BREAKING NEWS

The fever for Ilir Meta, Sali Berisha and 3 well-known ex-ministers is increasing, that's why justice can open investigations into their affair of hundreds of millions that is disappearing from Albanians 10 million dollars a year

The fever for Ilir Meta, Sali Berisha and 3 well-known ex-ministers is
x
BREAKING NEWS

The days of "horror" begin for Shkëlzen for the Gërdec affair, on December 7 the secretary of Aldo Bumçi appears before SPAK, who can put him behind bars, Berisha's son in GJKKO on December 14

The days of "horror" begin for Shkëlzen for the Gërdec
x
BREAKING NEWS

Fundoset Shkëlzeni and the Minister of Justice of Sali Berisha, the engineer reveals for the first time in SPAK the fact that proves his son's secret connections as the shadow owner of the business of death in Gërdec

Fundoset Shkëlzeni and the Minister of Justice of Sali Berisha, the
x
BREAKING NEWS

Spartak Braho: On the table of SPAK, the arrest warrant for Sali Berisha, the prosecutors are ready to ask the Assembly for the authorization to handcuff the former prime minister

Spartak Braho: On the table of SPAK, the arrest warrant for Sali Berisha, the
x
BREAKING NEWS

Here are all the gifts of Edi Rama to Carlo Bollino, how he put the whole state at the service of his businesses, from the benefits of the Bunkart 1, Bunkart 2 contracts, to the pardon with the Prime Minister's signature for 20 years of public property...

Here are all the gifts of Edi Rama to Carlo Bollino, how he put the whole state
x
BREAKING NEWS

"There was no legal basis for dismantling the cartridges, then the order came out to.."/ The tragedy of Gërdec, the testimony of the Secretary General of the Ministry of Defense is clarified

"There was no legal basis for dismantling the cartridges, then the order
x
BREAKING NEWS

"The boss wants the order"/ Gërdec tragedy, the testimony of the ex-soldier becomes clear

"The boss wants the order"/ Gërdec tragedy, the testimony of the
x
BREAKING NEWS

The "Tropoja" file, how the Haklaj brothers were executed one after the other after the conflict with Berisha, who are the 15 officials who risk prison, here is the evidence that SPAK is investigating

The "Tropoja" file, how the Haklaj brothers were executed one after
x

Bota

VOA: US aid to Ukraine risks fading

VOA: US aid to Ukraine risks fading

"If the United States were to withdraw from aid to Ukraine, this would encourage other countries to do the same, as well as divide the NATO alliance," the general told Radio Free Europe. retired US Army Stephen Twitty.

According to him, the Russian president, Vladimir Putin, is counting on exactly this scenario.

Since Russia launched its invasion of Ukraine on February 24, 2022, the US has provided more than $60 billion in aid to the war-torn country — $43 billion of that in military aid. This week, the US Secretary of State, Antony Blinken, announced another aid package for Kiev, which includes munitions and missiles and amounts to 250 million dollars.

The figures make the US the largest contributor to Ukraine in terms of money spent. But 18 months after the Russian invasion began, some Americans doubt the aid is worth the cost. Last week, the eight Republicans vying for their party's presidential nomination clashed heavily over the issue.

Among them were those who said that, if they won the 2024 presidential elections, they would make US aid to Ukraine conditional on increased aid from Europe.

"Europe must rise. I'm going to make Europe stand up and do its job," said Ron DeSantis, Florida's governor.

After the USA, the institutions of the European Union are the biggest donors in Ukraine. They are followed by the United Kingdom, Germany, Canada, Poland, France and so on. DeSantis' challenger, Vivek Ramaswamy, went even further, saying he would not support increased funding for Ukraine.

"It's a disaster," said the businessman with no experience in public office.

"We're defending ourselves against an invasion across someone else's border, when those military resources we should be using to prevent ... an invasion of our southern border, here in the U.S.," Ramaswamy said, referring to the border with Mexico, from from large flows of migrants have entered the US.

Disa kandidatë të tjerë, përfshirë ish-zëvendëspresidentin Mike Pence, ish-guvernatoren e Karolinës së Jugut, Nikki Haley, dhe ish-guvernatorin e Nju Xhërsit, Chris Christie, i kritikuan këto qëndrime, duke mbrojtur mbështetjen e vazhdueshme të SHBA-së për Kievin.

