes, not at the moment, we are waiting to come,

Besa: I talked to Mirela, she didn't tell me we don't have any. He said to me 'who gave you this?!'.

Approach: Nest? Mirela says so

Besa: Unë e dua sa më shpejtë se kam vajzën që niset për Angli t’i them rruga mbarë të paktën.

Afrimi: Hajde se do të bëj të pamundurën Afrimi.
Në datën 14/12/2023 në orën 13:38 Afrimi merr një telefonatë

Afrimi: He vëlla.

Telefonata: Do vijë një nga Kukësi, ma ndihmo të lutem mi afro cik kimioterapitë. Bëje për hatrin tim. Ku je ti?

Afrimi: Unë jam lart në zyrë.

Telefonata: Mire ja do vijë lart tek zyra kjo.
Në datën 14/12/2023 ne oren 11:31 ka një bisede si më poshtë vijon:

Afrimi: Alketa është një pacient i Sotiraqit për Erlotinib tableta.

Alketa: Ok.
Në datën 14/12/2023 në orën 10:14 Afrimi merr një telefonatë: O adash ca bën si ke qenë?

Afrimi: Mire adash ti ca bën?

Telefonata: Të’t pyes kam një mikun tim nga Përmeti që i ka dhënë rekomandim kurë ai kirurgu i Gjirokastrës për aty tek ju në date 24 janar. Po është pak vonë, na duhet diçka më shpejt se s’merr dot as kempin po nuk bëri konsultën aty.

Afrimi: Unë s’jam aty tani se jam tek urgjenca. Jepi numrin dhe të më presë. Është ai Elidoni sot aty o burrë ai s’fut pa planifikim. Ia ke nr. Atij ti?

Telefonata: Jo s’ja kam. Po Naqellari është aty?

Afrimi: Po o burrë fol me Naqellarin, i mbaron punë Naqellari direkt.

Telefonata: Po diskutojmë linjën Naqellari njëherë, po ashtu kalojmë tek ty.

Afrimi: Ok mirë, shumë mirë.

Gjina: Është një njeriu i Megit që punon në Drejtori.

Emiljano: Prit, prit. Mos na ngatërroni në ditët e Elidonit. Mos pranoni të bëni asnjë nder në këtë ditë se nxirrte shumë problem

Gjina: Unë i premtova por jo sot

Emiljano: Hajde se flasim hajde.

Gjykata e Tiranës ka caktuar 7 masa "arrest shtepie" dhe "detyrim paraqitje" për mjekët e spitalit Onkologjik ku dhe u raportua skandali. Prokuroria e Tiranës ka zbardhur skenën abuzive, në të cilin ishin përfshirë mjekë dhe specialist të Onkologjikut në Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” në Tiranë në bashkëpunim me njëri-tjetrin kanë shpërdoruar detyrën, pasi në vend që të jepnin shërbim për pacientë me sëmundje tumorale, bënin të kundërtën, duke i orientuar ata drejt spitaleve private më qëllim përfitimin ekonomik. 

Në njoftim thuhet se nga ana e Prokurorisë u arrit të dokumentohen raste të blerjes së ilaçeve me vlera të konsiderueshme për kimioterapi nga farmaci të cilat këto medikamente i tregtonin pa pullën fiskale dhe me kod të prishur duke krijuar dyshimin në lidhje me autenticitetin e këtyre barnave. Gjithashtu po nga hetimet e kryera ka rezultuar se në Spitalin Onkologjik prej vitit 2021 është instaluar një Aparaturë Kobalto-Terapie për trajtimin e pacientëve të diagnostikuar me sëmundje tumorale, pajisje kjo që mësohet se nuk është shfrytëzuar.

But the abuse scheme did not stop only with the orientation to the private hospital owned by one of the accused, the doctors in question also directed their patients to private pharmacies for medicines. For the latter, the possibility is not excluded that they were supplied by oncology doctors for the extraction of medicines from the hospital for sale in their private pharmacies.