BREAKING NEWS

Tradhtia e ka emrin Edi Rama, ja si kryeministri shqiptar po “i ngul thikën pas shpine” Kosovës, zëri i tij në unison me serbet Vuçiç dhe Daçiç

Tradhtia e ka emrin Edi Rama, ja si kryeministri shqiptar po “i ngul
x
BREAKING NEWS

I dërguari i SHBA zbarkon në SPAK dhe BKH pas deklaratave surprizë të Altin Dumanit, prokurorëve dhe hetuesve specialë u jep garanci të plotë nga Uashingtoni për luftën anti-korrupsion

I dërguari i SHBA zbarkon në SPAK dhe BKH pas deklaratave
x
BREAKING NEWS

Ilir Meta drejt burgut, afera “CEZ-DIA” fundos ish-presidentin, dosja prioritet absolut i SPAK, pritet kërkesa për gjykatë

Ilir Meta drejt burgut, afera “CEZ-DIA” fundos ish-presidentin,
x
BREAKING NEWS

SHBA hap “Kutinë e Pandorës”, amerikanët po plotësojnë me materiale shtesë dosjen e “Gërdecit” që do të fundosë familjen Berisha, ja kush është dëshmitari që rrezikon Shkëlzenin, zbardhen detaje nga letër-porosia e SPAK

SHBA hap “Kutinë e Pandorës”, amerikanët po
x
BREAKING NEWS

Dhëndri i Sali Berishës, i biri Shkëlzeni, Ilir Beqaj, Frida Krifca, Belinda Balluku, Mirela Kumbaro në listën e dosjeve të SPAK, Dumani paralajmëron surpriza për Arben Ahmetajn dhe një grup biznesmenësh

Dhëndri i Sali Berishës, i biri Shkëlzeni, Ilir Beqaj, Frida
x
BREAKING NEWS

Çfarë po ndodh me “ushtaret” besnike të kryeministrit Rama, Balluku dhe Kumbaro, SPAK sekuestron telefonat e vartësve të tyre, zbardhen detajet e forta

Çfarë po ndodh me “ushtaret” besnike të
x
BREAKING NEWS

Dosja Rama, a u pyet kryeministri shqiptar nga një prokuror dhe një zyrtar i FBI në New York dhe koeçidenca fatkeqe e pranimit të fajit nga McGonigal për aferat e shefit të qeverisë

Dosja Rama, a u pyet kryeministri shqiptar nga një prokuror dhe një
x
BREAKING NEWS

Evi Kokalari zbardh të vërtetën e dosjes së Ilir Metës në FBI, nuk ka lidhje me atentatin ndaj Tom Doshit, ja prapaskenat që ka luajtur Sali Berisha

Evi Kokalari zbardh të vërtetën e dosjes së Ilir Metës
x

Bota

Shpërthimi i digës alarmon Perëndimin, ja cila mund të jetë “shënjestra e radhës” e Rusisë, lufta merr drejtim të paparashikueshëm

Shpërthimi i digës alarmon Perëndimin, ja cila mund të

Shpërthimi i digës Nova Kakhovka është më shqetësuese sesa mendon presidenti rus Vladimir Putin dhe gjeneralët e tij dhe mund të nxisë përshkallëzim të rrezikshëm. Kjo ngjarje e çon luftën në një drejtim edhe më të rrezikshëm. Ndikimi ushtarak ka të ngjarë të jetë i përkohshëm.Ben Barry, nga Instituti Ndërkombëtar i Studimeve Strategjike, tha: "Mund të pengojë ushtarët të kalojnë lumin për disa javë”. "Vështirë të thuhet për sa kohë. Por kur toka të thahet, Ukraina do të mund të kalojë një lumë siç bënte edhe përpara përmbytjes."  Rusët kanë fajësuar ukrainasit për sulmin, por shumica e analistëve e kanë hedhur poshtë këtë pretendim. Ngjarja i ndihmon rusët duke zvogëluar gjatësinë e vijës së frontit, duke e lejuar të përqendrojë vëmendjen në lindje, por jo për shumë kohë. Goditja ka pasoja edhe për rusët, duke përmbytur disa nga pozicionet mbrojtëse që ata kanë në bregun jugor. Një veprim joproporcional dhe irracional. Por ky mund të ketë qëllimi. Putin e di se shpërthimi i digës e bën atë të duket më i rrezikshëm. Tani dilema është çfarë do të bëjë pas kësaj Rusia. Kudo në Perëndim, vëmendja është tek tek termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia. Shpërthimi rrezikon furnizimin me ujë të sistemeve të saj ftohëse. Dhe Rusia mund të synojë të sabotojë centralin për të ndryshuar rrjedhën e luftës. Por sërish çdo fatkeqësi në Zaporizhzhia kërcënon më së shumti Rusinë. Erërat mbizotëruese do të kishin më shumë gjasa të përçonin rrezatimin në lindje përtej kufirit rus. Ajo që mund të themi me siguri është se kjo luftë po shkon sërish në një drejtim më të paparashikueshëm dhe sa më gjatë të vazhdojë, aq më shumë ka gjasa të ndodhin goditje të tilla.