Kandidati Donald Trump, të cilin sondazhet e opinionit e nxjerrin në epërsi, nuk mori pjesë në debat, por në një intervistë të publikuar në platformën X, tha se Rusia nuk do ta pushtonte kurrë Ukrainën, sikur ai të ishte president. Trump, i cili ka shërbyer si president i SHBA-së nga viti 2017 deri më 2021, nuk solli ndonjë provë për këto pretendime.

Në bazë të një sondazhi që ka publikuar rrjeti televiziv, CNN, muajin e kaluar, 45 për qind e amerikanëve e mbështesin mënyrën sesi presidenti aktual, Joe Biden, i cili do të garojë për rizgjedhje, e ka trajtuar situatën në Ukrainë. Megjithatë, sipas të njëjtit sondazh, shumica e amerikanëve, përkatësisht 55%, nuk pajtohen që Kongresi të autorizojë fonde shtesë për Ukrainën. Ndërsa, 45 për qind thonë se Kongresi duhet të autorizojë fonde të tilla. Ky sondazh është kryer nga data 1 deri më 31 korrik, me një mostër prej 1.279 të rriturish.

Për krahasim, një sondazh i kryer në ditët e para të pushtimit rus, në fund të shkurtit, 2022, ka zbuluar se 62% e amerikanëve mendonin se SHBA-ja duhej të kishte bërë më shumë. Gjenerali i pensionuar amerikan, Stefphen Twitty, thotë se është vështirë të përcaktohet nëse ndihma amerikane për Ukrainën do të vazhdojë me të njëjtin intensitet, marrë parasysh pasigurinë e zgjedhjeve në SHBA.

“Shpresoj që SHBA-ja dhe aleatët tanë të NATO-s do të vazhdojnë ta mbështesin Ukrainën. Është e rëndësishme që të shohim një pamje më të gjerë, sa i përket kërcënimit të paqes dhe sigurisë në kontinentin evropian”, thotë Twitty.

Ben Hodges, ish-komandant i ushtrisë amerikane në Evropë, thotë se Biden duhet të përpiqet më shumë për t’iu shpjeguar qytetarëve të tij se përse “suksesi në Ukrainë është në interes të Amerikës dhe aleatëve të saj”.

“Përndryshe, mbështetja e fortë dypartiake [për Ukrainën] mund të fillojë të zbehet vitin e ardhshëm”, thotë ai. “Amerikanët do të fokusohen në zgjedhje, ndërsa kundërshtarët politikë të presidentit mund të gjejnë mundësi për të kritikuar politikat e tij”.

Hodges thotë se Kremlini shpreson në këtë: dobësimin ose pakësimin e mbështetjes së SHBA-së dhe të Perëndimit për Ukrainën. Zyrtarët rusë, vazhdimisht, kanë kritikuar ndihmën ushtarake të Perëndimit, duke thënë se ajo e bën atë pjesëmarrës në konfliktin në Ukrainë.

Mark Cancian, kolonel i pensionuar i marinës amerikane, thotë se “pa pjesëmarrjen e SHBA-së, mbështetja globale për Ukrainën do të fundosej. E, pa ndihmën e jashtme, Ukraina nuk do të ishte në gjendje ta vazhdonte luftën”. Sipas tij, tërheqja e mundshme e ndihmës ka gjasa të shoqërohet edhe me kërkesën për zgjidhje të negociuar të konfliktit.

“Kjo nënkupton një armëpushim, i cili do t’i jepte Rusisë fitore të pjesshme”, thotë Cancian.

Aleatët perëndimorë vazhdimisht zotohen se do ta ndihmojnë Ukrainën “për aq kohë sa duhet”, por shpesh nuk specifikojnë se sa duhet për të bërë çfarë?! Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, ka thënë se “për aq kohë sa duhet”, nënkupton mbështetje për qëllimet e vendosura nga presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, dhe populli ukrainas, e ato përfshijnë: rikthimin e territoreve të pushtuara nga Rusia - mes tyre edhe Krimenë - dhe dëbimin e forcave ruse nga toka e Ukrainës.

Për gjeneralin Hodges, fraza “për aq kohë sa duhet” është “boshe”. Sipas tij, atë e përdorin shumë udhëheqës për ta shmangur atë që duhet thënë, se “ne duam që Ukraina të fitojë”.

"We cannot know what would happen if Putin prevailed in Ukraine, but the barbarism he has already used is a valid indicator," the Washington Post wrote in an opinion piece published in July.

"...The West must provide Ukraine with the weapons it needs to survive... It is the duty of the civilized world to stop another horror," according to the American newspaper./VOA