BREAKING NEWS

Kush janë 10 kandidatët që mbeten në garë për fitimin e “Topit të Artë” (Lista)

Kush janë 10 kandidatët që mbeten në garë për
x
BREAKING NEWS

U qëllua me plumb pas shpine, ndërron jetë ish-deputeti, Pashko Ujka

U qëllua me plumb pas shpine, ndërron jetë ish-deputeti, Pashko
x
BREAKING NEWS

Pashko Ujka në gjendje të rëndë, familjarët e tij kërkojnë gjak

Pashko Ujka në gjendje të rëndë, familjarët e tij
x
BREAKING NEWS

Spartak Ngjela flet me emra, paralajmëron arrestime “bombë” në nivele shumë të larta të politikës shqiptare: Goditja që do të marrë Sali Berisha së shpejti...

Spartak Ngjela flet me emra, paralajmëron arrestime
x
BREAKING NEWS

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të pazareve, nuk kanë çfarë humbin dhe duan kreun e opozitës, pas 11 dhjetorit rrezikohet përplasje

Fatos Klosi: Meta po ndjek lojën e Berishës për shkak të
x
BREAKING NEWS

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e papritur: Në varreza me...

Kreshnik Spahiu publikon foton e Lulzim Bashës dhe bën komentin e
x
BREAKING NEWS

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40 për qind e buxhetit shkonte në xhepin e tij, paratë i transportonte me çanta

Fatos Tarifa plas “bombën”: Korrupsionin e futi Ilir Meta, 40
x
BREAKING NEWS

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike nga përfundimi i projektit gjigant: Do të bëhet një korridor lidhës i rëndësishëm Lindje-Perëndim

Kryeministri Rama uron 29 nëntorin dhe publikon videon me pamjet fantastike
x

Ekonomia

Dhoma Amerikane e Tregtisë rrëzon paketën fiskale: Nuk ka qëndrueshmëri, duhen konsultime

Dhoma Amerikane e Tregtisë rrëzon paketën fiskale: Nuk ka

Dhoma Amerikane e Tregtisë ka kritikuar paketën fiskale për vitin 2022. Me anë të një letre të firmosur nga presidenti i Dhomës, thuhet se projektligji për paketën fiskale bie ndesh me angazhimet publike qeveritare, planifikimet financiare dhe pritshmëritë. Dhoma Amerikane e Tregtisë shprehet se paketa fiskale dëmton klimën e besimit reciprok mes sektorit publik dhe atij privat sa i përket angazhimeve publike. Po ashtu në reagimin e saj, Dhoma Amerikane e Tregtisë shprehet e zhgënjyer mbi njoftimin e këtij projektligji pasi ishte miratuar nga Këshilli i Ministrave e ishte depozituar në Kuvend. Sipas tyre, kjo praktikë e përsëritur është në shkelje të ligjit nr. 146/2014 që ka të bëjë me periudhën kohore për të parë rekomandimet lidhur me projektligjin e propozuar. “Thyerja e angazhimit publik për një paketë fiskale të qëndrueshme me ndërhyrje të paktën njëherë në katër vjet. Pasi komuniteti i biznesit ka shprehur shqetësimin e vazhdueshëm, mbi ndryshimet e shpeshta mbi paketën fiskale dhe tatimet, si dhe në përshtatje me praktikat më të mira botërore, zyrtarë të lartë janë angazhuar publikisht për ndryshime njëherë në çdo 4-vjeçar. Për rrjedhojë, ky projektligj bie ndesh me angazhimet publike qeveritare, pritshmëritë dhe planifikimet financiare të komunitetit të biznesit dhe dëmton klimën e besimit reciprok mes sektorit publik dhe atij privat mbi angazhimet publike. Dhoma Amerikane vëren e zhgënjyer se u njoftua mbi projektligjet e paraqitura nga Këshilli i Ministrave mbi paketën fiskale 2022, pasi ato ishin miratuar nga Këshilli i Ministrave dhe ishin depozituar pranë Kuvendit. Kjo praktikë fatkeqësisht e përsëritur, është në shkelje të ligjit nr. 146/2014 “Për Njoftimin dhe Konsultimin publik”, i cili i kërkon autoriteteve shtetërore t’i ofrojnë palëve të interesuara një periudhë kohore të përcaktuar për të shqyrtuar dhe ofruar rekomandimet e tyre në lidhje me projektligjin/et e propozuar”, thuhet në letrën e Dhomës Amerikane të Tregtisë.

Dhoma Amerikane e Tregtisë kërkon konsultim

Lidhur me paketën fiskale, Dhoma Amerikane kërkoi shtyrjen e afatit të këtij projektligji teksa në letër kërkon që t’u jepet mundësi grupeve të interesit të ushtrojnë të drejtën e tyre për të ofruar sugjerime apo nevoja për përmirësim. “Për arsyet e mësipërme, Dhoma Amerikane kërkon shtyrjen e afatit të projektligjeve, nëpërmjet zbatimit te ligjit nr. 146/2014 “Për Njoftimin dhe Konsultimin publik”, duke i lënë mundësi grupeve të interesit të ushtrojnë të drejtën e tyre duke u njohur me përmbajtjen e ligjit dhe ofrimin e sugjerimeve për përmirësimin e tij. Në vijim, Dhoma Amerikane shpreh bindjen se projektligjet kanë nevojë për përmirësim, i cili do të mundësohej pas reflektimit të rekomandimeve të komunitetit të biznesit”, thuhet në letrën e Dhomës Amerikane të Tregtisë. Po ashtu Dhoma Amerikane rekomandoi nisjen e punës për hartimin dhe konsultimin e një ligji të ri sa i përket tatimit mbi të ardhurat. “Periudha 4-vjeçare në dispozicion të një ligji të ri të tatimit mbi të ardhurat, do i jepte mundësi grupeve të punës të unifikonin taksimin e paga marrësve dhe personave fizikë e tregtarë. Kjo ka qenë një kërkesë e vazhdueshme e komunitetit ndërkombëtar të biznesit, i cili do sillte një frymë të re në Investimet e Huaja Direkte”, tha ai.