BREAKING NEWS

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin detajet e para

E rëndë/ Gjendet i vdekur shtetasi në një hotel, dalin
x
BREAKING NEWS

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh detaje për akuzat e Ahmetajt: Mund të ndjekë edhe rrugën e arratisjes si Adriatik Llalla

"Të presim thesin e lekëve në kurriz?" Gazetari zbardh
x
BREAKING NEWS

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama, kërkon sqarime nga OKB: Gabim serioz apo lapsus? Jepni sqarime menjëherë

“Marrëveshja Beograd-Prishtinë?!”/ Reagon Rama,
x
BREAKING NEWS

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon prapaskenat: Ja çfarë po
x
BREAKING NEWS

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet pas hekurave, ja ku ndryshon me Saimir Tahirin

Akuzat mbi Arben Ahmetajn, Kreshnik Spahiu zbardh prapaskenat: Rrezikon 10 vjet
x
BREAKING NEWS

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/ Çfarë po paralajmëron Artan Hoxha? Ja mesazh i koduar që jep nga Shkupi

“Mikun mbaje pranë, armikun edhe më pranë”/
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh skemën që po përdoret: Arben Ahmetaj do arrestohet kur Rama të jetë në këtë shtet, jo rastësisht...

Kreshnik Spahiu plas deklaratën ‘bombë’ dhe zbardh
x
BREAKING NEWS

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat mund të rrudhen deri në…

A po zhduk provat Ahmetaj? Spahiu zbardh prapaskenat dhe zbulon skenarin: Akuzat
x

Ekonomia

Turqia ‘frenon’ arkat e domateve në BE, prodhimi shqiptar ‘tundon’ Bullgarinë

Turqia ‘frenon’ arkat e domateve në BE, prodhimi shqiptar

Tërmeti në Turqi ka ‘lëkundur’ edhe tregon e prodhimeve, duke ndaluar eskportin e domates drejt BE-së, pasi është ulur prodhimi dhe rritur ccmimi.

Ndalimi është aktualisht në fuqi deri më 14 prill.

Turqia eksporton domate në 54 vende të Bashkimit Europian. 

Bullgaria renditet e treta për importin të domates nga Turqia dhe në kushtet e prodhimit vendas gjithnjë në rënie, importet po rriten çdo vit. Sipas statistikave, vitin e kaluar Bullgaria ka eksportuar 88.000 ton domate, prej të cilave afro 56.000 tonë nga Turqia. 

Pjesa tjetër janë nga Shqipëria, Greqia dhe Maqedonia e Veriut. Dhoma e Tregtisë “Fruta dhe Perime” parashikon se pezullimi i importeve do të sjellë rritje shtesë të çmimit të domateve në Bullgari.

Sivjet, situata me domatet e prodhuara në Bullgari është edhe më e vështirë, pasi shumica e serave nuk kanë mbjellë, nga frika e falimentimit për shkak të çmimeve të larta të gazit. Komisioni i Bursave dhe Tregjeve të Mallrave beson se pezullimi i importit do të çojë në mungesë të domateve në të gjithë tregun europian dhe në mënyrë të pashmangshme do të ndikojë edhe në çmimet në Bullgari.

"Ne do të kompensojmë me importe nga Shqipëria, Maqedonia dhe Greqia. Nuk pres që të ketë ndryshime në kushtet e tregut, por kjo do të çojë në mbajtjen e çmimeve më të larta të domateve," tha Vladimir Ivanov, kryetar i komisioni i këmbimit të mallrave dhe tregjet.

Kontrolli i sotëm në tregjet e kapitalit tregoi se çmimet e domateve janë në nivelet e javës së kaluar dhe shiten nga 5 deri në 6.50 leva(3-4 euro) për kilogram dhe sipas tregtarëve çmimet e tyre janë vazhdimisht në rritje.

Domatet e para serrë në Bullgari , edhe pse në sasi të kufizuar, do të dalin në fund të marsit. Për adhuruesit e sallatave, e vetmja gjë qetësuese është se në dimër domatja nuk është ushqim tradicional dhe mund të zëvendësohet me perime të tjera.