BREAKING NEWS

In Peshkopi, the 16-year-old girl is seriously injured by a gunshot, the first details are revealed

In Peshkopi, the 16-year-old girl is seriously injured by a gunshot, the first
x
BREAKING NEWS

The Socialist Party convenes the Presidency, what is expected to be discussed

The Socialist Party convenes the Presidency, what is expected to be discussed
x
BREAKING NEWS

New cases are "flying", the Ministry of Health clarifies the balance of the last 24 hours: One loss of life from COVID is noted

New cases are "flying", the Ministry of Health clarifies the balance
x
BREAKING NEWS

"HISTORICAL PHOTO"/ Kreshnik Spahiu publishes the rare photo of Fatos Nano: Here for the first time...

"HISTORICAL PHOTO"/ Kreshnik Spahiu publishes the rare photo of Fatos
x
BREAKING NEWS

"PD will be announced...", Njjela's strong warning for the July 7 protest: Berisha wants destabilization, wants to be the ruler! With four bombs...

"PD will be announced...", Njjela's strong warning for the July 7
x
BREAKING NEWS

What is expected to happen on July 7? Spartak Njela reveals Berisha's plan and warns: Pressure on...

What is expected to happen on July 7? Spartak Njela reveals Berisha's plan
x
BREAKING NEWS

Max Haxhia responds 'flame for flame' to Edi Rama

Max Haxhia responds 'flame for flame' to Edi Rama
x
BREAKING NEWS

"How do you meet a businessman?"/ 'Coroditite' Edi Rama, does not hold his nerve during the conference, makes the drastic decision for the journalist

"How do you meet a businessman?"/ 'Coroditite' Edi Rama,
x

Bota

Video that is being distributed in the world media / Vladimir Putin's health is deteriorating, here is what the Russian president did that embarrassed his Tajik counterpart

Video that is being distributed in the world media / Vladimir Putin's

Following the recent footage released from the meeting with the President of Tajikistan, suspicions have increased that Russian President Vladimir Putin may have health problems.

The video, taken yesterday as Putin met with his Tajik counterpart Emomali Rahmon, showed the Russian leader's left foot moving abnormally for a leader, let alone in an official meeting in front of the cameras.

Putin later adjusted his position in the chair and placed his foot firmly on the ground while talking to Rahmon about the development of relations between Russia and Tajikistan, but his leg seemed to be shaking.

The strange movements caught the eye of the Tajik leader, who appeared somewhat anxious as he looked down and saw Putin's leg bending erratically.

Ka pasur shumë spekulime mbi gjendjen shëndetësore të Presidentit rus gjatë javëve të fundit me ekspertë shëndetësorë, politikanë dhe madje edhe biznesmenë rusë të mërguar që pretendojnë se ai ka të ngjarë të luftojë me një sëmundje të rëndë.

Sëmundja e Parkinsonit – një çrregullim i trurit që prek aftësitë motorike – është një kusht i përmendur shpesh nga komentuesit me të cilin mund të përballet Putin.

Sindroma e këmbëve të shqetësuara – një dëshirë e pakontrollueshme për të lëvizur gjymtyrët e poshtme dhe këmbët – është një simptomë e shfaqur shpesh nga të sëmurët nga Parkinson.

Klipi nga takimi i djeshëm mes Putinit dhe presidentit Taxhik është i fundit në një rrymë videosh dhe imazhesh në të cilat lideri rus duket vunerabël.

Në festimet e Ditës së Fitores së Rusisë më 9 maj, 69-vjeçari mbajti një fjalim në të cilin ai projektoi një imazh të forcës dhe fuqisë ushtarake ruse, pavarësisht luftës së lëkundur në Ukrainë.

Por në disa pika – duke përfshirë kur ai la një podium të folur dhe shkoi te Varri i Ushtarit të Panjohur për të vendosur një kurorë – Putini dukej se po ecte me një hap të rëndë, sikur po përpiqej të maskonte një çalim.

Gjatë vetë paradës, ai u pa i ulur me një batanije të rëndë mbi gjunjë, pavarësisht se veteranët geriatrikë të luftës ishin ulur rreth tij me prehër të zbuluar.

Në fund të prillit, Putin u filmua duke folur me ministrin e mbrojtjes Sergei Shoigu në Kremlin, por u shfaq i fryrë teksa mbërtheu tryezën gjatë gjithë takimit.

Putin's uncharacteristically swollen face and neck sparked claims that he was undergoing steroid treatment, with reports suggesting that Putin was 'constantly' accompanied by a doctor specializing in thyroid cancer.