BREAKING NEWS

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir Metës në Angli, udhëtimet e tyre të shpeshta dhe të pajustifikuara drejt Londrës, zbardhen detaje nga pasuritë e tij të fshehura në bankat e Zvicrës, Kongos, Qipros dhe San Marinos, dalin në skenë edh...

Ja kush janë 2 postierët që i pastrojnë paratë Ilir
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e SPAK, ja “asi i tij nën mëngë”, Evi Kokalari bën deklaratën e fortë

Ilir Meta po përgatit terrenin për të shpëtuar nga prangat e
x
BREAKING NEWS

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep fonde për shtesë personeli të BKH dhe këshilltarë ligjorë që do asistojnë prokurorët në luftën kundër korrupsionit

Altin Dumani akuzon Edi Ramën se ka bllokuar punën e SPAK, nuk jep
x
BREAKING NEWS

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e zezë” e kompanisë, tërhiqen nga 600 milionë euro investime pa asnjë pikë nafte, bie propaganda e fondit 500 milionë euro të pensioneve të kryeministrit

SHELL i plas “bombën” Edi Ramës, Shpiragu “gropa e
x
BREAKING NEWS

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë pazare me qeverinë në Shqipëri, “Freedom House” jep alarmin, prania e korrupsionit, tentativat e vazhdueshme të Berishës për të destabilizuar vendin dhe sabotuar SPAK shqetësuese, zbardhet raporti ...

Ja kush janë familjet që kontrollojnë mediat dhe bëjnë
x
BREAKING NEWS

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në 2025 nuk do të jetë më kryeministër dhe po fituan socialistët me vota, ja rreziku që e pret

“Bomba” e Bardhyl Resos: Edi Rama ka dosje në SHBA, në
x
BREAKING NEWS

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po bëhet “kurban” i tij, çifti në krizë të thellë pas fundosjes nga SPAK

Monika Kryemadhi shpërthen kundër Ilir Metës, aludon se po
x
BREAKING NEWS

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe nënës së saj që vuri në lëvizje SPAK, i gjithë burimi i pasurisë përrallorë të familjes “Meta” i ka tek dhurimi i 500 m2 tokë dhe kursimi i 5 milionë lekëve, pallati dhe vila e tyre “mbinë si me ...

Ja lëvizja e dyshimtë e parave mes Monika Kryemadhit dhe
x

Ekonomia

"Platformë mbështetëse për...", formohet Shoqata e Blegtorëve Prodhues të Qumështit: Ky veprim vjen si përgjigje ndaj mungesës së zërit kolektiv

"Platformë mbështetëse për...", formohet Shoqata e

Fermerët në Shqipëri janë bërë bashkë për të themeluar Shoqatën e Blegtorëve Prodhues të Qumështit. Kjo shoqatë është krijuar në bashkëpunim me fermerët e jugut dhe të veriut, ndërkohë që synon të jetë një platformë mbështetëse për të gjithë ata që jetojnë dhe varen nga blegtoria. BPQ kërkon të adresojë sfidat kryesore me të cilat përballet komuniteti blegtoral, duke përfshirë mungesën e mbështetjes shtetërore adekuate, sfidat ligjore dhe problemet me skemat mbështetëse që prekin drejtpërdrejt zhvillimin dhe qëndrueshmërinë e sektorit

Njoftimi i plotë:

Në një hap të rëndësishëm për komunitetin blegtoral në Shqipëri, një grup fermerësh nga jugu, qendra dhe veriu i vendit kanë bashkuar forcat për të themeluar Shoqatën e Blegtorëve Prodhues të Qumështit (BPQ). Ky veprim vjen si përgjigje ndaj mungesës së zërit kolektiv dhe mbështetjes adekuate për blegtoret në vend, duke shënuar një moment kthesë në përpjekjet për të adresuar sfidat e sektorit.

Shoqata BPQ synon të jetë një platformë mbështetëse për të gjithë ata që jetojnë dhe varen nga blegtoria, një sektor kyç për ekonominë dhe mirëqenien rurale në Shqipëri. Anëtarët e saj, të cilët përbëjnë një spektër të gjerë të fermerëve që merren me mbarështimin e gjedhëve, dhive dhe deleve, janë të vendosur të punojnë së bashku për të promovuar një mjedis më të drejtë dhe mbështetës për të gjithë blegtoret.

BPQ kërkon të adresojë sfidat kryesore me të cilat përballet komuniteti blegtoral, duke përfshirë mungesën e mbështetjes shtetërore adekuate, sfidat ligjore dhe problemet me skemat mbështetëse që prekin drejtpërdrejt zhvillimin dhe qëndrueshmërinë e sektorit. Shoqata do të punojë për të sjellë ndryshime pozitive përmes dialogut dhe bashkëpunimit me të gjithë aktorët relevantë, duke synuar të sigurojë një të ardhme më të ndritur për blegtoret dhe sektorin e blegtorisë në tërësi.

Në një vend ku sfidat e bujqësisë dhe blegtorisë ndikojnë në të gjithë spektrin e jetës rurale, iniciativa e BPQ është një shenjë e qartë e përkushtimit dhe vullnetit të fermerëve për të ndërtuar një të ardhme më të mirë. Shoqata fton të gjithë blegtoret që të bashkohen në këtë lëvizje, të japin kontributin e tyre dhe të punojnë së bashku për të përmirësuar kushtet dhe mundësitë në sektorin e blegtorisë.

Ky është një thirrje për unitet dhe veprim. BPQ beson se patriotizmi nuk shfaqet vetëm në momentet e mëdha kombëtare, por edhe në përpjekjet e përditshme të atyre që ushqejnë dhe mbështetin komunitetet e tyre përmes punës së tyre në bujqësi dhe blegtore. Ky është patriotizmi i vërtetë – të mbjellësh, të ushqesh dhe të ndihmosh në rritjen e vendit tënd. Ju ftojmë të bashkoheni me ne në këtë udhëtim dhe të jeni pjesë e ndryshimit që dëshironi të shihni në sektorin e blegtorisë në Shqipëri. Së bashku, mund të ndërtojmë një të ardhme më të mirë për të gjithë. Mirëpresim pjesëmarrjen dhe kontributin tuaj.

Më të lexuarat