BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Ekonomia

Shoqatat e biznesit do të “shkrihen” në një Dhomë Kombëtare Ekonomie, viti i parë me tarifë zero

Shoqatat e biznesit do të “shkrihen” në një

Të gjitha shoqatat e biznesit dhe dhomat e tregtisë do të shkrihen, për tu bashkuar në një të vetme: Dhoma Ekonomike Kombëtare. “Të gjitha subjektet tregtare të regjistruara në Qendrën Kombëtare të Biznesit do të jenë anëtare të Dhomës Ekonomike Kombëtare, me përjashtim të subjekteve që janë anëtarë në dhoma apo urdhra profesionalë të krijuar me ligj të veçantë”, thuhet në relacionin e projektligjit të qeverisë të hedhur në konsultim publik. Në projektligj, thuhet se subjektet tregtare dhe bizneset e vogla janë të detyruara të regjistrohen në dhomë duke paguar një tarifë vjetore 1 mijë lekë. Vetëm për vitin e parë të krijimit të dhomës që është 2025-a, nuk do të paguhet tarifë pasi është periudhë tranzitore dhe mbështetet nga buxheti i shtetit. Sipas relacionit kostoja për krijimin dhe funksionimin e dhomës në dy vitet e para përllogaritet në 140 milionë lekë. Ndërsa në vitet e tjera, të ardhurat e dhomës do të sigurohen nga tarifat e anëtarësisë, tarifat e shërbimeve që ofron, kontributet të donatorëve apo burimeve të tjera, të cilat nuk bien ndesh me legjislacionin. Më bashkimin e shoqatave dhe Dhomave në një të vetme, synohet sipas projektligjit që të krijohet një organ publik që lobon për politikat në fushën e ekonomisë, përcjellë zërin e anëtarëve të saj në proceset e hartimit të legjislacionit, ndihmon në rritjen e kapaciteteve të bizneseve, nxit konkurrencën në vend dhe shërben si një urë lidhëse për të bashkërenduar nismat me aktorët e tjerë që veprojnë në këtë fushë. Kjo nismë e propozuar nga Ministria për Sipërmarrjen dhe Klimën e Biznesit është kundërshtuar nga 19 shoqata biznesi e Dhoma Tregtie, të cilat pak javë më parë në një letër drejtuar këtij institucioni i shprehen kundër anëtarësimit me detyrim në dhomën kombëtare. Po ashtu ata pohojnë se nuk ka ndonjë argumentim se përse bëhet kjo lëvizje dhe as nuk ka një analizë mbi produktivitetin e dhomave e shoqatave aktuale të sipërmarrjes.

Më të lexuarat