BREAKING NEWS

Here is who is the "VIP" prisoner who discovered all the crimes of Sali Berisha and Ilir Meta in 2018, SPAK should give him the status of repentant of justice, Idajet Beqiri uncovers the sensational behind the scenes and shows how the investigation of ...

Here is who is the "VIP" prisoner who discovered all the crimes of
x
BREAKING NEWS

Flamur Noka under property investigation, here are the suspicious properties of the "kamikaze" of Reestablishment, the deputy starts attacks on SPAK from the panic of the cell

Flamur Noka under property investigation, here are the suspicious properties of
x
BREAKING NEWS

Here's who replaces Sali Berisha after June 20, how will "non-women" be kicked out of politics after a 6-month absence from the Assembly

Here's who replaces Sali Berisha after June 20, how will
x
BREAKING NEWS

KLSH lists the violations of Belinda Balluku, how she gave permits for wind farms in Protected Areas, here are the companies that will lead the deputy prime minister to prison

KLSH lists the violations of Belinda Balluku, how she gave permits for wind
x
BREAKING NEWS

Four senior police directors are expected to vacate their offices after the "Metamorfoza 4" operation, SPAK and BKH are preparing procedures for raiding offices and apartments

Four senior police directors are expected to vacate their offices after the
x
BREAKING NEWS

Concessions in health consume 5.3 billion ALL in 2023 alone, Klodian Allajbeu's Hemodialysis, Check Up, Sterilization and Laboratories zero transparency and investment in improving services, the report reveals

Concessions in health consume 5.3 billion ALL in 2023 alone, Klodian
x
BREAKING NEWS

Here is the file with documents that you must submit to the ISS from former soldiers, miners, oil workers, and all categories of pensioners if you do not agree with the calculation of seniority, another new scheme for pensioners who are heads of househ...

Here is the file with documents that you must submit to the ISS from former
x
BREAKING NEWS

The USA warns of the "non-women" declaration of the Democratic Party, the Democrats risk sanctions, the American Embassy declares a "bombshell", people who associate with Sali Berisha and his family should be careful

The USA warns of the "non-women" declaration of the Democratic Party,
x

Bota

Ukraine's attack on Belgorod is "changing the game", the case of Crimea may be repeated, the war takes an unexpected direction, the alarm sirens are lit in Russia

Ukraine's attack on Belgorod is "changing the game", the case of

Fifteen months after Moscow's troops invaded Ukraine, one of the largest and most daring cross-border attacks since the start of the war has been carried out in Russia, completely changing the dynamics in the conflict that constantly has the world's attention. The images were shocking: Ukrainians, crossing the border into the Belgorod region of Russia, "sowing" confusion and anger in Moscow. Residents of the attacked settlements in Russia's Belgorod region have been relocated to other areas as authorities continue to "clear the territory" after the cross-border incursion. But there are still lingering questions about the groups behind the attack, how it unfolded and what it means for the war.

The perpetrators of the attack

A group of anti-Putin Russian citizens claimed responsibility for an attack in the southwestern Russian region of Belgorod, which borders northeastern Ukraine. Two areas of the region were then hit overnight by drones, according to regional governor Vyacheslav Gladkov, causing two houses to catch fire. On Tuesday night, the drone strikes left nine people hospitalized. About 100 people were evacuated from the Russian border towns of Glotovo and Kozinka in the Belgorod region, local authorities said. The Russian Defense Ministry claimed at a briefing on Tuesday that its forces pushed the attackers back into Ukrainian territory using airstrikes, artillery fire and military units.

Russia's threats

On the other hand, the alarm has been raised in Russia. Russian Defense Minister Sergei Shoigu has promised a "tough response" to cross-border incursions from Ukraine. His comments came after Moscow said it had foiled an attack in the Belgorod region. Shoigu said "more than 70 Ukrainian nationalists" had been killed and the rest returned to Ukraine. "We will continue to respond to such actions by Ukrainian militants immediately and extremely harshly," he said. Russia also claims that Western military vehicles were used in the incursion. Kremlin spokesman Dmitry Peskov said the vehicles were evidence of increased Western military involvement in Ukraine. "It is no secret to us that more and more equipment is being sent to the armed forces of Ukraine.

Ndryshimet në luftë

Sulmet nuk kanë gjasa të nxisin ndonjë ndryshim drastik në luftë, e cila është fokusuar kryesisht në rajonet lindore të Ukrainës. Konflikti ka qenë disi në një “ngërç” dhe ka shumë gjasa të ndryshojë drejtim, kur të nisë kundërofensiva pranverore e Ukrainës kundër forcave ruse. Por, ashtu si ngjarjet e tjera të paprecedenta, sulmi ka potencialin të ndryshojë narrativën nga të dyja palët për luftën. Moska ka qenë gjithmonë e etur për të bërë rolin e viktimës, duke gjetur një pretekst për shtimin e sulmeve ndaj Ukrainës, pasi ka thënëse pushtimi është një akt vetëmbrojtjeje dhe është i nevojshëm për sigurinë e Rusinë. Mund të pritet edhe ndonjë reagim nga zemërimi momental, ndonëse nuk pritet të zgjasë shumë. Pas incidenteve të mëparshme, si sulmi me ??dron mbi Kremlin këtë muaj dhe goditja në urën që lidh Rusinë me Krimenë, Moska është përgjigjur me një breshëri sulmesh raketore.

Skenari i 2014-ës

Alexei Baranovsky, një zëdhënës i krahut politik të Legjionit të Lirisë së Rusisë, tha se operacioni ukrainas në fushën e betejës, mund të jetë duke paraprirë kundërsulmin e planifikuar të Kievit. "Ky është një shans për të bërë dy gjëra. Njëra është të tronditësh rusët dhe së dyti, t’i detyrosh të shpërndajnë trupat e tyre," tha ai. Zyrtarët e Kievit kanë imituar retorikën e Kremlinit rreth aneksimit të Krimesë nga Rusia në vitin 2014, kur fillimisht mohoi se trupat e përfshira ishin ruse. Podolyak fajësoi për inkursionin në Belgorod "grupet e nëndheshme guerile" dhe tha: "Siç e dini, tanket shiten në çdo dyqan ushtarak rus". Dukej se ishte ironi ndaj përgjigjes së Putinit në vitin 2014 kur u pyet për praninë e burrave të veshur me uniforma ushtarake ruse pa shenja në Krime. "Mund të shkosh në një dyqan dhe të blesh çdo lloj uniforme", tha ai asokohe.