BREAKING NEWS

“Tërmet!”/ Media rumune publikon faktet dhe shkruan për ndryshimet rrënjësore që pritet të ndodhin:Harta mund të ndryshojë, Shqipëria dhe Kosova do bashkohen

“Tërmet!”/ Media rumune publikon faktet dhe shkruan për
x
BREAKING NEWS

Ditë e trishtë për kinematografinë/ Ndahet nga jeta aktori i njohur shqiptar (EMRI+FOTO)

Ditë e trishtë për kinematografinë/ Ndahet nga jeta aktori i
x
BREAKING NEWS

Thellohet përplasja mes presidencës dhe Qeverisë/ "Shkel kushtetutën dhe autonominë e pushtetit vendor", Ilir Meta del me vendimin më të fundit

Thellohet përplasja mes presidencës dhe Qeverisë/ "Shkel
x
BREAKING NEWS

“Provat për shpalljen ‘non-grata’ i siguroi FBI dhe CIA”, Spartak Ngjela plas ‘bombën’ për Sali Berishën

“Provat për shpalljen ‘non-grata’ i siguroi FBI dhe
x
BREAKING NEWS

Ulsi Manja me ‘dorë të fortë”, del me paralajmërimin e rëndësishëm

Ulsi Manja me ‘dorë të fortë”, del me
x
BREAKING NEWS

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta piktori i njohur, një nga më të mirët në zhanrin e peisazhit (EMRI+FOTO)

Humbje e madhe për artin shqiptar, ndahet nga jeta piktori i njohur,
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela: Metën e Berishën i ka bërë bashkë korrupsioni dhe frika e SPAK, nuk trembet SHBA me “Foltore”, 3 makina policie duhen për t’i arrestuar

Spartak Ngjela: Metën e Berishën i ka bërë bashkë
x
BREAKING NEWS

Provokon sërish Berisha, Luftën Nacionalçlirimtare e cilëson vëllavrasëse, akuza partizanëve për gjenocid dhe krime

Provokon sërish Berisha, Luftën Nacionalçlirimtare e
x

Ekonomia

Shehi: Nga buxheti i 2022 nuk shoh asnjë përmirësim, qeveria duhej që të fokusohej tek rritja e pagave dhe e pensioneve

Shehi: Nga buxheti i 2022 nuk shoh asnjë përmirësim, qeveria

Deputeti opozitar Dashamir Shehi ka folur për buxhetin e vitit 2020 që u prezantua dje nga qeveria. Në një intervistë televizive, ai u shpreh se buxheti i vitit 2022 duhet të ishte një buxhet social dhe të fokusohej në rritjen e pagave dhe të pensioneve. Ai tha, se pas pandemisë dhe me rritjen e çmimeve, shoqëria ka nevojë për paga më të mira. “Shqipëria vazhdon që të notojë në informalitet. Nga ky buxhet nuk shoh asnjë përmirësim. Për gjykimin tim i kanë shpërndarë gabim. Borxhi publik shkon mbi 80 për qind. Borxhi ka qenë 66-67 brenda dy viteve janë marrë 12-13 për qind borxh. Është lek i madh, ne duhet të analizojmë ku shkoi ky borxh këtë vit. PPP po marrin 120 milionë lekë. Duhet të ishte orientuar në fushat sociale që do rrisim rrogat, pensionet. Në një vit të tillë shoqëria ka nevojë për disa paga më të mira pasi janë rritur edhe çmimet. Këta thonë do të rrisim pagat me 6 për qind. Unë do sugjeroja të rritje 15-20 për qind”, tha ai. Ndër të tjera, Shehi u shpreh, se nëse do të ulej informaliteti do të rriteshin edhe kontributet në pensione, por kjo gjë nuk i leverdis qeverisë. Sipas tij, kjo nuk lejon që të kryhet korrupsion. “Këto ide si pëlqejnë qeverisë, sepse ka dy thasë, një thes në investimet në ujësjellës, PPP, por edhe buxheti tjetër e rrit ekonominë pasi rrit konsumin. Ky blloku i madh i shpenzimeve nuk bie para për të bërë korrupsion sepse s’ke ku i mbledh lekët. Për këtë vit ta ndalojnë frymën e zhvillimi e të ndihmojmë të varfrit, të ndihmojmë rrogëtarët dhe në këtë mënyrë ulim dhe informalitetin. Ky nuk është buxhet as për të varfrit, as për nëpunësit është biznes që vijon të favorizojë PPP, ato do të vazhdojnë të pasurohen. Opozita s’ka asgjë në këtë mes. Opozita nuk e votoi. Ky do të ishte një qëndrim, pasi duhet të shohim si do të shpërndahet ky borxh. Asgjë e jashtëzakonshme nuk do të bëhet me buxhetin e vitit që vjen, duhet të ishte një buxhet social”, tha Shehi.