BREAKING NEWS

Meta në panik nga rihetimi i bllokut 700 mijë eurosh, flet për videon me Priftin dhe zbulon pasurinë e Monika Kryemadhit: Ka një pronë bashkë me familjen e saj, me ata sigurojmë të ardhura për të shkolluar fëmijët jashtë shtetit

Meta në panik nga rihetimi i bllokut 700 mijë eurosh, flet për
x
BREAKING NEWS

"Mos e humbisni", Artan Hoxha nxjerr prapaskenat brenda studios ku Ilir Meta po jep intervistë: Presidenti rrëfeu se kush janë dy politikanët që vranë protestuesit në 21 janar! Erla Mëhilli po e informon...

"Mos e humbisni", Artan Hoxha nxjerr prapaskenat brenda studios ku
x
BREAKING NEWS

"Më erdhi lajmi nga jashtë", Presidenti Ilir Meta: Ju tregoj kush i vrau protestuesit më 21 janar

"Më erdhi lajmi nga jashtë", Presidenti Ilir Meta: Ju tregoj
x
BREAKING NEWS

Çfarë i ka ndodhur Ilir Metës? Presidenti shfaqet i nxirë në emision (PAMJET)

Çfarë i ka ndodhur Ilir Metës? Presidenti shfaqet i nxirë
x
BREAKING NEWS

Dëshmia e fortë nga SHBA: Ky biznesmen është një mafioz i lindur i Napolit! Ja çfarë i dha Sali Berisha

Dëshmia e fortë nga SHBA: Ky biznesmen është një mafioz
x
BREAKING NEWS

Bashës i ndodh e papritura, futet menjëherë te një nga baret e Korçës, ja çfarë ndodhi kur po lëvizte në këmbë në pedonalen e qytetit

Bashës i ndodh e papritura, futet menjëherë te një nga baret
x
BREAKING NEWS

KUJDES! Paralajmërojnë meteorologët: Ja çfarë do të ndodhë me motin më 1 Shkurt

KUJDES! Paralajmërojnë meteorologët: Ja çfarë do
x
BREAKING NEWS

"Duhet të largohesh nga PD! Si i fitove ti 32 mln euro?", drejtuesi demokrat në Fier i jep përgjigjen e fortë Berishës: Ish-politikani i korruptuar vetëm vjell vrer sepse ka inat se...

"Duhet të largohesh nga PD! Si i fitove ti 32 mln euro?",
x

Bota

Varianti Omicron i Covid/ A do të duhen vaksina të reja?

Varianti Omicron i Covid/ A do të duhen vaksina të reja?

Ka mijëra lloje ose variante të ndryshme të Covid-it që qarkullojnë në të gjithë botën. Kjo është e pritshme sepse viruset ndryshojnë gjatë gjithë kohës. Por ky variant i ri, i quajtur B.1.1.529 ose Omicron, i ka shqetësuar veçanërisht ekspertët sepse është shumë i ndryshëm nga Covid-i origjinal, për të cilin janë krijuar për të luftuar vaksinat aktuale.

Ekspertët thonë se vaksinat aktuale nuk janë mbrojtja ideale, kështu që gjërat mund të mos funksionojnë aq mirë. Por kjo nuk do të thotë se ato ofrojnë mbrojtje zero.

Mos harroni, vaksinat janë ende shumë efektive në mbrojtjen e jetëve duke ulur rrezikun e sëmundjes së rëndë kundër varianteve të tjera kryesore të Covid, duke përfshirë Delta, Alpha, Beta dhe Gamma.

Shkencëtarët po kryejnë shumë teste për të kontrolluar nëse vaksinat janë rezistente kundër këtij varianti të fundit.

Jemi ende në ditët e para, por ekspertët do të studiojnë mutacione potencialisht të rëndësishme që mund ta bëjnë atë më infektive dhe të aftë për të mos anashkaluar një pjesë të mbrojtjes së dhënë nga vaksinat.

Versionet e përditësuara të vaksinave kundër varianteve të Covid tashmë janë duke u projektuar dhe testuar, në rast se ato do të nevojiten në një moment. Nëse vjen ajo kohë, një vaksinë e re mund të jetë gati brenda javësh.