BREAKING NEWS

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri “gropën” në SPAK Ilir Metës, nga udhëtimet e luksit nëpër Evropë, shpenzimet për shërbime estetike, deri te bisedat në celularin e saj ku bëheshin pazare me ministra, drejtorë e biznesmenë, ish-pres...

Prapaskenat e divorcit, ja si Monika Kryemadhi i bëri
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria që ka kaluar në emër të vjehrrës, kunatit dhe babait të tij, në fund do ia sekuestrojnë të gjitha paratë, personazhi që e denoncoi në SPAK zbardh informacionet e fundit nga hetimet...

Ilir Meta rrezikon deri në 15 vite burg, si do e fundosë pasuria
x
BREAKING NEWS

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për biletat e avionit dhe dietat jashtë vendit, nuk ekziston asnjë dokument për zv/kryeministren që provon takimet e saj zyrtare për të cilat janë bërë udhëtime ndërkombëtare

Kontrolli i Lartë i Shtetit nxjerr zbuluar Belinda Ballukun për
x
BREAKING NEWS

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema korruptive që përdorën për të vjedhur fondet e bujqësisë, nga kontratat false, te aplikantët që paguan përqindje të lartë që të fitonin, ja si u grabitën paratë me kompanitë e konsulen...

OLAF fundos Frida Krifcën dhe zinxhirin drejtues të AZHBR, ja skema
x
BREAKING NEWS

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës, prokurorët specialë janë në rrezik për shkak të pazarit Rama-Berisha, Lulzim Basha reagon ashpër dhe zbulon çfarë do bëjë nëse Gjykata e Lartë nuk vendos për vulën e PD para zgjedhjeve të 2025...

SPAK u ka prishur gjumin të paprekshmëve të politikës,
x
BREAKING NEWS

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor Ilir Meta për të shpëtuar nga arrestimi i SPAK njësoj siç ia hodhi paq me videon e Dritan Priftit

Brizida Gjikondi zbardh prapaskenat e forta: Ja skema që po përdor
x
BREAKING NEWS

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është bërë posaçërisht nga SPAK për të shkuar te Ilir Meta, shumë shpejt do të kemi komunikim akuze, ja pse ish-presidentit i janë mbyllur dyert e azilit, do ta sjellin si ‘pako postale’ në Shqipëri ...

Trondit juristi Romeo Kara: Operacioni ‘Metamorfoza’ është
x
BREAKING NEWS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt postit të zv/kryeministrit dhe drejtuesit të qarkut të Tiranës, Gjiknuri largohet nga Elbasani, Blendi Çuçi shkon në Fier, ja çfarë pritet të ndodhë brenda PS

Lëvizje në qeverinë  e Edi Ramës, Blendi Klosi drejt
x

Ekonomia

Fuqizimi i ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme, Gonxhja: Banka Hungareze e Zhvillimit, model i vlefshëm

Fuqizimi i ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme, Gonxhja: Banka

Ministri i Ekonomisë, Kulturës dhe Inovacionit, Blendi Gonxhja po zhvillon një vizitë zyrtare në Hungari, ku u takua për përfaqësues të Bankës Hungareze të Zhvillimit (MFB), bankë kjo me kapital shtetëror.

Ministri Gonxhja bëri të ditur se gjatë këtij takimi delegacioni që ai kryeson u njoh nga afër me aktivitetet kryesore të bankës, pjesë e strategjisë kombëtare për zhvillim ekonomik, orientuar nga Ministria hungareze e Ekonomisë Kombëtare.

Kjo bankë mbështet fuqizimin e ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme, si dhe menaxhon fondet në kuadër të programeve të Bashkimit Evropian.

“Kontributi i MFB-së në rritjen e balancuar ekonomike dhe përfshirjen e saj aktive në realizimin e objektivave strategjike është për t’u vlerësuar, ndaj i kushtojmë rëndësi bashkëpunimit me institucionet financiare shtetërore për të mësuar nga eksperienca të tilla të nxitjes së investimeve dhe zhvillimit ekonomik”, tha Gonxhja në një postim në rrjetet sociale.

Sipas tij, përvojat dhe praktikat e suksesshme të Bankës Hungareze të Zhvillimit (MFB), janë një model i vlefshëm për Shqipërinë, duke ndihmuar në nxitjen e sipërmarrjes dhe inovacionit.

Shkëmbimet tregtare mes dy vendeve tregojnë rritje. Në vitin 2023 shkëmbimet tregtare mes dy vendeve llogariten 32609 tonë në sasi dhe gati 8 miliardë lekë në vlerë.