BREAKING NEWS

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali Berishën si Pinoçeti me barelë në burg dhe lidhjet e bashkëshortes së tij me Ervis Martinajn

Trondit Artan Hoxha: Ja dosja që do të çojë Sali
x
BREAKING NEWS

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe hetimeve ndaj Ballukut, Agaçit dhe Veliajt, pritet rikonfigurimi i plotë i qeverisjes para zgjedhjeve

Edi Rama shtyn kongresin pas zhvillimeve të fundit të SPAK dhe
x
BREAKING NEWS

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi frymëzohet nga Bashkimi Sovjetik, pas reagimit të Evi Kokalarit, vajza e Sali Berishës fshin postimin, Foltorja hyn në fazën e “ngrënies së vetes së vet”

Kandidatja kryesore në krye të “Foltores” Argita Malltezi
x
BREAKING NEWS

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga SPAK, nga ish-kryeministri, ministra, deputetë e kryebashkiakë dhe zbulon hetimin e sipërmarrësit shqiptar që tentoi t’i krijojë akses mafies ndërkombëtare në vendin tonë, si po blen krimi apartamen...

Dumani rendit pushtetarët që janë marrë nën hetim nga
x
BREAKING NEWS

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të rënda” të politikës, Altin Dumani jep detajet për Berishën, Ramën e Veliajn, flet për policët në shërbim të krimit dhe kërcënimet ndaj prokurorëve specialë, në ndihmë të SPAK 32 skuadra të përbashkëta hetimore...

Ja çfarë po ndodh me hetimet e “peshave të
x
BREAKING NEWS

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe “Sky” kanë rënë ministra dhe deputetë socialistë, Edi Rama gati t’i hedhë në “gojën” e SPAK për të shmangur rrëzimin nga pushteti, ja si ish-kreu i SHISH Visho Ajazi u përfshi në pazare me Saimir T...

Trondit Myslim Murrizi, në përgjimet e “EncroChat” dhe
x
BREAKING NEWS

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas “bombës” së KPA, ja emri pretendent që ka mazhorancën e votave në Këshill

KLP, kush do të zëvendësojë Alfred Ballën pas
x
BREAKING NEWS

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita Malltezit për t’u katapultuar në krye të partisë fut “zjarrin” brenda Rithemelimit, krahu i djathtë i Sali Berishës del hapur kundër vajzës së ish-kryeministrit

Plas sherri në çetën e “Foltores”, ambicia e Argita
x

Ekonomia

Pronat shtetërore mund të shkëmbehen me private, ndryshimet ligjore kalojnë në komisionet parlamentare, privati do paguajë për shembjen

Pronat shtetërore mund të shkëmbehen me private, ndryshimet

Pronat shtetërore do të mund të shkëmbehen me ato private të bizneseve të ndryshme. Ky vendim është pjesë e ndryshime ligjore të miratuara në komisionet parlamentare që rishikojnë aktin normativ për privatizimin dhe dhënien në përdorim shoqërive tregtare dhe institucioneve shtetërore të ndërmarrjeve apo objekteve të veçanta. Për qeverinë ligjërimi i shkëmbimit, vjen si rezultat i rasteve të ndodhura gjatë këtyre viteve, ku procedura e shkëmbimit është bërë me procedurë të posaçme, sepse ligji nuk e parashikonte. Këto ndryshime nuk kaluan pa debate të forta në komisionin e ekonomisë. “Do flas sa të dua. Ule zërin se po flas unë, pusho. Ligji për rregullimin e territorit është një ligj sektorial, dhe rregullimet në ligjin sektorial zoti Shalsi nuk mund ti rregullojmë me ligjin e privatizimit”, u shpreh deputetja e PD, Jorida Tabaku. Ndërsa deputeti socialist Erion Braçe kërkoi shpjegime se cilat prona mund të shkëmbehen. “Mund të më thoni rastet se kur mund të shkëmbehet prona, dhe kur nuk lejohet shkëmbimi me pronën private?”, pyeti ai. më pas fjalën e mori deputetja e PS, Blerina Gjylameti. “Kriteret për vlerësim e pronave që privatizohen apo shkëmbehet, format e privatizimit, mënyrat e shkëmbimit dhe rastet përjashtimore, përcaktohen me vendim të Këshillit të Ministrave”, tha deputetja Gjylameti. Po ashtu me ndryshimet e miratuara është vendosur që për projektet që do bëhen në prona shtetërore, kur duhet shembur objekti të paguhet aq sa është vlera e tij. Edhe në këtë pikë, sipas opozitës, fshihet pas interesi i bizneseve që duan të marrin pronat shtetërore. Pavarësisht debateve dhe akuzave në komision, projektligji u miratua me votat e mazhorancës dhe do të diskutohet në seancë plenare të enjten e 16 majit.

Më të lexuarat